Na Slovensku ročne pribudnú tisíce nových prípadov rakoviny
Na Slovensku pribudne každoročne viac ako 30-tisíc ľudí s rakovinou a s onkologickou diagnózou sa možno stretnúť takmer v každej rodine.
V súvislosti s utorkovým Svetovým dňom boja proti rakovine o tom informovala PR manažérka Ligy proti rakovine (LPR) Petra Benczyová.
„Medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia u žien aktuálne na Slovensku patrí rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva a konečníka a rakovina krčka maternice. U mužov dominuje rakovina prostaty, rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina pľúc,“ uvádza LPR.
Kampaň k utorkovému Svetovému dňu boja proti rakovine má tento rok heslo: „Ja som a ja budem.“ Chce osloviť jednotlivcov, aby sa zamysleli nad tým, ako môžu oni sami konať v záujme prevencie vzniku rakoviny a šíriť túto myšlienku ďalej.
[article slug=”tichy-zabijak-rakovina-prostaty-je-druhou-najcastejsou-pricinou-umrtia-muzov”][/article]Zníženie rizika
Vzhľadom na zvyšujúci sa počet onkologických pacientov na Slovensku LPR upozorňuje, že onkologickým ochoreniam možno predchádzať alebo možno znížiť riziko ich vzniku. Jednou z možností sú skríningy. V rámci roku prevencie 2019 Ministerstvo zdravotníctva SR spustilo skríningové programy zamerané na včasné odhalenie kolorektálneho karcinómu, karcinómu prsníka a karcinómu krčka maternice.
V utorok sa 20. raz koná Svetový deň boja proti rakovine. Organizuje ho Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) a k tejto iniciatíve sa pravidelne pridáva aj Liga proti rakovine, pre ktorú je aktuálny rok výročím 30-ročnej existencie.
V rámci Svetového dňa boja proti rakovine je tiež časovo rozšírené poradenstvo v Onkoporadni Ligy proti rakovine na bezplatnej linke 0800 11 88 11. S otázkami sa na linke možno obrátiť na lekárov, psychológov, výživových asistentov aj sociálno-právne poradkyne.
[article slug=”na-slovensku-chyba-prevencia-rakoviny-puc-tvrdia-odbornici”][/article]Počet chorých sa zvýši?
Počet ľudí s rakovinovým ochorením by sa podľa prognózy Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) mohol do roku 2040 takmer zdvojnásobiť. Informoval o tom v utorok, na Svetový deň boja proti rakovine, nemecký denník Süddeutsche Zeitung s odvolaním sa na správu IARC zverejňovanú každých päť rokov.
Zatiaľ čo v roku 2018 bolo na celom svete zaznamenaných 18,1 milióna nových prípadov pacientov s rakovinou, v roku 2040 by ich mohlo byť až 37 miliónov. V chudobnejších krajinách s nízkymi príjmami by sa počet ľudí s rakovinou o 20 rokov mohol zvýšiť až o 81 percent, cituje zo správy IARC agentúra AFP.
Fajčenie, nadváha i zlá strava
Dôvodom je nedostatok investícií v oblasti prevencie a starostlivosti. Šance na prežitie sú teda aj otázkou blahobytu. V štátoch s vyššími príjmami sa počet prípadov úmrtia na rakovinu v rokoch 2000 – 2015 znížil o 20 percent, pričom v krajinách s nízkymi príjmami to bolo len o päť percent.
Príčinou pribúdajúcich prípadov rakoviny sú podľa šéfa Nemeckého centra pre výskum rakoviny (DKFZ) Michaela Baumanna narastajúci počet obyvateľstva na svete, ako aj starnúca populácia. Výrazne však k tomu prispievajú aj faktory životného štýlu, ako napríklad fajčenie, nadváha a zlá strava, ktoré zvyšujú riziko ochorenia na rakovinu. Za 25 percent úmrtí na rakovinu podľa správy IARC môže fajčenie.
Čítajte aj:
- Slovensko je krajinou s druhým najvyšším výskytom rakoviny pankreasu
- Pri rakovine kože je najdôležitejšia včasná diagnostika, pripomínajú odborníci
- Detská onkológia nie je len o zničení nádoru, ale aj o vyliečení
- Odborníčka radí: Pacienti s rakovinou nechcú svojimi obavami zaťažovať okolie
- Keď ide o život, hanba ide bokom!