Najdôležitejšie zásady ústnej hygieny detí
Aj keď si väčšinou hovoríme, že deťom predsa prvé zuby vypadnú a vyrastú im nové, nemala by sa starostlivosť už o mliečny chrup podceňovať. Ako sa najlepšie venovať detským zubom, kedy prvýkrát vyraziť k zubnému lekárovi a kedy sa čo najviac vyvarovať sladkostí?
Úvodná otázka znie: Kedy je čas začať deťom čistiť zuby? Odpoveď je jednoduchá. Hneď ako vyrastie prvý zub. K tomu dôjde pravdepodobne medzi 6. a 8. mesiacom veku. Presne v tej chvíli je však čas kúpiť prvú detskú kefku. Tá by mala mať veľmi malú hlavičku, krátke a mäkké vlákna a trochu dlhšiu rukoväť. Odporúčame kúpiť kefky rovno dve, aby ste jednu mohli dať dieťaťu do ruky na hranie a druhou mu v pokoji vyčistili zuby. Až do troch rokov veku môžete deťom čistiť zuby len pomocou kefky a neskôr pridať zubnú pastu. Až do šiestich rokov sa odporúča používať zubné pasty s obsahom fluoridov do 500 ppm. Pri výmene mliečneho chrupu za stály už môžete prejsť na zubné pasty s množstvom 1000 ppm fluoridov a od 8 rokov možno už používať zubné pasty, ktoré obsahujú 1400 ppm fluoridov.
Kedy prvýkrát vyraziť s deťmi k zubárovi?
Rovnako ako čistenie zubov by sa u detí nemala odkladať ani prvá prehliadka u zubného lekára. Tú sa odporúča absolvovať približne okolo jedného roka. Aj keď v tej chvíli nejde o kontrolu chrupu ako takého. Dôležité je, aby si dieťa včas zvyklo na toto cudzie prostredie a na to, že mu cudzí človek bude siahať do úst nejakými nástrojmi. Ak by ste návštevu zubného lekára odkladali až do chvíle, keď bude mať dieťa prvý kaz, môže hneď prvá návšteva spojená s vŕtaním zuba vyvolať v dieťati strach aj z návštev ďalších. A to určite nechcete.
Je naozaj nutné vyhýbať sa všetkým sladkostiam?
Z pohľadu na zdravie zubov to nie je nutné úplne, ale väčšinou áno, a to najmä v obdobiach tzv. infekčných okien. Tie pokrývajú obdobia od 6. mesiaca do 31. mesiaca a okolo 6. roka. V týchto obdobiach sa zásadne neodporúča olizovať deťom lyžičky alebo cumlíky, najmä v prípade, že sami rodičia majú nejaký zubný kaz. Ďalej je práve potrebné vyvarovať sa kontaktu sladkých potravín a nápojov so zubami, obmedziť prístup detí k sladkým šťavám a zamedziť zaspávanie s dojčenskou fľašou. Deti by v týchto obdobiach mali chodiť spať s vyčistenými zubami a po čistení piť maximálne vodu. Iba tak sa dá pomerne účinne predchádzať vzniku zubného kazu.
Kľúč k zdravému chrupu
Aj keď vám to nikto nezaručí, pravidelná ústna hygiena a kontroly u zubného lekára sú najlepšou prevenciou pred zubným kazom. To platí aj u detí. A hneď ako budú o niečo staršie a už budú mať kompletný stály chrup, tak ich neváhajte prinútiť k čisteniu medzizubnou kefkou. To ich totiž do budúcnosti môže ochrániť pred krvácaním ďasien alebo paradentózou.
Autor: Andrea Ivaničová, www.nazuby.eu