Návšteva dentálneho hygienika nie je móda, ale nutnosť
Dentálna hygiena v posledných rokoch zažíva boom. Niektorí klienti sú toho názoru, že ide iba o skrášľovaciu procedúru, ktorá môže, ale tiež nemusí byť. To však nie je pravda.
Profesionálna dentálna hygiena je predovšetkým liečebný proces, ktorý pomáha udržať chrup a ďasná zdravé a bez zápalu. Dentálna hygiena pomáha pri liečbe zápalu ďasien (gingivitidy) a paradentózy. Predtým sa dentálnej hygiene nevenovalo toľko pozornosti, ale práve vďaka nej sa predlžuje priemerná dĺžka života zubov.
Chceli sme vedieť, čo to vlastne dentálna hygiena je. Opýtali sme sa MDDr. Borisa Verbu, primára DentalClinic Nemocnice Košice-Šaca.
“Je to čistenie zubov v ambulancii zubného lekára, ktoré vykonáva vyškolený pracovník, a to dentálny hygienik. Cieľom je zabezpečiť dokonale čisté a hladké zuby. Ide o prevenciu vzniku zubného kazu a ochorení závesného aparátu zuba.”
CHCETE BYŤ V PÄŤDESIATKE BEZ ZUBOV?
Ešte pred desiatimi rokmi sa o dentálnej hygiene nehovorilo. Starostlivosť o zuby a ďasná sme si “robili” doma svojpomocne. Vo vyspelejších krajinách však dentálni hygienici už dávnejšie robili prevenciu a pomáhali zubárom pri starostlivosti o chrup.
V ordináciách často zaznievajú obavy, či nie je dentálna hygiena iba ďalším trikom na ľudí, keďže dnešní päťdesiatnici o takejto službe predtým nepočuli. Odpoveď je veľmi jednoduchá. Nie, trik to nie je, preto nie sú výnimkou päťdesiatnici, ktorí sú bezzubí.
ČO VÁS ČAKÁ A NEMINIE
Doktora Verbu sme sa opýtali, čo nás čaká, ak už sa rozhodneme navštíviť dentálneho hygienika. “Hygiena pozostáva z niekoľkých fáz. V prvom kroku sa odstránia nánosy zubného kameňa pomocou ultrazvuku a ručných inštrumentov – kyriet.
Nasleduje odstránenie bakteriálnych povlakov a farebných pigmentov, ktoré vznikajú pri konzumácii potravy, ale aj pri pití kávy, čaju a tiež fajčením. Následne sa zuby fluoridujú, aby sa znížila ich citlivosť a aby sa zvýšila odolnosť pred zubným kazom. Na záver sa naučíte, ako sa správne starať o svoje zuby.”
STRACH Z BOLESTI
Keď sa povie zubár, viacerým ľuďom sa “zježia chlpy”. Strach z bolesti je veľakrát silnejší ako nazbieranie odvahy na prevenciu. Je ošetrenie u dentálneho hygienika bolestivé? “Pacienti, ktorí vyskúšajú profesionálne čistenie, najčastejšie hovoria, že mohli prísť už skôr,” objasňuje dr. Verba. “Čistenie zubov sa vykonáva s najväčšou šetrnosťou, opatrne a vždy je individuálne zamerané na každého pacienta.”
VYHRAĎTE SI HODINKU RAZ ZA POL ROKA
Dentálny hygienik sa o vašu ústnu dutinu bude starať veľmi dôkladne. Na každú návštevu si pre pacienta vyhradí jednu hodinu, aby mohol dôkladne očistiť povrch každého zuba a podať dostatočné informácie o správnom čistení zubov. Ak sa o svoje zuby budete starať aj doma vzorne, návštevu si plánujte dvakrát do roka. Vtedy vám aj zdravotná poisťovňa uhradí časť doplatku za ošetrenie.
PÄŤ DOBRÝCH RÁD NA DOMA
- VYBERTE SI SPRÁVNU ZUBNÚ KEFKU Na trhu je dnes veľké množstvo zubných kefiek. Nechajte si poradiť u dentálneho hygienika, ktorý poradí vhodnú kefku aj techniku na mieru. Vo všeobecnosti však platí, že správna kefka by mala hlavicou pokrývať cca 2 – 2,5 zuba a vlákna by mali byť stredne mäkké alebo mäkké
- BAVTE SA PRI ČISTENÍ Práve čas čistenia je pri ústnej hygiene základom. Ľudia si myslia, že čistením zubov strácajú čas. Ak si to myslíte, používajte radšej menej zubnej pasty a zuby si čistite napríklad pri pozeraní televízie. Po vyčistení si pre kontrolu skúste prejsť zuby jazykom. Mali by byť hladké, bez povlaku.
- ZVOĽTE SPRÁVNU TECHNIKU Vhodnú techniku opäť odporučí odborník. Najlepšia metóda je však stieracia a vibračná. Každému zubu sa venujte opakovane a žiadny nevynechajte.
- DBAJTE AJ NA MEDZIZUBNÉ PRIESTORY Na čistenie používajte medzizubné kefky a zubnú niť. Čistenie stačí robiť raz za deň, a to večer.
- POUŽÍVAJTE KVALITNÉ PROSTRIEDKY Zubná pasta by mala obsahovať fluorid a hlavne by vám mala chutiť, aby ste kvôli nepríjemnej chuti neskracovali čas čistenia. Po umytí použite aj ústnu vodu. Nezabudnite, že zubná niť sa používa jednorazovo, kefku treba meniť raz za dva až tri mesiace. Starú kefku vyhoďte vždy po každej prenosnej chorobe.
Foto: shutterstock