Nebojte sa vajíčok
Vari o žiadnej potravine nekolovalo medzi ľuďmi toľko rozporuplných informácií ako o vajíčkach. V starých reklamách sa hovorilo „Jedno vajce denne“. Potom vedci zistili, že obsahujú cholesterol a vajíčka sa dostali do úzadia.
Či tomu veríte, alebo nie, vajíčka patria medzi nutrične najvyváženejšie potraviny. Sú ľahko stráviteľné, ak to s ich konzumáciou nepreháňate, veľmi zdravé a dobre zasýtia.
Vitamín B, proteíny a ďalšie pozitíva
Žĺtok je bohatým zdrojom vitamínu B, ktorý dokáže spomaliť starnutie a odumieranie mozgových buniek, a tým odvráti aj niektoré choroby. Je prospešný pre vývoj mozgu plodu a dokonca dokáže vyvolať hormón šťastia. Veľký význam majú aj proteíny, ktoré obsahuje.
Obávaného cholesterolu nie je v žĺtku až tak veľa. Toho dobrého (HDL) je dvakrát viac než toho zlého (LDL). Navyše je v žĺtku lecitín, ktorý pomáha organizmu odbúravať z tela cholesterol. Rôznymi spôsobmi upravené vajíčko si môžete dať aj štyrikrát týždenne.
Čo si všímať pri nákupe
Na každom vajíčku je označený kód krajiny. Pre Slovensko platí kód SK. Pred týmto kódom nájdete čísla (od 0 po 3), kde 0 znamená ekologickú poľnohospodársku výrobu, 1 označuje chov vo voľnom výbehu, 2 znamená chov na podstielke a 3 chov v obohatených klietkach. Za označením krajiny je číselný kód, ktorý je pridelený každému schválenému chovu nosníc. Označenie L, M a S znamená hmotnostnú kategóriu.
Ako ich uskladňovať
Čerstvosť vajíčok ovplyvňuje ich uskladnenie. Odborníci hovoria, že jeden deň pri izbovej teplote znamená to isté ako týždeň v chladničke. Odporúčanie je teda jasné. Vajíčka patria do chladničky, kde pri teplote 5 – 8 °C vydržia asi 4 týždne.
Biele alebo hnedé?
Babičky hovorili, že hnedé vajcia sú lepšie ako biele. Nie je to však pravda. Farba škrupinky nemá nič spoločné s ich chuťou alebo kvalitou. Biele sliepky jednoducho znášajú biele vajcia a hnedé sliepky zas hnedé. Nič iné za tým nie je. Tak isto je rozšírený mýtus o farbe žĺtka. Čím je výraznejšie žlté až oranžové, tým je vajce lepšie. Ani to nie je pravda. Odtieň žĺtka vylepšuje karotén, ktorý sa do sliepok dostáva prostredníctvom krmiva.
Čerstvosť
Existuje jednoduchý odpoved, ktorý dokáže rozlíšiť čerstvé domáce vajcia od komerčných, ktoré bývajú v priebehu skladovacieho procesu podchladené. Rozbite vajce na tanierik a vyklopte si ho späť do dlane. Žĺtok aj bielok by mali držať pokope. Čím je vajce čerstvejšie, tým by mal byť bielok pevnejší. Staré vajíčka sa po rozbití viac rozlejú do plochy, žĺtok splýva v rovnakej rovine s bielkom.
Pripravte si vtáčie mlieko
Potrebujete: 0,5 l mlieka, 1 balíček vanilkového cukru, 3 bielka, 100 g práškového cukru, 3 žĺtka, 30 g hrozienok. Postup: V mlieku rozmiešajte vanilkový cukor a nechajte ho zvrieť. Z bielkov ušľahajte tuhý sneh a zašľahajte doň 20 g cukru. Z pripraveného snehu vykrajujte lyžicou malé halušky a potom ich vložte do vriaceho mlieka. Varte ich z každej strany. Hotové vyberte a nechajte v prázdnej mise trochu vychladnúť. V troške mlieka rozmiešajte zvyšný cukor a žĺtky. Za stáleho miešania túto zmes vlejte do vriaceho mlieka, v ktorom sa varili bielka a uvarte hustý krém. Nakoniec primiešajte hrozienka. Krém nalejte do misiek a navrch poukladajte snehové halušky. Ozdobte hrozienkami.
Foto: Shutterstock