Nepokazte sviatky sebe a svojim blízkym
Mnohé rodiny na Slovensku držia celý Štedrý deň pôst, aby si uctili večerný príchod malého Ježiška na svet. Táto tradícia storočiami na Slovensku zľudovela a dostala podobu milého vianočného zvyku. Hovorí sa, že kto sa na Štedrý deň postí, uvidí zlaté prasiatko.
Po celodennom pôste prichádza na rad slávnostná večera. Ale aj tá je väčšinou pôstna. Pred ňou nesmie chýbať aperitív, medzi tým vínko, potom možno nejaký koňačik…
Alkohol a Vianoce
Konzumovanie väčšieho množstva alkoholu je asi to najhoršie, čo môžete pre seba a rodinu urobiť, a to nielen počas sviatkov. Miešanie to ešte zhoršuje. To preto, že každý druh obsahuje rôzne prísady, príchute a ďalšie súčasti, ktoré môžu pokaziť vianočnú atmosféru, spôsobiť hádky pod vianočným stromčekom. Nemusíme ani pripomínať, že najviac budú trpieť deti. Tiež sa vám môže stať, že si na druhý deň nebudete pamätať ani na jeden darček. Preto si vyberte jeden nápoj a držte sa ho s mierou celý večer.
Radšej svetlé ako tmavé
Vyberajte si svetlé liehoviny. Tmavé – ako brandy, whisky, burbon a niektoré tequilly – majú vyššiu koncentráciu toxínov nazývaných kongenery, ktoré sa vytvárajú počas fermentácie a destilácie alkoholu. Znamená to, že po tmavom alkohole vás bude viac bolieť hlava na druhý deň ako po svetlom.
Bez vody ani glg
Striedajte alkoholické nápoje s vodou. Alkohol je diuretikum, čo znamená, že vás núti viac chodiť na toaletu. Veľmi skoro sa váš organizmus dehydruje. Preto na druhý deň cítite smäd, môžete mať závraty a bolesti hlavy. Čím viac vody večer vypijete, tým sa budete cítiť lepšie na druhý deň. Pred tým, ako si dáte prvý pohárik, vypite pohár vody. Ak sa vám to podarí pri každom prípitku, telo sa vám ráno za to poďakuje.
Pozor na bublinky
Svoj organizmus neoklamete ani jednoduchými miešanými nápojmi. Diétna kola či bublinkové limonády neobsahujú cukor ani kalórie, bez ktorých alkohol putuje priamo do krvného obehu. Takže ak chcete piť long drink, vyberte si radšej klasické nealko, kalórie budú fungovať vo váš prospech. Ešte lepšou možnosťou je ovocný džús. Je neperlivý – čo je dobré, pretože perlivé nápoje zvyšujú rýchlosť vstrebávania alkoholu – a zároveň obsahuje vitamíny, ktoré vám určite neuškodia.
Nikdy nedávajte alkohol deťom, pretože detský organizmus ho nevie spracovať. Vyskúšajte aj vy počas nastávajúcich sviatkov alkoholický pôst. Možno, že práve preto na tieto Vianoce nikdy nezabudnete.
Čo pomáha zmierniť účinky alkoholu?
- Skôr ako začnete popíjať, zjedzte za hrsť mandlí. Už pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky tvrdili, že chránia telo pred alkoholom.
- Banán vám pomôže doplniť draslík a ďalšie minerály. Hladko sa dostane až do tráviacej sústavy, a tým vám poskytne aspoň niečo pevné do žalúdka.
- Zázvorová limonáda (avšak musí obsahovať čerstvý zázvor a cukor, nie umelé sladidlá), upokojí žalúdok. Podobný účinok má zázvorový čaj, do ktorého môžete pridať šťavu z citróna a med.
- Limetkový či citrónový džús pomáhajú dostať telo do rovnováhy, stabilizujú hladinu krvného cukru a upravujú pH. Dajte 2 kávové lyžičky čerstvej limetkovej alebo citrónovej šťavy do pohára teplej vody. Pridajte lyžičku medu a pomaly vypite.
Foto: Shutterstock