Neviete prijať pochvalu či uznať vlastný úspech? Pravdepodobne trpíte imposter syndrómom
Ak ste si niekedy povedali, že niekam nepatríte či nezapadáte, pretože vaše schopnosti nie sú na porovnateľnej úrovni ako u ostatných, možno trpíte fenoménom známym ako imposter syndróm. Deje sa to v práci a v škole, no i doma a vo vzťahoch. Odkiaľ sa takéto pocity berú a ako proti nim bojovať sa dozviete v článku.
Imposter syndróm, taktiež známy ako syndróm podvodníka, popisuje ľudí, ktorí nedokážu uznať svoje objektívne úspechy, spochybňujú seba samých a obávajú sa, že niekto odhalí ich neschopnosť. Takíto ľudia pripisujú svoje úspechy externým faktorom ako sú napríklad šťastie, náhoda či pomoc od ostatných, namiesto uznania svojich schopností a zručností. Patrí sem dokonca aj skupina ľudí, ktorí nie sú schopní prijať komplimenty a naopak sa príliš podceňujú. Majú pocit, že ich uznanie, ocenenia či pochvaly si nezaslúžia a kritizujú a znevažujú samých seba. Výskum amerických univerzít z roku 2019 porovnal výsledky viac ako 60 štúdií zameraných na imposter syndróm a odhalil, že až 80% ľudí malo niekedy podobné pocity.
Ako vzniká?
Odpoveď sa väčšinou skladá z kombinácie rôznych faktorov. Vplyv môže mať napríklad rodičovská výchova, v ktorej rodičia vytvárajú tlak na deti, aby mali dobré výsledky v škole. Problematické je tiež porovnávanie súrodencov. Odpoveď možno hľadať aj v osobnostných črtách, mnohí ľudia sú perfekcionisti, alebo majú nízku sebadôveru. Tiež je bežné, keď ľudia cítia, že nie sú hodní kariérnych či akademických príležitostí, ktoré si zaslúžili vlastnou prácou. Jedným z faktorov môže byť aj už existujúca duševná porucha, ako napríklad úzkostné stavy či depresia, ktoré často vyvolávajú pocity menejcennosti a nízkej sebadôvery.
Čo s tým robiť?
Portál Cleveland Clinic poskytuje tipy, ktoré môžu pomôcť prekonať podvodné pocity:
Ak vás niekto pochváli, nezhadzujte sa! Neustálym odmietaním a zhadzovaním vlastných úspechov môžete docieliť to, že v budúcnosti vás už druhí nebudú chváliť. V žiadnom prípade nepoužívajte frázy typu „Ďakujem, ale…“. Minimalizujete tým svoje výsledky. Namiesto toho jednoducho poďakujte. Naučte sa prijať poklonu a nehľadať v nej skrytý zmysel. Takéto momenty môžete využiť aj na preskúmanie svojho správania. Keď vám dá niekto kompliment, zapamätajte si svoju reakciu a zamyslite sa, prečo ste sa tak zachovali, alebo cítili zvláštne. Možno prídete na to, že nemáte dôvod na negatívne myšlienky a kompliment prijmete jednoduchšie. Taktiež sa v žiadnom prípade s nikým neporovnávajte. Naše kvality a úspechy sa odlišujú, vďaka čomu dokážeme ponúknuť niečo iné a zaujímavé.
Zdroj: (Healthline.com, Cleveland Clinic, ML)