November mesiac boja proti rakovine prostaty
Ak si v novembri necháte narásť fúzy a bradu môžete týmto spôsobom upozorniť na závažné mužské ochorenie. Ako je napríklad rakovina prostaty či semenníkov. Kampaň MOVEMBER, ktorej názov vznikol spojením slov noVEMBER a anglického MOustache (preklad fúzy), pomáha podporovať aj samotnú prevenciu. O tom, ako prebieha diagnostika a aké sú prognózy, sme sa rozprávali s vedúcim lekárom Urocentra Nemocnice AGEL Košice-Šaca Igorom Milichovským.
Aké sú príznaky rakoviny prostaty? Kedy je čas navštíviť odborníka?
V rannom štádiu môže byť ochorenie bez príznakov. Často sa diagnostikuje pri príznakoch ako pri benígnej prostatickej hyperplázii, ako je časté močenie, slabý prúd moču, časté močenie v noci, dlhý čas močenia. V pokročilom štádiu má pacient sťažené, obštrukčné alebo dráždivé močenie – spôsobené lokálnym prerastaním karcinómu prostaty do močovej rúry, hrdla, trigona močového mechúra.
Navštíviť odborníka treba v rámci prevencie aspoň od 50. roku veku alebo od 40. roku veku u pacientov s výskytom karcinómu prostaty aj u príbuzných alebo pri akomkoľvek z vyššie uvedených príznakov.
[ad][/ad]Ako často sa stretávate s touto diagnózou?
Vzhľadom na súčasný systém aj aktívneho vyhľadávania pacientov s rakovinou prostaty vyšetrovaním PSA, teda prostatického špecifického antigénu, zisťujeme relatívne často aj bezpríznakových pacientov v ranom štádiu ochorenia.
Dbajú muži na prevenciu?
Z nášho pohľadu -áno. Chodia k nám na vyšetrenie od obvodných a závodných lekárov. Ale v rámci celej populácie si skôr myslím, že sa muži boja a hanbia ísť k urológovi, keď nemajú ťažkosti.
Zohráva úlohu aj genetika?
Áno, je potvrdená aj genetická predispozícia rakoviny prostaty. Hereditárny karcinóm prostaty znamená riziko pre priamych príbuzných mužov s karcinómom prostaty, riziko vzrastá s počtom postihnutých príbuzných. Vyššie riziko výskytu geneticky podmienenej rakoviny prostaty majú tiež mladšie osoby.
Ako prebieha diagnostika rakoviny prostaty?
Dôležitá je včasná diagnostika karcinómu prostaty. V súčasnosti robíme vyšetrenie PSA mužom nad 40 rokov s pozitívnou rodinnou anamnézou (výskytom karcinómu prostaty u otca alebo súrodenca) a u mužov nad 50 rokov v rámci prevencie. Dôležitá je anamnéza a objektívne vyšetrenie vrátane palpačného vyšetrenia prostaty cez konečník. Súčasťou vyšetrenia je aj vyšetrenie moču, ultrazvuk obličiek, močových ciest, močového mechúra a prostaty, eventuálne aj CT.
Pri podozrení na rakovinu prostaty je treba vždy urobiť biopsiu prostaty, lebo len na základe histologického nálezu karcinómu prostaty môžeme pacienta začať liečiť. Niekedy zistíme karcinóm prostaty v histologickom náleze resekátu (vyoperovanej časti) prostaty bez predchádzajúceho podozrenia na karcinóm prostaty.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Aké sú pri tejto diagnóze prognózy?
Prognóza karcinómu prostaty závisí od štádia ochorenia v čase diagnózy a stupňa malignity zisteného karcinómu prostaty. Pri lokálnom ochorení, ktoré postihuje len samotnú prostatu bez prerastania do okolitých štruktúr alebo bez metastáz, je prognóza väčšinou dobrá a pacienta vyliečime. Ale pri pokročilom ochorení, najmä s vysokým stupňom malignity, je prognóza zlá a pacienta nevieme vyliečiť, ale sa snažíme priebeh ochorenia spomaliť a eliminovať nepríjemné symptómy ochorenia, ako je bolesť, problémy s močením, patologické zlomeniny pri kostných metastázach a podobne.
Ako prebieha liečba?
Liečba lokalizovaného karcinómu prostaty môže byť chirurgická, teda odstránenie prostaty a semenných mechúrikov, ďalej je to rádioterapia známa aj ako ožiarenie a externá liečba alebo tzv. brachyrádioterapia, čo znamená implantáciu rádioaktívnych zŕn do prostaty pod CT kontrolou. Tiež môže byť realizovaná aj tzv. protónová liečba.
Liečba pokročilého karcinómu prostaty spočíva v eliminovaní syntézy androgénov (mužského pohlavného hormónu – testosterónu) medikamentózne alebo chirurgicky (kastrácia) – tzv. androgéndeprivačná terapia v kombinácii s onkologickou liečbou, teda chemoterapiou a ďalšími liekmi, eventuálne aj rádioterapiou a tzv. symptomatickou liečbou na potláčanie nepríjemných symptómov ochorenia.
[ad2][/ad2]