Obezita patrí do rúk lekára, upozorňujú odborníci
Obezita celosvetovo postihuje nielen dospelú, ale čoraz viac aj detskú a adolescentnú populáciu. Vo väčšine prípadov je spojená najmä s nadbytočným príjmom kalórií, sedavým spôsobom života, nedostatkom pohybovej aktivity a nezvládaním stresu. Problém sa dá dlhodobo vyriešiť len komplexnou zmenou životného štýlu. Tá si vyžaduje odborné lekárske vedenie a čas nevyhnutný na edukáciu, proces učenia a dlhodobé sledovanie efektivity.
„Cieľom komplexného riešenia obezity na individuálnej úrovni nie je len schudnúť, ale predovšetkým vydržať,“ tvrdí Barbara Ukropcová z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. „Motivácia vás naštartuje a zvyk vás podrží na ceste,“ dopĺňa.
[ad][/ad]Obézni pacienti sú často stigmatizovaní, prípadne aj diskriminovaní. To má veľký vplyv na kvalitu života človeka a môže viesť k bludnému kruhu nezdravého stravovania a životného štýlu. Z niektorých výskumov vyplýva, že diskriminácii čelí takmer 20 percent pacientov s obezitou I. stupňa a viac ako 40 percent pacientov s obezitou 2. stupňa. Ukazuje sa, že diskriminácia na základe vyššej telesnej hmotnosti je druhou najčastejšou zaužívanou formou diskriminácie u žien a treťou u mužov,” tvrdí Hana Vrabcová z Rady pacientov Európskej Asociácie pre štúdium obezity (EASO).
Celospoločenský problém
Vo väčšine európskych krajín je výskyt obezity okolo 50 percent v dospelej populácii, na Slovensku je situácia ešte horšia. S nadváhou a obezitou podľa odborníkov súvisí aj nárast ďalších chronických ochorení.
V súčasnosti menej ako jedno percento európskych obéznych pacientov dostáva zdravotnú starostlivosť zameranú na tento problém. Aj na Slovensku sa stále hľadá systém vytvorenia starostlivosti o obéznych ľudí. „Neoddeliteľnou súčasťou tejto cesty je aj dlho očakávaná novozaložená Slovenská obezitologická asociácia. Združuje všetkých odborníkov venujúcich sa problematike nadváhy a obezity a všetkých s nimi spojených chronických ochorení. V blízkej budúcnosti plánujeme založiť aj spoločnosť združujúcu pacientov s nadváhou a obezitou,“ hovorí prezidentka Obezitologickej sekcie Slovenskej diabetologickej
V sobotu 18. mája je Európsky deň obezity. Ide o nezávislú iniciatívu EASO, ktorá chce podporiť krajiny pri aktívnom zvládaní problému narastajúcej nadváhy a obezity a zapojiť lekárske, lekárnické i pacientske komunity. Usiluje sa apelovať na ľudí, aby obezitu a nadváhu vnímali ako akútny celospoločenský zdravotný problém, ktorý v súčasnosti narastá do epidemických rozmerov. Po prvý raz v histórii slovenských dní obezity sa pripájajú do projektu aj lekárnici.
(TASR, SŠ)
[ad2][/ad2]