Oblečte sa správne na maratón
A je to tu. Už v nedeľu si mnohí naši čitatelia, ale aj naši kolegovia, zabehnú Medzinárodný maratón mieru. Počasie vyzerá byť celkom vhodné pre beh, no asi najdôležitejšie je správne sa obliecť.
Športovcom je určené hlavne funkčné oblečenie, ktoré má obmedziť nadmerné potenie, a teda zbytočné straty tekutín s následným znížením výkonu.
Ako sa správne obliecť
Všetko začína spodnou bielizňou, ktorá je v priamom kontakte s pokožkou, Jej úlohou je odviesť pot od tela do vonkajších vrstiev oblečenia. Bielizeň by teda mala byť vyrobená z materiálov, ktoré zabraňujú absorpcii vlhkosti. Na túto vrstvu príde druhá, izolačná vrstva, odvádzajúca vlhkosť z prvej vrstvy a zároveň udržujúca telesné teplo.
Dôležité vrstvy
Všetko pokračuje treťou vrstvou. Akú si máte zvoliť, predurčuje predovšetkým to, čo sa chystáte robiť. Niektorí výrobcovia odporúčajú oblečenie nosiť aj v štyroch či v piatich vrstvách. Princíp komfort – izolácia – ochrana je však vždy rovnaký a predpokladom funkčnosti funkčného oblečenia je to, že zostane zachovaný postup vrstvenia.
Materiál si treba vybrať
Vyznať sa v materiáloch, z ktorých sa vyrába funkčné oblečenie aj vzhľadom k nášmu zdraviu, nie je jednoduché. Prvá otázka, na ktorú by sme si mali odpovedať, je to, či chceme umelé alebo prírodné vlákno. Obe totiž majú svojich priaznivcov a odporcov aj svoje klady a zápory vychádzajúce z toho, kto ich používa a v akej situácii. Náš kolega a viacnásobný účastník MMM Roman Rokytka beháva v tričku, ktoré dostávajú maratónci. „Vyhovuje mi to. Skôr si však dávam pozor na ponožky, aby mi držali dobre na nohe, v obuvi sa nekrčili.“
Polypropylén
Kvôli nízkej savosti a dobrým termoizolačným vlastnostiam je často používaným materiálom polypropylén. Odborníci uvádzajú, že vlákna sú veľmi ľahké a neprijímajú žiadnu vlhkosť, zaisťujú skvelý tepelný komfort kože a v závislosti od štruktúry pleteniny dokážu prebytočné teplo aj odviesť. Nevýhodou je, že sa môžu prať maximálne na 40 °C, čo niekedy nie je dosť. Oblečenie z polypropylénu sa dá nosiť samostatne ako tretia vrstva. Jednoducho sa udržiava.
Polyester
Veľmi používaným materiálom je polyester. Je veľmi univerzálny, pretože sa z neho dajú vyrobiť látky, ktoré odvádzajú alebo izolujú vlhkosť a teplo. Polyesterové vlákna navyše dovolia, aby sa vzduch mohol cez látku dostať ku koži. Výhodou je, že sa materiál nekrčí, dá sa prať na 60 °C a niekedy aj vyvárať. Nevýhodou je vyššia merná hmotnosť a horšia tepelná vodivosť.
Polyamid
Polyamid sa vžil skôr pod názvom nylon. Je veľmi pevný a má dlhú životnosť. Najčastejšie sa kombinuje s inými materiálmi. Nájdete ho napríklad v ponožkách, kde spevňuje namáhané miesta – pätu a špičku.
Prírodné materiály
Prírodné materiály, ako napríklad vlna merino, u ktorej sú prebrusované vlákna, aby nehrýzla, sú veľmi obľúbené. Konkrétne táto vlna vyniká termoreguláciou a schopnosťou hriať aj za mokra. V horúčave potom príjemne chladí. Propagované sú aj jej antibakteriálne vlastnosti.
Úspech slávi bambusové vlákno, ktoré je veľmi hladké a oblečenie z neho vynikajúco sedí na koži. Bambus je rastlina s neuveriteľnou savosťou, vďaka ktorej rýchlo rastie, a zachováva si ju aj v podobe tkaniny. A kto sa nevie rozhodnúť, čo zvoliť, má k dispozícii kombináciu umelého vlákna s prímesou bavlny, kedy sa umelé vlákno na vnútornej strane stará o odvod potu a vonkajšia bavlnená strana funguje ako izolant. Na to, ktorý z materiálov je najvhodnejší, sa odpoveď asi nedá nájsť. Všetky majú svoje pre aj proti v závislosti od konkrétnych aktivít, ročného obdobia, aktuálneho počasia či nášho zdravia.
Všetkým bežcom držíme palce!