Oči v čase koronavírusovej pandémie
Podľa epidemiológov medzi vstupné brány infekcie koronavírusom patrí nosová sliznica, ústa a očná spojovka.
Úplne rovnako, ako môžete dostať akýkoľvek vírusový, bakteriálny či alergický zápal spojoviek, tak môžete dostať zápal spojoviek koronavírusový.
Príznaky
Infekcia sa prejavuje rovnako ako pri iných vírusoch, to znamená, že oko začervená, môžete mať pocity rezania a bolesti. Oko tiež začne slziť. Ak by bolo napadnuté bakteriálnou infekciou, oči si šúchate, vnesiete si tak doň nečistoty a väčšinou sú zlepené sekréteom.
„Klasicky, pri vyšetrení lekár nájde takzvaná folikulárnu reakciu, čo je prítomnosť malých uzlíkov na sliznici spojovky. Je to nešpecifická, typická odpoveď oka na akýkoľvek iný vírusový zápal,“ hovorí lekárka Lucia Kvapilová, z ambulancie pri očnej optike Agnes v areáli starej nemocnice.
Zároveň zdôrazňuje, že či ide skutočne o zápal koronavírusový, možno dokázať len zo vzorky sĺz takto postihnutého oka.
[ad][/ad]Ako sa infikujeme?
Vedci v Číne dokázali prítomnosť protilátok na koronavírus v slzách chorého pacienta. Tento pacient mal celkové telesné príznaky ochorenia COVID-19.
„Z uvedenej štúdie vyplynulo, že slzy pacientov pozitívnych na COVID-19 s prejavom zápalu spojoviek sú s vysokou pravdepodobnosťou infekčné – a to aj v čase, keď sa ešte neobjavili žiadne z celkových príznakov, ako je napríklad slabosť, zvýšená teplota až horúčka, strata čuchu, chuti, bolesti hrdla, respiračné ťažkosti,“ konštatuje lekárka a upozorňuje na spôsoby, ako sa očné spojovky dokážu infikovať.
„Prvou možnosťou je to, že sa vírus jednoducho rozšíri z nosnej sliznice infikovaného človeka do jeho oka nosným slzovodom. Cestu má otvorenú vďaka existencii reálneho prepojenia – slzovod prepája nosovú dutinu prostredníctvom slzného kanálika a očným bodom na okrajoch hornej a dolnej mihalnice. Druhou možnosťou je rozšírenie z dýchacích ciest chorého človeka, ale tentoraz hematogénnou cestou, krvou do slznej žľazy, kde sa vírus replikuje a dostane sa tak do jej sekrétov, ktorými je vodná zložka sĺz,“ uvádza L. Kvapilova, podľa ktorej však existujú aj ďalšie mechanizmy, ktoré môžu spôsobovať infekciu.
„Nepoznáme ešte všetky ‚zbrane‘ COVID-19 a spojovka predstavuje pomerne veľkú a exponovanú plochu ako potenciálnu bránu infekcie.“
Ako sa chrániť?
Nový koronavírus SARS-CoV je ešte veľmi mladý a je stále v procese skúmania. Preto treba radšej rátať so zvýšenou obozretnosťou a najvyšším stupňom ochrany. Čo to znamená v praxi?
Je potrebné si uvedomiť, že zápal spojoviek nejasného pôvodu musí teraz lekár považovať za potenciálny prejav COVID-19. Liečba sa nelíši od liečby inej vírusovej infekcie.
„Odporúčam nepoužívať kontaktné šošovky, ak sa u vás v posledných dňoch objavilo podráždenie, začervenanie alebo slzenie očí. Na vyšetrenie sa dostavte s ochranným rúškom, vhodné sú rukavice, prípadne vám pri vstupe do ambulancie sestra aplikuje dezinfekčný sprej. V čakárni dodržiavajte odporúčané rozstupy.“
[ad2][/ad2]Väčšina ľudí, ktorá nosí ochranné rúško a okuliare, má problémy s ich zahmlievaním. Ako mu predísť?
Dôležité je vybrať si správne rúško, ktoré bude dobre priliehať k nosu aj k tvári. Najvodnejšie sú rúška s drôtikom. Tiež by ste ho mali nosiť čo najvyššie pod oči a okuliare si nasadiť cez rúško. Problémy by však mohli mať ľudia s multifokálnymi sklami, pretože sa im takto zľahka posunie ohnisko. Nezabudnite však ani na pravidelnú dezinfekciu okuliarov. Denne by ste si ich mali umyť vlažnou vodou s prídavkom prostriedku na riad a potom ich starostlivo vysušiť handričkou z mikrovlákna. Platí to nielen pre dioptrické ale aj pre slnečné okuliare.
Proti zahmlievaniu funguje tuhé mydlo alebo pena na holenie. Mydlom urobte krížom cez sklo dve čiary z oboch strán a rozotrite ich flanelom alebo mikrovláknovou utierkou. Ak použijete penu, tiež ju striekajte z oboch strán (stačí vo veľkosti fazule) a rozotrite. V oboch prípadoch sklá poriadne vyleštite. Okuliare nikdy nečistite dezinfekčnými prostriedkami na báze alkoholu alebo inými agresívnymi prostriedkami (savo). Nezvratne by ste si zničili plastové či kovové rámy.