Odporúčame zdravú cuketu
Cuketa pochádza z Mexika a Strednej Ameriky, kde sa pestuje už viac ako sedemtisíc rokov. Táto plodina je ideálna na letné grilovanie aj do kuchyne, kde z nej v krátkom čase vyčarujete lacnú a chutnú večeru pre celú rodinu.
Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že cuketa je príbuznou uhorky, nie je to tak. Radí sa k letným tekviciam, ktoré sa oberajú aj niekoľkokrát do roka, pretože rastlina má tendenciu znovu rodiť. Plody sú podlhovastého tvaru a môžu vážiť až 2 kg. Odporúčame však vyberať si skôr menšie cukety (do 20 cm), sú chutnejšie a krehkejšie.
Ako si vybrať
Existuje viac druhov cukiet. Niektoré majú šupku zelenú, ale môže byť aj žltá či žltozelená. Vo vnútri dužiny sú mäkké biele semená (podobné ako má uhorka). Väčšie cukety bývajú často „gumové“, ich šupka je veľmi tvrdá a semená horkasté. Určite sa vyhnite plodom s mäkkými miestami a žltými alebo hnedými škvrnami.
Zdravá zelenina
Cukety sú vynikajúcim zdrojom vlákniny, ktorá čistí zažívací trakt a viaže na seba toxické látky. Navyše podporuje prirodzený pohyb čriev. Je významným zdrojom vitamínov A, B a E, kyseliny listovej, draslíka, horčíka, fosforu, vápnika, zinku a železa. Obsahuje tiež veľké množstvo vody (uvádza sa 90 — 95 percent) a zároveň minimum kalórií. Preto sa považuje za diétnu potravu. Najviac výživných látok je obsiahnutých tesne pod šupkou.
Ako ju pripraviť
Ak ju chcete jesť surovú, vyberajte si mladé drobné cukety, ktoré sú chutnejšie a neobsahujú veľké semená. Žlté cukety majú výraznejšiu chuť a bývajú krehkejšie. Veľké sú zvyčajne horkasté, a preto sa používajú skôr v teplej kuchyni. Mladé cukety nie je potrebné šúpať. Cukety môžete zavárať, nakladať, zapekať, grilovať, smažiť, plniť a pridávať aj do polievok či omáčok. Pretože je sama o sebe menej výraznou zeleninou, nebojte sa spoločne s ňou použiť aromatické bylinky alebo výraznejšie druhy zeleniny.
Soľte až nakoniec
Pretože cukety, podobne ako baklažán, púšťajú zo seba veľa vody, soľte ich pri tepelnej úprave až tesne pred koncom. Tak zostanú šťavnaté a nebudú ako kaša. Ak by ste ju osolili hneď, ťažko z nej pripravíte napríklad placky, pretože cesto by zostalo veľmi riedke.
Cuketa či cukina?
Oba názvy majú pôvod v talianskom výraze pre tekvicu: zucca. V tejto časti sveta sa však väčšinou používa ženská zdrobnenina slova v množnom čísle, zuchinne (čítaj cukiny).
Cuketové placky
Potrebujete: 30 dag mladej cukety, 10 dag polohrubej múky, 10 dag syra, 10 dag chudej anglickej slaniny alebo šunky, 2 vajcia, polovica lyžičky prášku do pečiva, pažítku, zelený petržlen, zelerovú vňať, soľ, čierne korenie, olej.
Postup: Umytú cuketu nastrúhajte nahrubo, osoľte a nechajte odstáť. Zlejte prebytočnú vodu, ktorú cuketa pustí. Pridajte nahrubo nastrúhaný syr, nakrájanú anglickú slaninku alebo šunku, múku s práškom do pečiva, žĺtky, nasekané bylinky a premiešajte. Opatrne vmiešajte vyšľahaný sneh z bielkov, osoľte, okoreňte. Vysmážajte na oleji dozlatista.
Foto: shutterstock