Osviežte sa melónom
Melóny v horúcich letných dňoch nielen osviežia, ale vďaka obsahu cenných látok sú aj veľmi zdravé. Táto výborná tekvicovitá zelenina, s ktorou zaobchádzame ako s ovocím, získala svoj názov z gréčtiny a znamená veľké jablko. U nás ho poznáme aj pod názvom dyňa.
Jeho pôvod siaha až do južnej Afriky, odkiaľ sa cez orient dostal až do Európy. Dnes sa melóny najviac pestujú v Grécku, Španielsku, Turecku, ale i v ostatných krajinách okolo Stredozemného mora.
Ako správne vyberať
Pri výbere dbajte na to, aby nebola narušená jeho celistvosť – dužina sa môže takto pokaziť. Zrelý plod je charakteristický zaschnutou stopkou a pri poklepaní prstami duní – ak duní až priveľmi, je prezretý. Pred rozkrojením ho vždy poriadne umyte. Výborne chutí chladený.
Zdravá zelenina
Toto ovocie je veľmi zdravé. Obsahuje množstvo minerálov a vitamínov, a to hlavne vitamín C. V dužine je karotén, ktorý viaže voľné radikály v tele, podporuje obnovu buniek a ich regeneráciu. Okrem iného chráni sliznice a imunitný systém. V kombinácii s vitamínom C posilňuje tkanivá a má vplyv na vývoj zdravej pokožky. Melóny majú aj vysoký obsah vitamínu B6, ktorý pomáha spracovávať bielkoviny v tele. A tiež vitamín B3, kyselinu listovú, železo, mangán a sodík. Keďže obsahujú vysoké percento vody, sú veľmi močopudné a majú vynikajúci vplyv na najrôznejšie poruchy obličiek a močového ústrojenstva.
V základe sa delia na dva hlavné druhy – vodný a cukrový
Vodný melón má charakteristickú tmavozelenú alebo pásikavú šupku. Vnútri je červená vodnatá dužina, ktorá obsahuje semienka. Najlepšiu chuť majú plody do troch kilogramov.
Cukrový melón je menší ako vodný, má zelenosivú tvrdú šupku a jeho dužina je žltá. Obsahuje až 8 percent stolového cukru – sacharózy.
Ogen je malý guľatý hybrid, ktorý pochádza z Izraela. Má mierne kyselkavú chuť, preto je veľmi osviežujúci. Dužina je tuhšia, dajú sa z nej vykrajovať napríklad guľôčky na ozdobu dezertov či šalátov.
Charentais má oranžovú, sladkú a voňavú dužinu. Šupka je zelenobiela. Väčšinou má 2 kilá a chuťou pripomína papáju či ananás. Je veľmi obľúbený ako predjedlo alebo dezert.
Kantalup patrí k menším melónom (do 1 kg) a jeho sladká dužina vonia ako ananás. Konzumuje sa čerstvý alebo ako ingrediencia do šalátov, zmrzlín či sorbetov.
Honeydew (medový) sa vyznačuje jemnou chuťou a svetlozelenou dužinou. Šupka je žltá. Plod je príjemne sladký a hodí sa k parmskej šunke, lososovi alebo k prosciuttu. Chuť sa zvýrazňuje mletým čiernym korením. Pripravuje sa z neho aj studená polievka, ktorá sa riedi bielym vínom. Gallia pochádza z Izraela. Je nezameniteľný svojou šupkou, ktorá je popraskaná ako kôra stromu. Dužina plodu je biela až zelenkavá. Chuťou pripomína nektarinky.
Cavailuon je francúzsky variant cukrového plodu, ktorý sa môže pestovať iba vo Francúzsku v Provence. V mestečku Cavailuon sa každý rok v tomto čase konajú melónové trhy.
Tendral vytvára plody tvaru rugbyovej lopty a má tmavozelenú pevnú koženú kôru, ktorá plod chráni pred vyschnutím. Dužina má maslovú farbu. Zberá sa neskôr než ostatné druhy, a to v Španielsku od augusta do novembra, v Paname a Kolumbii od decembra do februára.
Vauclusijský melón bol vyšľachtený v juhofrancúzskom kraji Vaucluse. Vydrží dlhšie skladovanie. Má tvar gule so svetlozelenou kôrou s tmavými rebrami. Dužina má jasne oranžovú farbu a vysokú cukornatosť.
Foto: shutterstock