Pacientov s cukrovkou pribudlo, na Slovensku je ich viac ako tristotisíc
Na Slovensku sa v roku 2018 liečilo viac ako 355-tisíc diabetikov a pribudlo viac ako 21-tisíc nových pacientov, ktorým bola diagnostikovaná cukrovka. Vyplýva to z najnovšej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
Každý rok 14. novembra je Svetový deň diabetu, ktorý má upozorniť na zvyšujúci sa výskyt cukrovky na svete.
„Podľa typu diabetu 91 percent pacientov registrovaných v ambulanciách tvorili pacienti s diabetes mellitus druhého typu, 7,6 percenta pacienti s diabetes mellitus prvého typu, 0,8 percenta pacienti s iným typom diabetu a 0,6 percenta ženy s gestačným diabetom, ktorý vzniká v tehotenstve,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.
[ad][/ad]Prevencia ma stúpajúci trend
V období rokov 2009 až 2018 má prevalencia cukrovky druhého typu stúpajúci trend. V porovnaní s rokom 2009 vzrástol celkový počet chorých na 100-tisíc obyvateľov o 6,3 percenta.
Diabetes druhého typu v roku 2018 prvýkrát diagnostikovali u 18 177 osôb, čo je najnižší počet novodiagnostikovaných prípadov za posledných desať rokov. Oproti roku 2009 poklesol o 16,9 percenta. Nové prípady sa objavili najmä vo vekovej kategórii 65 až 69 rokov. Z celkového počtu 1342 nových pacientov s diabetom prvého typu ich najviac pribudlo vo vekovej skupine 20 až 24 rokov.
Najvyužívanejším spôsobom liečby diabetikov bolo v roku 2018 podávanie tabliet, ktoré je bežné najmä pri liečbe diabetes mellitus druhého typu. Liečilo sa ním 53 percent všetkých pacientov s cukrovkou. Z chronických komplikácií, ktoré spôsobuje cukrovka, sa v minulom roku u diabetikov vyskytovala najčastejšie artériová hypertenzia a poruchy metabolizmu lipidov.
Typické symptómy nedostatku inzulínu v organizme:
• veľký smäd,
• vyčerpanosť a únava,
• bezdôvodné chudnutie alebo priberanie pre zvýšenú chuť do jedla,
• vyššia produkcia moču,
• zahmlené videnie,
• opakované infekcie močových ciest a močového mechúra,
• svrbenie,
• kožné infekcie,
• pomalšie hojenie rán,
• bolesti nôh a nepríjemné brnenie v chodidlách.
Lekári odporúčajú každému človeku po 45. roku života dať si vyšetriť hladinu krvného cukru aspoň raz za dva až tri roky. Ak je pacient obézny, má vysoký krvný tlak, vysoké hladiny krvných tukov alebo prekonal infarkt či cievnu mozgovú príhodu, mal by preventívne vyšetrenie absolvovať každý rok.
Čítajte aj:
- Jedným z možných riešení epidémie obezity je daň z cukru
- Počet amputácií končatín pre cukrovku na Slovensku stúpa
- Odborník varuje: Cukrovka a obezita sa dnes rozširujú ako epidémia