Parkinsonova choroba je každodenný boj
Parkinsonova choroba je závažné ochorenie, ktorým v súčasnosti trpí približne 15-tisíc Slovákov a ich počet narastá ročne až o 1000 nových pacientov. Napriek tomu verejnosť vie o tejto chorobe pomerne málo. Vďaka skorej diagnostike a liečbe je možné kvalitu života Parkinsonikov výrazne zlepšiť.
Čo to je?
Parkinsonova choroba je závažné chronické, progresívne a nevyliečiteľné ochorenie centrálneho nervového systému, ktorému podlieha stále viac ľudí. Odborníci dodnes nevedia určiť, čo presne je jeho príčinou. Predpokladá sa vzájomná, doposiaľ však nedostatočne objasnená súhra genetických faktorov, ako i faktorov vonkajšieho prostredia.
„V prípade tohto ochorenia dochádza k odumieraniu nervových buniek produkujúcich dopamín, ktorý je dôležitý pre prenos nervových signálov pre riadenie a koordináciu pohybu a činnosti svalov,“ vysvetľuje neurologička MUDr. Karin Gmitterová, PhD. z Nemocnice akademika Dérera v Bratislave. Nedostatok dopamínu spôsobuje, že pacient postupne stráca kontrolu nad svojimi pohybmi, choroba v jej priebehu následne nepriaznivo ovplyvňuje aj jeho mentálne schopnosti a ovládanie emócií.
Príznaky
Príznaky Parkinsonovej choroby sa objavujú postupne. Očividnými príznakmi sú pokojové trasenie končatín, stuhnutosť svalov, problémy s rovnováhou, pomalé pohyby, narušená koordinácia. „Ďalšími príznakmi ochorenia môžu byť bolesti, depresia, únava, zápcha, potenie či zhoršený čuch. Ovplyvňuje to aj psychiku pacienta, pretože si najmä v počiatkoch ochorenia plne uvedomuje neschopnosť ovládať vlastné telo,“ vysvetľuje MUDr. Gmitterová. „Lieky, rehabilitácia a ďalšia komplexná terapia umožňujú pacientom s Parkinsonovou chorobou v rámci možností skvalitniť život, aj keď nezastavujú postup ochorenia,“ dodáva odborníčka.
Diagnostika
„Včasná diagnostika a vhodné nastavenie liečby môže výrazne zlepšiť a predĺžiť kvalitu života pacientov,“ vysvetľuje MUDr. Gmitterová. „Prvé príznaky Parkinsonovej choroby si častokrát pacient neuvedomuje, alebo si ich nechce priznať, avšak rodina ich vie jasne spozorovať. Čím skôr preto pacient navštívi odborného lekára, tým skôr vieme nastaviť vhodnú liečbu, vďaka ktorej prežívajú pacienti dlhšie lepšie roky.“
Nerobí rozdiely
Parkinsonova choroba sa objavuje u mužov a žien približne okolo 60. roku života. Sú však prípady, kedy ochorenie prichádza aj skôr. Niektorým pacientom ho diagnostikujú medzi 30. a 40. rokom. Dĺžka ochorenia spôsobuje neskôr komplikácie, ktoré sa dajú individuálnym prístupom lekára zvládať pomerne dlhé obdobie. U časti pacientov je neskôr nutné zvažovať aj invazívnejšie spôsoby liečby.
Liečba
Na Slovensku existujú štyri pracoviská – dve v Bratislave, jedno v Martine a v Košiciach – ktoré sa venujú liečbe Parkinsonovej choroby najmodernejšími, technologicky inovatívnymi spôsobmi liečby, ako sú hĺbková mozgová stimulácia alebo kontinuálne podávanie účinnej látky priamo do tenkého čreva pomocou pumpy zavedenej do čreva. Týmito modernými postupmi dokážu špecialisti efektívne upraviť pohyblivosť pacienta a zlepšiť aj jeho psychický stav.
Aj napriek tomu, že počet pacientov stále narastá, bežný človek má o tejto chorobe len málo informácií. Preto sa nezriedka stáva, že ľudí trpiacich Parkinsonovou chorobou považuje okolie za alkoholikov, telesne postihnutých či mentálne chorých. Zmeniť by to mala pomôcť aj putovná výstava „Doživotie“.
VÝSTAVA „DOŽIVOTIE“
Výstava pod týmto názvom začne dnes v priestoroch Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v časti polikliniky na 1. poschodí a potrvá do 5. júla 2015. Napriek tomu, že pacientov neustále pribúda, verejnosť má o Parkinsonovej chorobe stále málo informácií. Cieľom výstavy je preto pootvoriť dvere do sveta ľudí, ktorí bojujú každý deň s nevyliečiteľnou chorobou, ako aj informovať o príznakoch vážneho ochorenia, ktorým dnes trpí viac ako milión Európanov.
Príznaky Parkinsonovej choroby:
- spomalenie pohybov
- bolesti ramien a chrbtice
- pocit ťažkých končatín
- únava
- poruchy spánku
- zápcha
- bolesti
- depresia
- zhoršenie čuchu
- potenie
- slinenie
- sexuálne poruchy
- poruchy reči
- problémy s prehĺtaním
- pokojový tras
- mimovoľné pohyby
- svalová stuhnutosť
- porucha stability
- porucha chôdze