Pomelo je nizkokalorické, znižuje cholesterol a je prevenciou proti chorobám srdca
Máte chuť na niečo chutné a nemusíte veľmi ani grep ani pomaranč? Ochutnajte pomelo. Je to vitamínová bomba, ktorá pomáha napríklad pri kašli. Pomôže po bujarejších oslavách, ale má pozitívny vplyv aj na opuchnuté členky. Vybrať si to správne je ako kupovať mačku vo vreci…
Je to guľaté, zelené aj žlté a vyzlečené „donaha“ chutí najlepšie. Pomelo je citrusový plod, ktorý si už pár rokov môžete kúpiť v obchode. Hoci na začiatku jeho sezóny kilogram stojí pomaly dve eurá a jeho príprava na konzumáciu je pomerne zdĺhavá, veľmi rýchlo si našlo svojich nadšencov.
Mačka vo vreci
V obchode viete ťažko zistiť, či ovocie nebude vo vnútri suché, úplne bez šťavy. Nikto z predavačov vám neporadí. Odborníci na tento druh ovocia však hovoria, že pomelo by malo byť na pohmat mäkké. Keď sa plod odtrhne, od stopky začne žltnúť, a tým aj mäknúť. Podobne prebieha dozrievanie aj ananásu. Ale presný návod, ako by malo vyzerať dobré pomelo, neexistuje. Čiže, ak je pomelo vo vnútri suché, žiadnym pohmatom, röntgenom či nadprirodzenými schopnosťami to nepoznáte. Až po vyprázdnení peňaženky pri pokladnici v obchode a rozkrojení.
Odkiaľ pochádza
Vo svete má rôzne názvy: pumelo, shaddock, pampelmoose, citrus grandis alebo citrus maxima. V Anglicku ho volajú „šedok“. Variant svojho mena prijalo pomelo podľa legendy o kapitánovi Shaddockovi, ktorý priviezol semienka pomela na Barbados. Tam ale nie je jeho domovina. Pochádza totiž z juhovýchodnej Ázie, pravdepodobne z Malajzie, Thajska či Indonézie.
Kde sa pestuje
Pestovaním sa zaoberajú hlavne v Číne, na Tahiti aj v USA, v Európe sa v malom množstve pestuje v Španielsku. Zvlášť v Číne ho veľmi obľubujú. Je hlavnou súčasťou novoročných jedál a mnohých liekov. Traduje sa tam, že kto pomelo zje, dobre sa mu vedie. Aj preto sú mnohé čínske produkty plné semienok, kvetov či kôry pomela, ktoré vraj odkážu odohnať zlých duchov. Trhači pomela ho aj so stopkou otrhávajú z asi pätnásť metrov vysokých, tŕnitých stromov.
Ako sa k nám dostane
Preprava pomela z Číny trvá asi 6 – 8 týždňov, na lodiach sa uzavrú do špeciálnych boxov. Ide o akúsi formu zamrazenia, aby sa počas cesty nestalo, že pomelo dozrie alebo sa pokazí. Plody týchto citrusov sa oberajú nezrelé. Loďou sa dopravia do Hamburgu a tam sa vyberú z prepravných boxov. Pri následnom rozvoze kamiónmi po Európe sa proces zretia obnoví.
Čo s ním
Určite ho nikdy nejedzte ako pomaranč či grep. Pomelo si vyžaduje trpezlivosť. Najprv ho ošúpte ako pomaranč a potom každý dielik zbavte tenkej bielej šupky. Je veľmi horká a pokazila by vám pôžitok z jedla. A ak by ste mali dosť, pridajte dieliky pomela do ázijských jedál. Výborne oživí aj kuracie ragú.
Netradičné výzvy
Pomerne netradičné je využitie kôry pomela, z ktorej sa dá vyrobiť marmeláda, dá sa tiež kandizovať, vyrába sa z nej aj sirup. Niekde ju dokonca ľudia jedia ako vyprážaný rezeň. Klasický v trojobale. Vyskúšať môžete, pozor však na chemicky ošetrenú kôru. Umytím síce zbavíte pomelo nečistôt, ale zvyšky chémie na ňom určité ostanú.
Zdravie a vitamíny
Pomelo je nízkokalorické – na 100 g plodu obsahuje iba 6 až 12 g prírodných sacharidov, 0,2 až 0,6 g tukov a minimum sodíka. Má v sebe veľa vitamínu C – od 36 do 50 g na 100 g plodu, provitamínu A a mnoho minerálnych látok, ako sú draslík, mangán a železo. Jeho konzumácia znižuje cholesterol, je prevenciou proti chorobám srdca a krvného obehu. Podieľa sa na aktivovaní činnosti mozgu, pamäte i nervového systému a tiež na regeneráciu svalov. Plody majú mnoho vlákniny, ktorá je významná predovšetkým pre tráviace ústrojenstvo.