Posilnite si imunitu prírodnou cestou
Silná imunita je pre správnu obranyschopnosť veľmi dôležitá. Mali by ste si ju posilňovať celoročne, no práve toto zimné obdobie dokáže naše zdravie poriadne preskúšať…
Dôležité je začať deň raňajkami. Ľudia, ktorí vynechávajú raňajky, sa oveľa ľahšie stanú obeťami zimných chorôb vrátane bežného prechladnutia. Namiesto rannej kávy si doprajte šálku bylinkového čaju alebo teplú vodu s citrónom, ktorá povzbudí metabolizmus. Kofeín je lepšie dodať telu až neskôr.
[ad][/ad]Myslite na zinok
Tento kľúčový minerálny prvok zlepšuje hojenie rán, funkciu štítnej žľazy a čriev, krvnú zrážanlivosť, ale aj zmysly ako zrak a čuch. Funguje ako silný antioxidant. Krevety, mušle, ustrice, hovädzie mäso, cícer, ľanové a tekvicové semienka, fazuľa, špenát, varená listová zelenina, kakao a kešu orechy sú známym bohatým zdrojom zinku.
„Pamätajte na to, že počas 24 hodín po objavení prvých príznakov môže konzumácia zinku zvrátiť vývoj prechladnutia a v prípade jeho prejavu skrátiť jeho výskyt na tri dni,“ radí Petra Húsková, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE pre SR.
Kurkumu čo najčastejšie
Vysoký obsah síry v cesnaku dodá výraznú chuť a arómu každému jedlu. Cesnak je tiež bohatý na selén, jeden z kľúčových minerálov k podpore imunity. Kurkumu užívajte čo najčastejšie, pretože dokáže významne zvýšiť množstvo dôležitého proteínu, ktorý pomáha imunitnému systému bojovať s plesňami, vírusmi a baktériami. Nájdete ju takmer v každom recepte indickej kuchyne, rovnako ju však môžete pridávať do nápojov. Váš pokrm či nápoj tak získa originálnu chuť a navyše tým zlepšíte kondíciu svojej imunity.
Ďalšou účinnou rastlinkou je echinacea. Dostupná je v rôznych formách a vraj dokáže skrátiť dobu prechladnutia o viac ako polovicu. „Huby Shitake pôsobia ako špongia, ktorá vysáva jedovaté látky z tela a preto účinne absorbuje rádioaktívne žiarenie. Štúdie zistili aj ich protinádorové účinky. Znižujú hladinu cholesterolu a vysokého krvného tlaku, pomáhajú dokonca pri bolestivosti a zápaloch kĺbov. Liečivá huba Shitake má prirodzené antibakteriálne účinky a pomáha pri liečbe vredov a žalúdočných problémov,“ vysvetľuje Petra Húsková.
Dôležité antioxidanty
Bobuľové ovocie ako čučoriedky, jahody, maliny, čierne ríbezle či goji sú výbornými zdrojmi antioxidantov. Obsahujú polyfenoly vrátane quercetinu a antokyánov, ktoré im prepožičiavajú výnimočné zafarbenie. Pomôže aj obľúbená horúca čokoláda. Kakao je doslova nabité množstvom antioxidantov a zároveň je bohaté na horčík, ktorý podporuje srdce a pomáha znižovať úzkosť. Obsahuje tryptofán, ktorý sa mení na sérotonín – chemikáliu, ktorá dokáže ovplyvňovať náladu. Pokojnejší stav prospieva bunkám imunitného systému, ktoré tak svoju prácu môžu odvádzať oveľa efektívnejšie.
Brokolica a hlúbová zelenina ako kel, kapusta, špenát, karfiol a brokolica sú známe tým, že podporujú imunitu. Nenahraditeľným pomocníkom je však domáca slepačia alebo kuracia polievka. Čerstvý vývar posilní a podporí najmä vtedy, ak vás pokúša prechladnutie.
Zlaté mlieko
Potrebujeme:
- 300 ml mandľového mlieka,
- 1 čajovú lyžičku kurkumy,
- 1 cm škoricovej kôry,
- 1 cm čerstvého zázvoru,
- 3 guličky korenia,
- 1 čajovú lyžičku medu.
Postup:
Mlieko mierne zohrejeme. Zázvor ošúpeme a rozštvrtíme, potom s celou škoricou a medom pridáme do mlieka. Zohrievame, kým mlieko nezíska sýto zlatožltý odtieň. Prelejeme do šálky a posypeme trochou čerstvo namletého čierneho korenia.
[ad2][/ad2](nh, SZ)