Poškodené spermie a menopauza v tridsiatke – s plodnosťou Košičanov to ide dole vodou
Je to fakt! A mladí ľudia sú na tom oveľa horšie ako ich rodičia. Na poplach bijú aj odborníci zo špecializovaných kliník na liečbu neplodnosti – problém s otehotnením už má každý šiesty pár! A bude sa to zhoršovať.
Je jedno či ide o mužov alebo ženy – problémy s plodnosťou majú obe skupiny. Nárast párov, ktoré sa k bábätku nevedia dopracovať bez lekárskej pomoci zaznamenávajú aj v Sanatóriu Helios Košice.
„Je toho naozaj veľa, s čím k nám pacienti prichádzajú. Mužom rapídne klesá kvalita spermií. Po tom, čo sme v našom centre zaviedli vyšetrenie spermiogramu zadarmo, nás začali vyhľadávať chlapi, ktorí si len chceli potvrdiť, že tam dolu majú všetko v poriadku. Mnohí odchádzajú zdesení, keď zistíme, že ich spermie majú zlý tvar, sú málo pohyblivé a ich počet je prinízky,“ hovorí vedúci lekár Sanatória Helios v Košiciach MUDr. Peter Hladký.
„Niekoľkokrát sa nám stalo, že muž, ktorý k nám prišiel darovať spermie pre iné neplodné páry, odchádzal so zvesenou hlavou a zistením, že ak bude chcieť vlastné deti, bez pomoci špecialistov a pokročilých metód asistovanej reprodukcie to nepôjde,“ vysvetľuje lekár.
Ako sú na tom ženy?
Žiaľ, ani ženy na tom nie sú najlepšie. Do Sanatória Helios v Košiciach prichádzajú po tom, ako sa s partnerom snažia neúspešne otehotnieť.„V tom lepšom prípade k nám prídu po roku snaženia, v tom horšom (a to je, žiaľ, častejší prípad) prídu po niekoľkých rokoch. Čo sa týka žien, najväčším nepriateľom ich plodnosti je vek, preto je dôležité, aby sa do rúk špecialistu zverili čo najskôr,“ zdôrazňuje odborník na neplodnosť.
Do 35. roku ženy – po roku neúspešného snaženia.
Po 35-ke – po polroku snaženia pri nechránenom pohlavnom styku
a po 37. narodeninách – čakať netreba a je dobré prísť hneď.
„Netreba sa báť prísť. To, že pár navštívi centrum pre liečbu neplodnosti, neznamená, že automaticky podstúpi umelé oplodnenie. Žena musí byť dôkladne vyšetrená a až potom lekári pristupujú k voľbe metódy oplodnenia. Niektorým párom stačí nasadiť jednoduchú liečbu hormonálnymi tabletkami, iným párom musíme robiť dôkladné vyšetrenia – endokrinologické, hematologické, imunologické či genetické,“ hovorí MUDr. Peter Hladký.
Menopauza v 30-ke?
Najčastejším dôvodom prečo ženy nemôžu otehotnieť sú hormonálne poruchy, polycystické vaječníky, endometrióza alebo novodobý fenomén – predčasná menopauza.
„V našom centre sa s predčasným ovariálnym zlyhávaním stretávam čím ďalej, tým častejšie. A čo je horšie, aj u úplne mladých žien, ktoré majú ku tridsiatke ešte ďaleko. Aj tu však hráme o čas! Predčasnej menopauze predchádza ovariálne zlyhávanie – vtedy jej ešte vieme pomôcť, aj keď výsledok je otázny – takáto žena má totiž zníženú šancu na otehotnenie aj technikou umelého oplodnenia. Žena v predčasnej menopauze už nemá vôbec menštruáciu a nemôže ani otehotnieť. Jedine z vajíčok od anonymnej darkyne,“ vysvetľuje MUDr. Peter Hladký zo Sanatória Helios Košice, podľa ktorého sa riziko tohto scenára dá odhaliť jednoduchým testom u obvodného gynekológa.
„Stačí, ak lekár žene odoberie krv na zistenie hormónu AMH, ktorý prezradí, koľko vajíčok má ešte žena vo vaječníkoch a tiež hodnotu FSH hormónu. Na základe jediného odberu krvi vieme určiť, či žene hrozí predčasné ovariálne zlyhanie. Žiaľ, v praxi to tak veľakrát nefunguje – niektorí obvodní gynekológovia z neznámych príčin toto vyšetrenie nerobia. Vtedy ženám odporúčam vyhľadať nás a túto vaječníkovú rezervu si overiť z vlastnej iniciatívy, a to aj v prípade, že bábätko zatiaľ neplánujú,“ dodáva lekár.
Lekári sa stretávajú aj s diagnózami, ktoré sa laikom môžu zdať až neuveriteľné. Medzi také patrí napríklad stav, pri ktorom žena vytvára protilátky proti spermiám partnera, alebo dokonca proti vlastným vaječníkom.
Dôvod nárastu neplodnosti
Jednoznačnú odpoveď na otázku, prečo to s našou plodnosťou ide dole vodou, nám nedá nikto. Všetci sa však zhodujú, že spúšťačom je náš životný štýl – neustály stres, málo (alebo priveľa) pohybu a strava plná éčok a aditív.
„Dôležitú úlohu zohráva aj negatívny vplyv životného prostredia – to sú všetky tie wifi signály a žiarenie všade naokolo. Len si zoberte panelák, v ktorom má wifi signál takmer každý byt. Pôsobí to na vás cez deň aj v noci… Keď sa premiestnite na pracovisko či do školy, je to ešte horšie. Vyhnúť sa tomu nedá a niekde sa to prejaviť musí,“ uvažuje odborník zo Sanatória Helios Košice.
Problémy riešte hneď!
Ak máte problém otehotnieť, nepodceňujte to! Čím skôr ho začnete riešiť, tým máte väčšiu šancu, že sa stanete rodičmi.
„Začnite u svojho gynekológa, ktorý by vám mal urobiť prvotné vyšetrenia – hormonálny profil a folikulometriu. Ak má žena menej ako 35 rokov a otehotnieť sa jej nepodarilo ani po roku snaženia, je načase navštíviť odborníkov v centre pre liečbu neplodnosti. Po 35-ke sa táto doba znižuje na šesť mesiacov a po 37. roku by mala žena navštíviť špecializovanú kliniku ihneď,“ vysvetľuje lekár a zdôrazňuje, že pacient nepotrebuje žiadny výmenný lístok. Stačí sa telefonicky objednať na presný termín.
Svetové technológie už aj v Košiciach
Práve zvyšujúci sa počet párov, ktoré vyhľadávajú najkvalitnejšie liečebné postupy a individuálny prístup, je dôvodom, prečo na Krivej 23 v Košiciach pred niekoľkými rokmi otvorili pobočku Sanatória Helios.
„Pobočka v Košiciach je našou treťou pobočkou na Slovensku. Pacientky z východného Slovenska doteraz za nami cestovali do Martina či Banskej Bystrice. Teraz už nemusia – naše špičkové technológie a postupy už sú aj v metropole východu,“ uviedol MUDr. Peter Hladký.
Za značkou Sanatórium Helios stojí celý rad odborníkov nielen zo Slovenska, ale aj z Brna a Austrálie. Odtiaľ totiž pochádzajú pokrokové patentované technológie, ktoré by ste inde na Slovensku len ťažko hľadali. Áno, to sú všetky technické zariadenia ukryté v laboratóriách Sanatória Helios.
„Ako príklad uvediem miniinkubátor GERI, v ktorom počas piatich dní rastú embryá. Kým z iných inkubátorov ich počas tohto času embryológ musí vybrať a pozorovať ich správny rast pod mikroskopom, v miniinkubátore GERI to nie je potrebné. Prístroj má v sebe ukrytú kameru, ktorá monitoruje ich rast bez potreby ich vyberania z prostredia, ktoré dokonale imituje prostredie v maternici. Vďaka tomu získame viac embryí vhodných na vklad,“ uzatvára vedúci lekár Sanatória Helios Košice MUDr. Peter Hladký.
Ako si vybrať centrum pre liečbu neplodnosti?
„Dieťa zo skúmavky? V žiadnom prípade!“ Túto dilemu prestávajú ľudia riešiť, akonáhle sa ich problémy s plodnosťou, či skôr neplodnosťou, začnú týkať. Voľba kliniky, kde liečbu neplodnosti či IVF podstúpite, hrá zásadnú rolu. Podľa čoho sa rozhodovať?
1. Otvorené sedem dní v týždni
Ľudské telo nie je stroj a každá pacientka je jedinečná. Niekedy je potrebné stimuláciu predĺžiť alebo skrátiť. Preto spoľahlivé kliniky pracujú sedem dní v týždni, cez víkendy aj sviatky.
2. Spolupráca s odborníkmi
Liečba neplodnosti napreduje raketovým tempom. Vďaka spolupráci IVF centra s vedeckým pracoviskom sa nové trendy v tejto oblasti dostávajú k pacientom omnoho skôr. Samozrejme, len v prípade, že klinika má za sebou silného partnera, ktorý jej dokáže sprostredkovať teoretické aj prístrojové vybavenie.
3. Dôveryhodný tím
Kvalifikovanosť a odbornosť personálu neodzrkadľuje len množstvo titulov pri mene. Môže sa klient spojiť s lekárom a koordinátorkou bez ohľadu na dennú či nočnú hodinu? Páry s nimi riešia najcitlivejšiu oblasť svojho života – sú lekári a sestry citlivé a empatické? Ľudský prístup musí byť na prvom mieste!
4. Štádium vkladu embrya
Embryo patrí do maternice na 5. až 6. deň po oplodnení. Privčasné vloženie do maternice môže mať za následok bunkový stres, ktorý môže znamenať poškodenie jeho vývoja a stratu životaschopnosti.
5. Vklad len jedného embrya
Vklad dvoch embryí počas jedného vkladu neznamená väčšiu šancu na tehotenstvo. Práve naopak. Štatistiky hovoria jasne – pri transfere dvoch embryí dochádza častejšie k potratom. Žene hrozí aj riziko viacpočetného tehotenstva, ktoré je často rizikové a ohrozuje matku aj deti.
6. Starostlivosť o embryá
Embryo je to, na čom najviac záleží. Všetko by sa malo sústrediť naňho. Prístrojové vybavenie IVF laboratórií má byť také moderné, aby zvládalo napríklad detailné sledovanie vývoja embryí a kontrolovalo a doplňovalo optimálne prostredie vo vnútri inkubátora. Veľké inkubátory s nestabilným prostredím, kde sú spoločne uložené embryá niekoľkých žien, sú, žiaľ, v niektorých centrách stále samozrejmosťou.
7. Genetické vyšetrenie
Robí klinika preimplantačné genetické vyšetrenia, ktoré pomáhajú vylúčiť geneticky chybné embryá z ďalšieho použitia?
8. Transparentnosť
Zverejňuje klinika svoj cenník poskytovaných služieb a percentuálnu úspešnosť IVF? Môže sa klient obrátiť na kliniku aj mimo ordinačných hodín (web, FB, e-mail) a dostane odpovede na otázky? Možno si kliniku overiť cez referencie od ďalších klientov? Sú referencie pozitívne?