Povedzme NIE RAKOVINE pankreasu
Sedemnásty november nie je na Slovensku len Dňom študentstva a Dňom boja za slobodu a demokraciu, ale tretíkrát v histórii aj Svetovým dňom boja proti rakovine pankreasu.
Zakladajúci členovia pacientského združenia Europacolon Patrik Hermann a Jana Pifflová Španková sa obracajú na verejnosť s výzvou Povedzme NIE RAKOVINE pankreasu. Chcú takto upozorniť na alarmujúcu situáciu vo výskyte rakoviny pankreasu aj ďalších onkologických diagnóz v našej krajine.
Nepekné 2. miesto
Slovensko je druhou krajinou na svete vo výskyte karcinómu pankreasu. Je to vážna onkologická diagnóza, s ktorou väčšina pacientov prežije iba štyri až šesť mesiacov. Príznaky sú nejasné a väčšina ľudí príde k lekárovi neskoro. Len jeden z 20 diagnostikovaných sa dožije päť rokov. Napriek tomu až 60 percent populácie o tomto ochorení nič nevie! Na Slovensku trpí rakovinou pankreasu asi 1000 ľudí a počet ochorení stúpa.
Fialová pohľadnica
Zakladatelia aliancie vyzvali osobnosti kultúrneho a verejného života, spolu s odborníkmi, lekármi, príbuznými a priateľmi pacientov a s tými, ktorí im chcú vyjadriť svoju podporu, aby sa k aliancii NIE RAKOVINE pripojili a v tento deň adresovali fialovú pohľadnicu všetkým, ktorí majú vplyv na stav zdravotníctva v našej krajine. Šíriť ju môžu v elektronickej podobe – e-mailom alebo sociálnymi sieťami.
Na pohľadnicu môžu odosielajúci pripísať svoje meno a dôvod, prečo sa k iniciatíve pridávajú. Nájdete ju na stránkach združení www.nierakovine.sk, www.europacolon.sk a na ich facebookových profiloch.
Alarmujúca situácia
Situácia v liečbe rakoviny pankreasu je alarmujúca na celom svete. Aj preto Svetová koalícia rakoviny pankreasu začala pred dvomi rokmi s iniciatívou, na ktorej sa zúčastňuje šesť kontinentov, 56 pacientských skupín a päť sponzorských spoločností. Tento rok sa zapojilo do Svetovej koalície karcinómu pankreasu aj Slovensko.
Podžalúdková žľaza alebo pankreas je dlhý 16 až 22 cm, hrubý 2 až 3 cm a váži 65 až 80 gramov. Je to plochý, žľazovitý orgán, ktorý má sivoružovú farbu. Tlačí na veľké cievy – brušnú aortu a dolnú dutú žilu. Zhruba 2/3 žľazy sú umiestnené v ľavej časti brucha. Rozdeľuje sa na tri časti: hlava, telo a chvost. Hrá rozhodujúcu úlohu pri spracovaní a trávení potravy. Vylučuje inzulín, ktorý má kľúčový význam pre rovnováhu cukru v krvi a jeho metabolizmus vo svaloch, látkovú výmenu uhľohydrátov. Pankreasom vylučované enzýmy sú dôležité pre látkovú výmenu tukov a proteínov.
Helenka Safková bojuje aj pomáha
Stretli sme sa v malej kóji vo Východoslovenskom onkologickom ústave v Košiciach, kde je Klub pacientov. Každú stredu od 10. do 13. hodiny sa na 1. poschodí (pri mamografe) stretávajú onkologickí pacienti, ktorí sa potrebujú poradiť alebo len o svojej chorobe porozprávať. Stretnúť tam môžete aj Helenku Safkovú (na snímke), ktorá zatiaľ úspešne bojuje s rakovinou pankreasu…
„Pred siedmimi rokmi som začala mať problémy s trávením a lekár mi diagnostikoval 4 x 5 centimetrov veľkú cystu na chvoste pankreasu. Chodila som pravidelne na CT vyšetrenia, kde mi ju sledovali. V novembri 2013 som absolvovala ultrazvukové vyšetrenie a lekárom sa na ňom niečo nepozdávalo. Ďalšie CT vyšetrenie ukázalo, že tam je nádor. Celkom rýchlo som si vybavila operáciu, pri ktorej mi odstránili chvost pankreasu. Nasledovala chemoterapia, ale v marci sa objavila ďalšia cysta a prišla ďalšia operácia a ďalšia chemoterapia…“

Ako ste reagovali, keď ste sa dozvedeli o svojej diagnóze?
„Bol to pre mňa obrovský šok. Som silná a hlboko veriaca osoba. Povedala som si, že to jednoducho musím všetko zvládnuť. Keď vás Pán Boh v živote postaví pred rôzne skúšky, tak vám ich pomôže aj niesť.“
Kto vám pomáha?
„V meste bývam sama, mám dve dcéry, ktoré sú však v zahraničí. Jedna z nich bola pri mne hneď pri prvej operácii. Keďže som pooperačnú liečbu dobre zvládala, po 10 dňoch odišla späť. Ak treba, tak mi pomôžu moje dve sestry a spoľahnúť sa môžem aj na dobrých ľudí a priateľov. Motivujú ma tiež moje vnúčatá. Myslím pozitívne a stále si poviem, že sú aj horšie veci v živote. Chodím pravidelne na kontroly a výsledky mám, chvalabohu, v poriadku.“
Dá sa chorobe predísť?
„Nikdy som nefajčila, nepila, stravovala som sa zdravo. A aj napriek tomu som túto chorobu dostala. Vedela som, že ochorenie pankreasu je veľmi nebezpečné. Táto choroba sa však nediagnostikuje ľahko. Cievy z pankreasu vedú popri chrbtici a ak vznikne nejaký problém, tak na ňu tlačia. Väčšina pacientov sa sťažuje na bolesti chrbta, chodia na rôzne rehabilitácie a pritom môžu mať problém s pankreasom. Mnoho ľudí zaned- báva preventívne prehliadky, a to je asi tá najväčšia chyba.“
***
Šesť vecí, ktoré by ste mali vedieť o tomto veľmi vážnom ochorení
1 Čo je rakovina pankreasu?
Rakovina pankreasu má najnižšiu mieru prežívania zo všetkých onkologických ochorení. V prípade, že nič nepodnikneme, predpokladá sa, že v roku 2030 sa stane druhou najčastejšou príčinou smrti na onkologické ochorenia.
2 Aké vážne je toto ochorenie?
Len asi 15 percent všetkých prípadov je možné riešiť chirurgicky. Hlavnou príčinou neúspešnej liečby pacientov je neskorá diagnóza. Včasnejšia diagnóza by mohla pomôcť zvýšiť šance na prežitie.
3 Koho ochorenie najviac ohrozuje?
Takmer jednu tretinu prípadov tvoria fajčiari. Rizikovým faktorom je chronická pankreatitída, ktorá je najčastejšie zapríčinená dlhodobým požívaním alkoholu. So zvýšeným rizikom rakoviny pankreasu sú spojené aj predchádzajúce onkologické ochorenia a iné zápalové ochorenia tráviaceho traktu. U ľudí s rodinnou anamnézou rakoviny pankreasu je riziko takmer dvojnásobné. Cukrovka zvyšuje riziko vzniku rakoviny pankreasu takmer dvojnásobne. Najvyšší počet prípadov sa vyskytuje u ľudí nad 45 rokov. Rakovina pankreasu je jediná, ktorá postihuje obe pohlavia rovnako.
4 Aké sú hlavné príznaky rakoviny pankreasu?
Hoci ochorenie spočiatku nemusí mať žiadne príznaky, môžu sa pri ňom prejavovať niektoré z týchto synotómov: nevoľnosť, príznaky žltačky, depresia, bolesti brucha a chrbta, trombóza, zmeny vo vyprázdňovaní, nevysvetliteľná strata hmotnosti.
5 Ako sa rakovina pankreasu diagnostikuje?
Diagnostika je veľmi náročná. Všeobecný lekár odporučí pacienta ku špecialistovi na testy a vyšetrenia. Až 40 percent diagnostikovaných pacientov je v pokročilom štádiu choroby a nádor už metastázuje.
6 Aké sú štandardné terapeutické postupy?
Možnosti liečby závisia od štádia nádoru. Do úvahy prichádza chemoterapia, rôzne podporné terapie a chirurgická liečba.

Ilustračná foto: shutterstock
Odporúčané články

Záchranná zdravotná služba ZaMED vyzýva na opatrnosť pri letných festivaloch, ktoré každoročne prilákajú tisícky ľudí. Záchranári často zasahujú pri kolapsoch z tepla, úrazoch či intoxikáciách. „Najčastejšou príčinou ich zásahov sú ľudia pod vplyvom návykových látok,“ hovorí záchranár a vedúci Tréningového centra ZaMED Patrik Brna.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) eviduje od roku 2020 viac ako 14-tisíc novodiagnostikovaných poistencov s rakovinovými ochoreniami, ktorých príčinou môže byť ľudský papilomavírus (HPV). Vírus sa týka žien aj mužov a podľa aktuálnych údajov je ním infikovaných viac ako 80 % sexuálne aktívnej populácie.