Poznáte čakankovú kávu? TOTO sú dôvody, prečo je taká zázračná

Káva patrí medzi najobľúbenejšie nápoje na celom svete. Klasická káva má rôzne výhody, ale môže i uškodiť. Čo tak vyskúšať čakankovú kávu bez kofeínu?
Čakanka obyčajná je modrá rastlina, ktorá rastie voľne v prírode ako burina. Už v minulosti sa z nej zvykli robiť rôzne liečivé výluhy, pričom najzdravší z celej rastliny je koreň. Naši predkovia ho používali na liečbu reumatizmu, zväčšenej žltačky alebo pečene.
Čakanková káva
Možno budete kávu poznať pod označením káva z cigórie alebo cigorku. Je to nápoj pripravovaný z koreňov čakanky, ktoré sa sušia, pražia, melú a následne sa z nich robí káva. Ľudia ju označujú za čarovný nápoj, najmä pre spomínaný výživný koreň čakanky, z ktorej sa nápoj pripravuje. Má príchuť podobnú káve, ale môže byť pre vás mierne drevitá a oriešková. Je bohatá na vitamíny ako B6, mangán, draslík, fosfor, vitamín C. Koreň je bohatým zdrojom inulínu – prebiotickej vlákniny.
Výhody čakankovej kávy
- Zlepšuje funkcie tráviaceho systému – je to vďaka spomínanému inulínu, ktorý môže zvýšiť koncentráciu zdravých bakteriálnych kmeňov v hrubom čreve,
- zmierňuje zápchy,
- znižuje hladiny cukru v krvi,
- zmierňuje zápalové hodnoty.
Ako si ju pripraviť doma?
Korene čakanky umyjete a olúpete. Korene nakrájajte na malé kúsky. Nasekané korene orestujte na pekáči na 180 stupňov. Opečené kúsky pomeľte na jemný prášok. Prášok dôsledne uskladnite v suchom prostredí a v uzatvorenej nádobe. Ak si chcete pripraviť nápoj, naberte 2 čajové lyžičky prášku. Kávu zalejte vriacou vodou. Môžete pridať cukor alebo mlieko.
(AP)
Odporúčané články

Základné pravidlá dopravy sú vo väčšine krajín podobné. Jazdíme po pravej alebo ľavej strane, dodržiavame rýchlostné limity a rešpektujeme dopravné značenie. V niektorých štátoch však existujú špecifické predpisy, ktoré môžu cestujúcich zaskočiť. Týka sa to najmä používateľov palubných kamier a vodičov, ktorí si radi vychutnajú kávu alebo občerstvenie počas jazdy.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) eviduje od roku 2020 viac ako 14-tisíc novodiagnostikovaných poistencov s rakovinovými ochoreniami, ktorých príčinou môže byť ľudský papilomavírus (HPV). Vírus sa týka žien aj mužov a podľa aktuálnych údajov je ním infikovaných viac ako 80 % sexuálne aktívnej populácie.

Ľudia, ktorí denne prejdú 7-tisíc krokov, majú výrazne nižšie riziko širokého spektra závažných zdravotných problémov. Vyplýva to z najväčšej doterajšej analýzy dôkazov, ktorú vo štvrtok zverejnil odborný časopis Lancet Public Health.