Pravda a mýty o kozom mlieku
Už starovekí Rimania vedeli, že existuje tajomný elixír vonkajšej krásy a vnútorného zdravia. A v poslednom čase ho znovu objavujeme aj my. Kozie mlieko je diétne, môžu ho piť aj deti či alergici.
Kozie mlieko má väčšie množstvo bielkovín než kravské. Je však lepšie stráviteľné. To je dané rozmermi a zložením tukových častíc, ktoré sú rozptýlené v malých guľôčkach. Sú podobné ako v materskom mlieku.
Pre vnútorné i vonkajšie zdravie
Obsahuje ceramidy, lipozómy, koenzým Q10 a AHA kyseliny (kyselinu mliečnu a citrónovú), ale je aj bohaté na minerálne látky, ako napríklad vápnik, horčík, draslík a fosfor a tiež je plné vitamínov A, C, D, E, vitamíny skupiny B a kyselinu listovú. Práve vďaka antioxidantom chráni dokonale pokožku pred pôsobením voľných radikálov, predčasným starnutím a vonkajšími vplyvmi. Pre kozmetické účely sa využívajú hlavne dve zložky, a to tuk a srvátka.
Odporúčané špecialistami
Jeho užívanie odporúčajú lekári aj nutriční špecialisti. Výrobky z kozieho mlieka by ste mali zaradiť do bežného jedálneho lístka. Okrem toho, že má pozitívne účinky na krásu, priaznivo pôsobí aj na vnútorné orgány a tým aj na naše zdravie.
Pri chudnutí aj pre deti
Je vhodným spoločníkom napríklad pri redukčnej diéte. V jednom pohári prijmete až 30% odporúčaného denného množstva vápnika a práve vápnik pomáha metabolizmu štiepiť tuky. Tak isto je vhodné aj pre deti. Musia si však zvyknúť na jeho chuť. Ženám zas jeho konzumácia môže pomôcť pri migrénach. Jeho pravidelné pitie buduje aj kondíciu.
Lepšie stráviteľné
Pôvodne bolo kozie mlieko určené na výživu mláďat. U zdomácnených zvierat však bola jeho produkcia šľachtením zvýšená a rozšírená na celý rok, aby ho človek mohol využiť pre svoju vlastnú potrebu. Kozie mlieko z rôznych dôvodov nemôže konkurovať kravskému a produkuje sa prakticky výhradne v rámci malochovu pre domácu spotrebu či priamy predaj. Medzi dva hlavné dôvody patrí vyššia produkčná schopnosť kráv a fakt, že kvalita kozieho mlieka viac závisí na kvalite krmiva než je to pri kravskom. Koza má totiž väčšiu tendenciu odovzdávať do svojho mlieka jedy a choroboplodné organizmy, ktoré sa doň dostanú (boli zaznamenané otravy z mlieka kozy, ktorá zožrala ľuľkovec zlomocný, či epidémie kliešťovej encefalitídy spôsobenej kozami, ktoré poštípali infikované kliešte). To však neznamená, že by kozie mlieko bolo nekvalitné. Naopak, možno ho vyhodnotiť ako kvalitnejšie, lepšie stráviteľné a zdravotne prospešnejšie než kravské, ale iba za predpokladu, že sa dbá na vysokú kvalitu krmiva.
Je zdravé, ale nefunguje ako prevencia či liek proti rakovine
Dnes sa veľa hovorí o tom, že kozie mlieko pomáha liečiť či dokonca lieči rakovinu. Či je to naozaj tak, sme sa opýtali odborníka Ivana Majerčáka z I. internej kliniky LF a UNLP L. Pasteura.
Jediný dôkaz, ktorý akceptuje medicína, je dvojito slepá, placebom kontrolovaná randomizovaná štúdia. Laicky povedané, ide o náhodný výber pacientov, ktorým lekár podáva skúmanú látku alebo úplne nefunkčné placebo. „Pacient nevie, čo dostáva a lekár nevie, čo mu dáva. Z toho sa potom vyvodí výsledok, či skúšaná látka má liečebné účinky alebo nie. Nie je to síce bohviečo, ale iný dôkaz v súčasnosti v medicíne neexistuje. Ak by som mal teda odpovedať na otázku, aký má vplyv kozie mlieko na liečbu rakoviny , nemáme na to medicínsky dôkaz.“
Rakovina vs. obezita
Ako sme sa od doktora Majerčáka dozvedeli, prevencia rakoviny je podobná ako prevencia obezity. „Odlišovať sa budú asi len vo fajčení. U tuhého fajčiara je menšie riziko, že bude obézny. Ak chce človek robiť niečo preto, aby nedostal rakovinu a chce využívať metódy, na ktoré existujú dôkazy, tak je to pravidelná pohybová aktivita, vyšší príjem ovocia a zeleniny, nefajčiť. To je prevencia, na ktorú má medicína dôkazy.“
Ovocie a zelenina
Existuje rebríček potravín, ktoré pomáhajú pri prevencii rakoviny. V tomto rebríčku však kozie mlieko nie je. „Predbehne ho určite ovocie a zelenina. Publikované údaje o kozom mlieku sú iba súhrnom klinických pozorovaní priebehu choroby u jedného pacienta. Sú totiž pacienti, ktorí o sebe tvrdia, že mali rakovinu a vyliečilo ich kozie mlieko. Ale tí pacienti boli sledovaní a liečení na onkológii. To isté môžeme hovoriť aj pri užívaní rôznych ovocných či zeleninových štiav, hladovke. Áno, sú typy ľudí, ktorí toto velebia, ale ide o jedného či dvoch pacientov. Teda nie je dôvod, aby sme v rámci prevencie odporúčali ľudom kozie mlieko.“
Mystifikovaná chrupavka
Podobný prípad, ako dnes s kozím mliekom, bol pred 10 – 15 rokmi. Žraločia chrupavka bol fenomén, ktorý sa odporúčal na liečbu, pretože žraloky nemajú rakovinu. Vyrábalo sa množstvo výživových doplnkov so žraločou chrupavkou. Výrobcovia hlásali, jedzte tieto prípravky, nebudete mať rakovinu. A zas boli pacienti, ktorí hovorili, že ich to vyliečilo. Ale boli aj pacienti, ktorí sa neliečili a iba užívali tieto doplnky a zomreli. „Záverom by som skonštatoval, že kozie mlieko je síce zdravé pre toho, kto ho toleruje, ale určite by som ho neordinoval ako prevenciu či liek proti rakovine,“ dokončil doktor Majerčák.
Na čo má pozitívny vplyv
>> obnovuje bunky, ochraňuje ich pred škodlivými vplyvmi >> pomáha udržiavať zdravie a kondíciu >> podporuje regeneráciu, vláčnosť a pružnosť pokožky >> kúpeľ z kozieho mlieka pomáha upokojovať alergické a ekzematické prejavy na koži >> je vhodné na oživenie jedálneho lístka ľudí s neznášanlivosťou kravského mlieka >> pomáha uľaviť od stresu a pri migrénach je ľahšie stráviteľné >> pozitívne pôsobí na imunitu pomáha pri kĺbových ochoreniach
Foto: archív im, shutterstock