Pre pandémiu ľudia absolvujú menej preventívnych prehliadok, môže to spôsobiť nárast onkologických ochorení
Veľkým problémom na Slovensku sú obmedzenia prístupu k správnym onkologickým liekom. Na pondelkovom (5. 12.) brífingu po stretnutí s odborníkmi na liečbu rakoviny na pôde Národného onkologického ústavu to uviedla eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakides.

„Európska komisia prichádza s novým návrhom pre Európsku úniu, ktorá sa týka prístupu k inovatívnym liekom,” povedala. Podľa nej je neprijateľné, aby v roku 2022 nemali občania rovnaký prístup k liečbe. Poukázala aj na to, že kvôli pandémii COVID-19 ľudia menej navštevujú preventívne prehliadky, čo sa môže prejaviť v náraste počtu onkologických ochorení.
„Je veľmi dôležité si uvedomiť, že v rámci EÚ máme bezpečné očkovacie látky,” povedala eurokomisárka. Vo vzťahu k pandémii COVID-19 odborníci poukázali na to, že z vedeckého hľadiska je dôležitá nielen samotná vakcinácia, ale aj následné podanie preočkovacej látky určenej pre nový kmeň koronavírusu.
„Jeden zo základných výdobytkov verejného zdravotníctva a taktiež jeden z hlavných dôvodov, prečo sa dožívame takého vysokého veku, je prístup k vakcinácii,” vyjadril sa štátny tajomník rezortu zdravotníctva Róbert Babeľa. Občanov vyzval k tomu, aby sa dali zaočkovať.
Pre rezort zdravotníctva je podľa štátneho tajomníka oblasť onkológie veľmi dôležitá, nakoľko sú onkologické ochorenia druhou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Odborníci sa zhodujú na tom, že pri rakovine je kľúčová primárna ale aj sekundárna prevencia. Ministerstvo zdravotníctva preto podporuje kampane k skríningovým programom a v budúcom roku spúšťa pilotný projekt, ktorý sa týka skríningu rakoviny pľúc. Cieľom tohto projektu je podľa ministerstva zdravotníctva vyhodnotiť jeho uskutočniteľnosť, čas, náklady ale aj riziká a výkonnosť.
Zdroj: SITA su, dm
Odporúčané články

Pandémia zasiahla krajinu vo viacerých oblastiach a počet nadmerných úmrtí súvisiacich s vírusom sa odhaduje na viac ako 30-tisíc osôb.

Jarná výsadba zelene je v plnom prúde a v najbližších dňoch pribudne vo viacerých mestských častiach Košíc viac ako 360 stromov a takmer 2000 kríkov. Cieľom výsadby je zvýšenie podielu mestskej zelene a zlepšenie kvality životného prostredia v obytných zónach.

Ako pripomenuli na sociálnej sieti, košickí lesníci sa tradične venujú ochrane tiahnucich žiab, ktoré sa presúvajú zo zimovísk na miesta rozmnožovania.