Prečo nosia oční lekári okuliare?
Desiatky rozdielnych názvov, skratiek, značiek, cien. Preteky v rýchlosti, úspešnosti, bezbolestnosti, kvalite videnia…A množstvo akcií na zľavových portáloch i diskusií…
Ako je to vlastne s laserovými operáciami očí? Kedy a prečo áno? A prečo vlastne niektorí oftalmológovia nosia zaryto okuliare? – opýtali sme sa očnej lekárky Lucie Kvapilovej.
“Princíp operácie je v podstate stále rovnaký, ide o profilovanie rohovky s cieľom odstrániť refrakčné chyby pomocou laseru,” hovorí pani doktorka, ktorá nám ďalej “preložila” do ľudskej reči aj všetky skratky, ktoré sa za operáciami skrývajú.
Operácií je niekoľko typov a skrývajú sa pod skratkami: PRK (fotorefrakčná keratektómia), LASEK (bezkontaktná operácia), LASIK (Z-Lasik, Femto iLasik, NeoLasik).
PRINCÍP
Excimerový laser odstraňuje časť rohovky odparením pomocou svetla, čím dôjde k upraveniu jej zakrivenia. Princíp operácie spočíva v tom, na ktorú časť rohovky laser pôsobí.
PRK
Pri operačnej metóde nazývanej PRK dochádza k odstráneniu tisícin milimetra povrchovej časti rohovky. Oko je do zahojenia citlivejšie, bolestivejšie, niekoľko dní trvá aj nástup použiteľného videnia.
LASIK
Metóda LASIK – pri nej sa povrch rohovky (110 – 130 mikrometrov) oddelí od ostatnej časti rohovky. Vzniká lamela, ktorá sa odklopí a pod ňou sa na rohovke realizuje laserový zákrok. Lamela sa následne priklopí, pacient sa cíti pohodlnejšie, pooperačná bolesť je minimálna, na druhý deň je už dobré videnie.
LASEK
Metóda LASEK (tzv. bezkontaktná operácia) – Pri nej sa najvrchnejšia časť rohovky (epitel v hĺbke asi 50 mikrónov) odhrnie a po operácii sa priloží naspäť. Dá sa považovať za najšetrnejšiu.
TREBA UVAŽOVAŤ
Ako hovorí dr. Kvapilová, použitie metódy typu LASEK/PRK pri vysokých dioptriách sprevádza nebezpečenstvo zjazvenia najvrchnejšej časti rohovky. “Takíto pacienti podstupujú následnú niekoľkomesačnú liečbu kortikoidnými kvapkami. Ich dlhodobé užívanie pritom môže zvýšiť riziko vzniku zeleného a sivého zákalu.”
REOPERÁCIE
“Opakovaný zákrok na rohovke v prípade návratu dioptrií, napr. povrchovou metódou, je pri dnešnej technológii zriedkavý a je spojený s rizikom, nakoľko chirurg musí opätovne odstrániť rohovkový epitel. Počas regenerácie sa jeho bunky opätovne prestavujú do pôvodného dlaždicového tvaru. A práve počas hojenia môžu v epiteli vznikať belavé zákaly, jazvy, ktoré pacient vníma veľmi rušivo. Na ich odstránenie je nevyhnutné opäť dlhodobo kvapkať kortikoidy,” upozorňuje L. Kvapilová.
Napríklad astigmatizmus (nesprávne zakrivenie rohovky) či plusové dioptrie s vysokým astigmatizmom dokáže dokonale odstrániť najmä femtosekundový laser.
REZOM AJ BEZ REZU
“Pri excimerových operáciách rozlišujeme zákroky s rezom a bez rezu na rohovke. Všetky majú svoje výhody aj nevýhody. Závisí to od rozpätia dioptrií, hrúbky rohovky. LASIK – metóda s rezom napríklad nie je určená pre športovcov, profesionálnych vojakov, príslušníkov polície, rizikové povolania. Pri tomto type operácie totiž dochádza k istému oslabeniu rohovky a pri úrazoch by mohlo dôjsť až k odtrhnutiu v mieste rezu. Preto je dobre pred operáciou konzultovať aj viaceré oftalmologické centrá. A tie naše – košické majú vysokú úroveň a kvalitu poskytovaných služieb,” dozvedeli sme sa.
A prečo niektorí oftalmológovia nosia zaryto okuliare? „Haha. Niektorí myopovia (myopia – neschopnosť ostro vidieť vzdialené predmety, krátkozrakosť) v bielom plášti práve z dôvodu neskoršieho nástupu presbyopie (presbyopia – porucha videnia spôsobená úbytkom akomodačnej schopnosti oka v starobe, starecká ďalekozrakosť. A iní preto, že okuliare doktorskému plášťu proste svedčia…☺, “ dodala MUDr. Kvapilová
Foto: shutterstock