Premenu tela nedosiahnete zo dňa na deň
V zime je ťažšie motivovať sa k aktívnemu športovaniu ako počas teplých letných dní. Impulzom by pre nás mala byť chuť dobre sa cítiť a pripraviť sa na plavkovú sezónu. Základom je zaradiť do svojho plánu pravidelný pohyb a do jedálnička prírodné spaľovače tukov, ktoré naštartujú metabolizmus.
Zimné obdobie je správny čas začať chudnúť, aby sme sa potom v lete cítili dobre na kúpalisku v plavkách. „Viditeľná premena sa totiž nedá dosiahnuť zo dňa na deň, chce to čas. Ak si človek tesne pred letom spomenie na to, že by chcel vyzerať v plavkách dobre, nestačí mu na to týždeň – dva,“ približuje športový tréner Michal Šulek. Na konci mája už môže byť neskoro. Demotivovať ľudí potom môže aj fakt, že narýchlo nie sú schopní splniť požiadavky, ktoré si na seba kladú.
Podľa odborníkov sa stačí hýbať 30 minút denne, mali by ste tak ale robiť pravidelne a dlhodobo. Od druhu pohybu záleží, koľko kalórií spálite. Pri behu to môže byť za pol hodinu až 500 kalórií, pri aerobicku či lyžovaní 300.
Možností sú aj v zime
Mnoho ľudí sa vyhovára na to, že v zime sa nedá športovať vonku a možnosti na pohyb sú obmedzené. Existuje však viacero alternatív, ako zostať v pohybe, aj keď ortuť teplomera siaha pod nulu. „Na krytej plavárni alebo vo fitness centrách zima nie je. To isté platí pre kryté haly a kurty, kde si človek môže zabehať pri squashi alebo badmintone. Možností je teda dosť aj počas zimy. Ak si na to človek chce nájsť priestor a nejakému športu sa venovať, má dostatok možností aj v zime,“ približuje tréner Šulek.
V kurze sú nové športy
V posledných rokoch sa podľa jeho slov do povedomia verejnosti dostali viaceré nové športové disciplíny, ako zumba, crossfit, jumping či TRX. V čom spočíva ich čaro? „Mužov láka najmä crossfit, a to aj vďaka novému prístupu k cvičeniu a zmesi silových a aeróbnych cvičení. Ide o vysoko intenzívne cvičenie, takže stačí absolvovať 30-minútový tréning,“ približuje tréner. „Naopak, ženy sa dodnes boja veľkých svalov, preto skôr inklinujú k aeróbnym športom a jumpingu.“
Tréner by mal motivovať
Ak sa rozhodnete intenzívne venovať športu, môžete sa ocitnúť pred dilemou, či na to ísť individuálne, alebo sa obrátiť na športového trénera. Dobrý tréner dokáže človeka motivovať, zlý môže dosiahnuť pravý opak. Najmä zo začiatku vás môže naučiť správnej technike a dohliadne, aby ste si fyzicky neublížili. „Pomôže vám s výberom vhodného športu, ukáže správnu techniku, prevedie vás od základov až po náročnejšie cviky. V neposlednom rade tam je aj preto, aby cvičiaceho motivoval. Najmä v momentoch, keď už nevie, kam by sa mohol posunúť alebo či to, čo robí, má zmysel,“ dodáva Šulek.
Čo je TRX?
Training Resistance Exercise – Cviky pre zaťaženie celého tela
– Závesný systém s jednoduchými popruhmi a karabínkami, slúžiaci na tréning
– Mladú športovú disciplínu vyvinuli americké vojenské námorné jednotky na udržiavanie kondície vojakov mimo základne. V ponorkách či lodiach bolo potrebné nenáročné, ale účinné cvičenie.
– Dnes obľúbená tréningová pomôcka na posilňovanie svalov celého tela.
1 hamburger = 4 taniere zeleniny
Keď človek začne športovať, často chce v rovnakom čase upraviť stravovacie návyky. Športový tréner odporúča najmä obmedziť cukry, sladké vody, biele pečivo a vo všeobecnosti bielu múku. Naopak, do jedálnička by sme mali zakomponovať viac zeleniny. Tej vraj na našich tanieroch nikdy nie je dosť.
Základom úspechu je obmedziť príjem kalórií. „Keď napríklad zjeme jeden hamburger, prijmeme toľko kalórií, ako keby sme zjedli štyri taniere plné zeleniny. Zelenina pritom obsahuje množstvo vitamínov a minerálov. Neobsahuje však prázdne kalórie, môžeme jej prijať oveľa viac, a tým sa dostatočne zasýtiť,“ hovorí tréner Šulek (na snímke).
Spaľovanie tukov na plné obrátky
Pri zhadzovaní prebytočných kíl zohráva dôležitú úlohu látková výmena a odburávanie tuku. Ktoré prírodné spaľovače tukov sa oplatí zaradiť do jedálnička, aby nám naštartovali látkovú výmenu a znížili chuť do jedla?
Jablčný ocot - znižuje chuť do jedla a zároveň naštartuje látkovú výmenu. Vaše telo teda začne pracovať na plné obrátky. Stačí si denne dopriať dvojdecový pohár vody s lyžičkou jablčného octu. Ak nemáte radi výraznú kyslú chuť, v lekárni sa dá získať aj vo forme tabliet.
Vitamín C – zdá sa to prekvapivé, ale céčko nás neochráni len pred nachladnutím, ale aj pred tukmi, ktoré majú tendenciu usádzať sa v problémových partiách ako brucho a boky. Priaznivo totiž pôsobí na hormóny, ktoré aktivizujú spaľovanie tukov. Doprajte si ho v dostatočnom množstve, ideálne každý deň.
Vláknina – rýchlo zasýti, znižuje glykemický index stravy a zároveň napomáha ľahšiemu tráveniu. Nájdeme ju v mnohých druhoch zeleniny (listová zelenina, brokolica, kel), ovocí (najmä jablká a hrušky), strukovinách, celozrnnom pečive či ovsených vločkách. Vysoký obsah živočíšnych vláknin sa nachádza v chitosane, ktorý sa získava zo schránok morských kôrovcov.
Jana Karaffová
Foto: Shutterstock