Prírodná prevencia proti chrípke a vírusom
Ľudia, ktorí sa nestarajú o svoje zdravie, alebo majú oslabený imunitný systém či nedostatok protilátok a vitamínov, sú náchylnejší na chrípkové ochorenia. V súčasnosti síce neexistuje vakcína proti koronavírusu, v prípade bežnej chrípky však Svetová zdravotnícka organizácia každoročne určuje, ktoré protilátky budú v očkovacích vakcínach, ktoré sú jednou z možností prevencie.
Proti každému ochoreniu je najlepšia prevencia. „Choroba spôsobená baktériami alebo vírusmi sa rozvinie iba vtedy, ak je v organizme prekročený ich kritický počet, ktorý je potrebný na to, aby toxíny choroboplodných zárodkov premohli alebo podstatne oslabili imunitu organizmu,“ vysvetľuje biochemik Oto Sova z výskumného ústavu BOOS – BS.
[ad][/ad]Používajte rúška
Ozrejmuje, že spoločným menovateľom pôsobenia baktérií ako aj vírusov je fakt, že po vniknutí do ľudského organizmu priľnú na výstelku dýchacích alebo iných orgánov, kde spôsobia zápal a poškodenie tkaniva. „Používanie rúšok ponúka túto službu – obmedzuje vnikanie vírusov do organizmu a znižuje ich počet.“
Podporiť zdravie a imunitu sa dá aj pomocou byliniek, ktoré sú osožné v boji proti chrípke. Príroda si to vymyslela proti chrípkovým ochoreniam svojsky a ponúka nám rôzne bylinky s komplexom nápomocných a účinných látok, ako sú triesloviny, saponíny, antokyány, silice, rôzne kyseliny, stopové prvky a mnoho ďalších. Užívanie byliniek je ale potrebné konzultovať vždy so svojím lekárom.
Zázračný chren
Chren obsahuje veľké množstvo vitamínu C a ďalšie telu prospešné látky, ktoré zvyšujú silu imunitného systému tým, že stimulujú aktivitu a produkciu bielych krviniek, hlavnej obrannej línie tela. „Chren má antibiotický účinok. Dokáže potláčať infekcie, je účinný pri nachladnutí, angíne, aj pri chrípke. Jeho silice rozpúšťajú usadený sekrét na slizniciach dýchacích ciest, v prínosových dutinách. Účinok pocítite už pri krájaní či strúhaní, prejavuje sa typickým slzením,“ vysvetľuje Beáta Nemčoková, pediatrička a homeopatka.
Aby ste ho ľahšie dostali do tela, skombinujte ho s medom. Zmiešajte lyžicu nastrúhaného chrenu s tromi lyžicami medu a užívajte niekoľkokrát za deň. Pri nádche pomôže dutiny uvoľniť inhalovanie chrenových pár. Do vriacej vody treba pridať lyžicu čerstvo nastrúhaného chrenu a vdychovať uvoľnené silice. Pre prevenciu a ochranu dýchacích ciest si rovnako pripravíte aj čaj. Doktorka Nemčoková odporúča k jedlu ako prílohu jablčný chren. „Tri lyžice nastrúhaného chrenu zmiešajte s dvomi nastrúhanými jablkami a šťavou z polovice citróna.“
[ad2][/ad2]Čarovná prvosienka
Čaj z koreňa prvosienky jarnej napomáha vykašliavaniu, uvoľňovaniu a odstraňovaniu hlienu, čím uľavuje od bolesti horných dýchacích ciest a urýchľuje celkové uzdravenie. Bylina má antibakteriálne, protizápalové účinky a zmierňuje bolesť. Čaj je možné pripraviť zo sušenej alebo čerstvej jarnej byliny, nechať lúhovať desať minút a piť trikrát denne. Kvety prvosienky sú vhodnou prísadou aj do inhalačnej zmesi. Hlieny sa uvoľnia a urýchli sa odstránenie infekcie z dýchacích orgánov.
Prírodné saponíny obsiahnuté v rastline znižujú preťaženie hrudníka a uvoľňujú hlien. „Veľmi dobrú službu poskytujú koncentrované saponíny aj z rastliny Yucca Shidigera, ktoré v dennej dávke 1 gram podstatne znižujú povrchové napätie všetkých plôch vnútorných orgánov organizmu a baktérie či vírusy majú problém usadiť sa na výstelkách týchto orgánov v dostatočnom množstve, čo podstatne uľahčuje boj podporných rastlinných preparátov,“ dopĺňa Oto Sova.
Liečivý cesnak
Koreň cesnaku je veľmi nápomocný pri prevencii, ako aj samotnej podpore liečby chrípkových ochorení vďaka antivírusovým a protizápalovým vlastnostiam. Niektoré štúdie preukázali, že cesnak znižuje riziko vzniku samotného ochorenia. Boli testovaní dobrovoľníci, ktorí užívali cesnak po dobu troch mesiacov. Zistilo sa, že riziko vzniku chrípky sa znížilo o 63 percent, a keď už ochoreli, chrípka trvala o 70 percent kratší čas ako u tých, ktorí cesnak neužívali.
Cesnak posilňuje fungovanie imunitného systému vďaka látke nazývanej aliín. Pri rozdrvení cesnaku sa táto látka zmení na alicín, ktorá je hlavnou účinnou látkou. Zlepšuje imunitnú odpoveď niektorých druhov bielych krviniek v boji s vírusmi a baktériami. „Alicín je antibioticky pôsobiaca látka. Spôsobuje protibakteriálny a protivírusový účinok cesnaku,“ dodáva doktor Sova.
Najlepšie urobíte, ak ho budete konzumovať surový. Pozor však na to, aby sa z cesnaku uvoľnila účinná látka alicín, je nutné cesnak buď rozdrviť, pretlačiť alebo nakrájať na plátky. Pokiaľ ho budete tepelne upravovať, zničíte účinné látky. Prípadne pred tepelnou úpravou nechajte rozdrvený cesnak odstáť aspoň desať minút, časť jeho pozitívnych účinkov by tak mala ostať zachovaná.
Univerzálna baza
Už v starom Grécku a Ríme bazu považovali za univerzálnu medicínu. Aj Hippokrates si ju vysoko cenil a jej plody odporúčal užívať na zníženie horúčky najmä pri prechladnutiach, ale i na posilnenie obranyschopnosti tela. Jej zrelé plody obsahujú mnoho účinných látok vrátane vitamínov. Antokyány obsiahnuté v baze podporujú a urýchľujú odpoveď imunitného systému na vírusové či bakteriálne infekcie, vďaka čomu ľudský organizmus môže prekonať chrípku ľahšie a rýchlejšie.
„Baza navyše zvyšuje mieru potenia organizmu, čím znižuje horúčku. Vykazuje obdobné antioxidačné vlastnosti ako vitamín C alebo E,“ dopĺňa doktorka Nemčoková. Čaj z bazového kvetu podporuje detoxikácia organizmu, čím sa skracuje i čas liečenia dýchacieho ústrojenstva. Pomáha aj prekrvujúci 10-minútový kúpeľ nôh v teplej vode s bazovým kvetom, ktorý pomáha zlepšiť dýchanie.
(SZ, MK)
[ad3][/ad3]