Problémy s trávením? Je čas na zmenu
Mnoho ľudí po výdatnom jedle zažije nepríjemný pocit plnosti. Tráviace problémy vedia neraz skomplikovať život. Niekedy môžu byť dokonca bolestivé. Problémy s trávením súvisia najmä s nesprávnym stravovaním a nedostatkom pohybu.
V dnešnej dobe sa málo pohybujeme a konzumujeme viac, ako je potrebné. Organizmus tak nemá možnosť vynaložiť dostatok energie na to, aby príjem potravy dostatočne zúžitkoval. ,,Energetický výdaj musí byť rovnaký ako príjem. Je to veľký problém, keďže väčšinou sedíme a skoro vôbec necvičíme,“ konštatuje gastroenterologička Emeše Majorová.
Poruchy trávenia môžu byť spôsobené aj vplyvom genetiky. Môžeme tak hovoriť o žlčových kameňoch, cukrovke, ale aj o črevných zápalových ochoreniach. ,,Základom je nájsť príčinu problematického trávenia. Ak ju nepoznáme, mnoho lekárov lieči iba príznaky, a to môže dokonca stav pacienta zhoršiť,“ dodáva.
Všetko v malom množstve
V súčasnosti však ľudia zásady správneho stravovania nedodržujú, a preto dochádza k funkčným poruchám trávenia ako napríklad: podráždené črevá, nafukovanie, nadmerné škŕkanie v črevách či pocit plnosti a ťažoby na žalúdku. Mnohí tento problém prehliadajú a k lekárovi zavítajú, až keď ich k tomu prinúti bolestivý zážitok sprevádzaný kŕčmi. Riešením je pravidelný príjem potravy, vyhýbanie sa stresu a dostatok pohybu.
,,Človek sa má stravovať čo najjednoduchšie. Konzumovať by mal hlavne to, čo mu je prirodzené. Nedá sa povedať, čo je vyslovene zdravé a čo nie. Jedálniček má byť zostavený z cukrov, bielkovín, ale aj tukov. Všetko v primeranom množstve,“ vysvetľuje gastroenterologička. Človek však nebude fit, pokiaľ bude preferovať sladené nápoje a jedlá plné tuku a cukru. ,,Zárukou bezproblémového trávenia je čerstvá strava. Nesmie byť varená ani prihrievaná,“ dodáva.
Mozog za žalúdkom zaostáva
Nevhodná kombinácia stravy spôsobuje rôzne symptómy, ako plyny, zápchu, hnačku či bolesť žalúdka. Základom správnych stravovacích návykov je zákaz prejedania sa. Oči niekedy jedia viac, ako žalúdok dokáže zvládnuť. Mozog reaguje na príjem potravy pomalšie ako žalúdok, a to približne o desať až pätnásť minút neskôr. Vyhnúť sa prejedaniu je možné pomalým prijímaním potravy.
Čo robiť, ak sa prejeme?
Ak to s jedením preženiete, môžete nadobudnúť pocit ťažoby a nafúknutia. Majorová odporúča riešenie vo forme jednodňovej hladovky. ,,Človek by si mal dať inverzný deň. Piť iba nedráždivé tekutiny, čím nechá tráviaci systém oddýchnuť. Okrem toho by mal plný žalúdok doslova ,vybehať,“ vysvetľuje. Existujú taktiež rôzne nápoje, ktoré sú pri trávení nápomocné a zlepšujú jeho vyprázdňovanie. Plynatosť a kŕče pomáha zmierniť feniklový čaj. Pomôcť nám môže taktiež harmanček, mäta alebo ľubovník bodkovaný.
Zásady zdravého stravovania
Základom správneho fungovania organizmu je zdravá výživa. Na to, aby ste telo netrápili častými tráviacimi problémami, je potrebné dodržiavať niekoľko zásad. Jedlo si vychutnávajte pomaly. Pocit nasýtenia sa dostaví až po 30 minútach.
– Konzumujte pestrú stravu, čím si zaručíte dostatočný prísun živín.
– Stravujte sa pravidelne a rozložte si stravu na 4 až 5 menších dávok.
– Vyhýbajte sa rýchlemu občerstveniu a jedlo si vychutnajte v pokoji.
– Skúste sa vyvarovať stresovým situáciám.
– Zvýšte fyzickú aktivitu a dodržujte pitný režim.
Potraviny na zlepšenie trávenia
Sušené ovocie
Figy, slivky či marhule sú výborným prostriedkom proti zápche. Dobrou metódou je zaliať sušené ovocie horúcou vodou, vylúhovať a za tepla vypiť. 30 gramov tohto sušeného ovocia vám dodá približne 2,5 gramu vlákniny.
Ľanové semienka
Táto zázračná potravina upravuje a reguluje činnosť čriev. Účinok spočíva vo vniknutí slizovej zložky semena do nestrávených častí potravy v čreve. Okrem toho je vitamínovou bombou a zdrojom omega-3, 6 a 9-mastných kyselín.
Ovsené vločky
Jedna šálka ovsených vločiek obsahuje približne 8 gramov vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre zabezpečenie optimálneho stavu čriev a trávenia. Taktiež sú zdrojom bielkovín, zdravých tukov, minerálov a vitamínov.
Hrušky a jablká
Prečisťujú črevá a pomáhajú pri odstraňovaní zápchy. Okrem vitamínov obsahujú najmä vápnik, fosfor a ľahko stráviteľné cukry. Jablká zlepšujú trávenie vďaka bohatému obsahu vlákniny, preto sú vynikajúcou prevenciou vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka.
Detoxikácia čriev veľmi pomáha
Uponáhľaný životný štýl, stresové situácie, nepravidelné stravovanie, sedavý spôsob zamestnania. To všetko zapríčiňuje závažné ťažkosti s trávením. Príjmom nezdravých potravín dochádza k ukladaniu škodlivín v hrubom čreve.
Po jeho prečistení sa odstránia zvyšky z tráviaceho systému, čím sa vytvorí vhodné prostredie na vstrebávanie živín. Pri každej detoxikácii sa odporúča upraviť stravovacie návyky, dodržiavať pitný režim a zaradiť do svojho jedálnička najmä potraviny, ktoré sú bohaté na vlákninu. Až potom bude správne fungovať trávenie a zároveň aj vyprázdňovanie. Hrubé črevo si môžeme detoxikovať jednorazovo, a to prostredníctvom preháňadla alebo klystíru. Pozor však, aby ste si na to nenavykli. Črevá si dokážu rýchlo zvyknúť na pomoc pri vyprázdňovaní a môžu zlenivieť. Ďalšou metódou na ich prečistenie je konzumácia kefíru, jablčnej šťavy či sušeného ovocia. Netreba zabudnúť, že detoxikácia nebude úspešná bez dostatočného pohybu.
Michaela Luxová
Foto: Shutterstock