S rakovinou nemusíte bojovať sami!
Pacient pacientovi rozumie najlepšie. Toto pravidlo platí pri mnohých ochoreniach, zvlášť pri takom závažnom, akou je rakovina.
600 novodiagnostikovaných prípadov a až 1700 ľudí tomuto ochoreniu podľahne. Ide o najčastejší druh rakoviny, ktorý postihuje obidve pohlavia. Informovať o rakovine hrubého čreva a konečníka chce Občianske združenie Europacolon. Jeho členovia založili v Bratislave pred necelými štyrmi rokmi Klub podpory pacientov, ktorí trpia týmto ochorením. Pomocnú ruku im podávajú tí, ktorí boj s kolorektálnym karcinómom prežili na vlastnej koži.
Osobná skúsenosť
Podľa zakladateľa združenia Patrika Hermana vyrovnať sa s touto chorobou nie je vôbec jednoduché. Pomoc potrebujú pacienti, ale aj ich príbuzní.
„Na rakovinu hrubého čreva zomrel môj otec, a to bol taký osobný moment, že som sa rozhodol založiť Europacolon. Dovtedy neexistovala žiadna organizácia, ktorá by informovala o tomto ochorení,“ povedal P. Herman.
Podľa jeho slov majú ľudia nedostatok informácií. Je to aj tým, že lekári sú často veľmi zaneprázdnení. Takúto skúsenosť má aj Magdaléna, ktorá s rakovinou bojuje niekoľko rokov. „Lekári majú veľa pacientov, nemajú na nás čas. My sme veľa čítali o rakovine na internete, bez pomoci rodiny by som sa s chorobou nevyrovnala,“ vysvetlila Magdaléna. S odborníkmi vraj nekomunikovala, no práve tí dokážu lepšie pomôcť ako rady, ktoré nájdu online.
Nebojte sa rozprávať
Práve za týmto účelom vznikol Klub podpory pacientov. Bratislavský doteraz pomohol viac ako 350 chorým a ich príbuzným. Môžu sa poradiť napríklad, ako sa stravovať, ako si vybaviť príspevok z dôvodu choroby alebo ako sa vyrovnať s liečbou.
Košický Klub pacientov funguje aj vo Východoslovenskom onkologickom ústave (VOÚ) v Košiciach. Hoci nemá interného psychológa, raz týždenne prichádza na pomoc klinická psychologička Eva Reichelová.
„Tu, na východe, sa ľudia ako keby báli rozprávať o tejto chorobe,“ myslí si Patrik Herman. On sám by pritom veľmi uvítal cenné rady v čase, keď rakovinou prechádzal jeho otec. Ľudia sa častokrát boja zaťažovať svojimi problémami okolie, a preto o svojom strachu radšej nehovoria. Čím všetkým človek s rakovinou prechádza, vie najlepšie pochopiť ten, kto ňou sám prešiel. Práve s vyliečenými pacientmi sa môžete porozprávať v Klube pacientov.
Košický Klub pacientov otvorený každú stredu od 10. do 13. hodiny Východoslovenský onkologický ústav (I. poschodie, pri mamografe)
Anna Činčárová
Foto: Veronika Janušková