Samovražda je druhou najčastejšou príčinou smrti u mladých ľudí
AKTUALIZOVANÉ
Duševné zdravie a mladí ľudia v meniacom sa svete. To je v roku 2018 téma Svetového dňa duševného zdravia, ktorý pripadá na 10. októbra. Prvýkrát ho Svetová federácia za duševné zdravie (WFMH) zorganizovala 10. októbra 1992 a odvtedy sa konajú podujatia k Svetovému dňu duševného zdravia v tomto termíne každý rok.
Hlavným cieľom tohto dňa je zvyšovať povedomie o problémoch duševného zdravia a zvyšovať úsilie na jeho zlepšenie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že dospievanie a prvé roky života v dospelosti sú tým obdobím človeka, keď nastávajú mnohé zmeny. Spájajú sa napríklad s ďalším štúdiom, odchodom z rodičovského domu či aktívnym životom. Pre mnohých mladých ľudí, ako konštatovala WHO, je to stimulujúce obdobie, ale zároveň sa môže spájať aj so stresom a obavami.
V niektorých prípadoch, ak sa príznaky včas nerozoznajú a nezačne sa starostlivosť o trpiaceho, môžu pocity stresu či obáv viesť až k poruchám duševného zdravia. Čoraz častejšie využívanie on-line technológií je nepochybne zdrojom mnohých výhod, ale ako upozornila WHO, môže to vyvolať ďalšie tlaky na psychiku jedinca, napríklad aj zo sústavného a všade prítomného pripojenia na virtuálne siete v ktorúkoľvek hodinu vo dne či v noci.
[ad][/ad]Depresia a samovražda
Mnohí dospievajúci ľudia žijú aj v oblastiach sveta postihnutých humanitárnymi katastrofami, či už ide o konflikty, prírodné katastrofy či epidémie. V takých prípadoch sú mladí ľudia vystavení osobitne silnému psychickému tlaku až možnosti prepuknutia duševných porúch. Polovica všetkých duševných porúch sa začína pred dovŕšením 14. roku života, uviedla WHO. Avšak mnohé z tých porúch zostanú nespozorované a postihnutí nie sú liečení.
Spomedzi chorôb v období dospievania je depresia na treťom mieste. Samovražda je druhou najčastejšou príčinou smrti vo vekovej kategórií 15-29-ročných ľudí. Nadmerné požívanie alkoholických nápojov a iných návykových látok medzi dospievajúcimi predstavuje závažný problém v mnohých krajinách sveta. To môže viesť k rizikovému správaniu, akým napríklad je aj riadenie motorového vozidla pod vplyvom takých látok. Psychické tlaky môžu vyvolať aj problémy v stravovaní a poruchy tráviaceho charakteru.
Pomoc mladým ľuďom
V súčasnosti sa už všeobecne uznáva, že je dôležité pomôcť mladým ľuďom, aby nadobudli istú pružnosť v mentálnej oblasti a vhodne čelili výzvam súčasnosti. Prevencia sa začína lepším chápaním mladých, vyzdvihla WHO. WFMH v roku 1991 vyhlásila 10. október za Svetový deň duševného zdravia.
Ako podčiarkol Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) na svojej webovej stránke, „duševné zdravie je pre človeka veľmi dôležité, a preto by sa mu mala venovať rovnaká pozornosť a starostlivosť ako zdraviu telesnému“.
[ad2][/ad2]O duševných chorobách sa netreba báť hovoriť, pripomínajú študenti UPJŠ
Duševným ochoreniam a spôsobom, ako im predchádzať, je venované stredajšie podujatie v Košiciach, do ktorého sa zapájajú študenti Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ). Záujemcovia sa na ňom dozvedia viac o tom, prečo sa o duševných chorobách netreba báť hovoriť, a vypočujú si príbehy ľudí, ktorí nimi trpia. Podujatie s názvom Mňa sa to (ne)týka sa koná pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia.
„Ako medici sa čoraz častejšie stretávame s tým, že pacienta okrem základného ochorenia, s ktorým prišiel k lekárovi, trápi aj smútok, strata záujmu o všetko naokolo, beznádej, vyhorenie a pocit, že so všetkými týmito ťažkosťami sa musí vyrovnať sám. Pre Klub verejného zdravia Spolku medikov mesta Košice je téma mentálneho zdravia aktuálne prioritou, preto sme sa rozhodli po úspešnom podujatí Rozsvieť modrú pokračovať nielen vo vzdelávaní spolužiakov o možnostiach odbornej pomoci, ale sústredíme sa aj na dôležitosť prevencie,“ uviedla vedúca Klubu verejného zdravia košického spolku medikov Lucia Hanušínová.
Duševné zdravie je pre človeka dôležité
V boji za destigmatizáciu psychických ochorení sa spojili Spolok medikov mesta Košice, Slovenská asociácia študentov a absolventov psychológie a Univerzitné poradenské centrum UPJŠ. Podujatie sa začne o 17.30 h v univerzitnom areáli UPJŠ na Moyzesovej 9 v budove Minerva. Záštitu nad ním prevzal rektor UPJŠ Pavol Sovák, informovala hovorkyňa univerzity Linda Babušík Adamčíková.
[ad3][/ad3]„Duševné zdravie je dôležitou témou pre mladých ľudí, študentov, ktorí sú často pod veľkým tlakom zvládnuť štúdium na 100 percent, preto som veľmi rada, že toto podujatie je iniciatívou práve z radov našich študentov,“ konštatovala riaditeľka Univerzitného poradenského centra UPJŠ Veronika Zibrinyiová.
Cieľom Svetového dňa duševného zdravia pripadajúceho na 10. októbra je zvýšiť informovanosť verejnosti v otázkach duševného zdravia a mobilizovať úsilie na jeho podporu. Zároveň upriamuje pozornosť na to, že duševné zdravie je pre človeka veľmi dôležité, a preto by sa mu mala venovať rovnaká pozornosť a starostlivosť ako telesnému zdraviu. Na Slovensku každoročne stúpa počet ľudí navštevujúcich psychiatrické ambulancie. Podľa štatistiky z Národného centra zdravotníckych informácií výskyt nových duševných porúch vzrastá približne o 23 % ročne.
(TASR, ROČ)