Sedí vaše dieťa správne?
Prázdniny sa skončili a v mnohých domácnostiach pribudol školák. To znamená nielen viac starostí, ale aj veľké nakupovanie. Okrem bežných školských potrieb sa nezabudnite popozerať po novom pracovnom stole a stoličke. To, čo máte v kuchyni, na písanie úloh určite nie je vhodné!
Ak sa budete pozerať po nábytku pre školáka, zamerajte sa na nastaviteľné stoly a stoličky, ktoré môže dieťa používať od šiestich rokov až do puberty. Hoci je takýto nábytok o niečo drahší, určite v konečnom dôsledku zaplatíte menej, ako by ste mali každý druhý rok kupovať novú stoličku a stôl.
Každý svoje
Dieťa nie je malý dospelý. Preto pre malých školákov nie sú vhodné stoličky pre dospelých. Nohy mu budú visieť vo vzduchu alebo ich bude mať opreté o zem iba špičkami. Rovnako nevyhovuje hĺbka sedadla. Ak sa oprie, bude mať okrúhly chrbát alebo sa skĺzne, čo tiež nie je vhodné. Dve deti na jednej stoličke a za jedným stolom by nemali byť. Výnimkou môžu byť rovnako veľkí školáci – napríklad dvojčatá. Rátajte však s tým, že sa čas na písanie úloh zdvojnásobí.
Zabudnite na klasiku
Moderné stoličky pre školákov majú nielen nastaviteľnú výšku, ale meniť môžete aj hĺbku sedadla a chrbtovej opierky. Tým dosiahnete, že dieťa sedí správne. Ak máme staršie deti, môžete im kúpiť stoličku s atypickými opierkami chrbta, ktoré ponúkajú väčšiu variabilitu sedenia. Príkladom je stolička s guľatým sedadlom a nižšou otočnou opierkou. Tá sa dá využiť klasicky ako podpera chrbta alebo ako podrúčka pod jednu ruku. Ak si ju školák otočí dopredu, jednoducho si na ňu môže vyložiť ruky a oprieť bradu, čo je vhodné napríklad pri memorovaní slovíčok alebo básničiek.
Správna pracovná stolička je na kolieskach. Pri nákupe by ste mali personál upozorniť, či máte v detskej izbe koberec alebo tvrdú – teda napríklad drevenú, korkovú alebo laminátovú – podlahu. Na koberec sa totiž používajú tvrdé kolieska a na laminát a parkety kolieska s gumovým povrchom, ktorý podlahu nezničí a bráni aj tomu, aby na nej zostávali šmuhy.
Dôležitý stôl
Ak kúpite školákovi výškovo nastaviteľnú stoličku, je vhodné ju doplniť aj variabilným stolom. Na takomto stole sa dá zvoliť výška dosky v rozmedzí od 56 až do klasických 75 centimetrov. Niektoré stoly majú sklápaciu pracovnú dosku, čo je vhodné na kreslenie aj písanie, dokonca si môžu kresliť aj postojačky. Dieťa určite ocení žliabok na ceruzky, praktický je aj háčik zboku na zavesenie aktovky.
Sedenie je náročný proces aj pre školáka
„Väčšina bolestí chrbtice u žiakov je z nesprávneho sedenia v škole a veľmi často i doma,“ povedal MUDr. Maroš Varga, vedúci Šport - artro centra Nemocnice Košice - Šaca.
„Základom dobrého sedenia je správna stolička. Žiak sa počas sedenia musí dotýkať celou plochou nohy podlahy, kolená by mali byť v pravom uhle. Zadná časť tela musí byť kompletne umiestnená v sedacej časti stoličky. Trup by mal byť v priamom kontakte so zadnou stranou stoličky. Tá by mala dosahovať výšku lopatiek. Lavica by mala byť v takej výške, aby sa lakte mohli opierať o povrch lavice voľne, bez námahy.“
Ako sme sa od doktora Maroša Vargu dozvedeli, preťaženie chrbtice, najmä dlhodobé, ktoré žiaci nekompenzujú relaxáciou, ako napríklad plávaním, strečingom, môže viesť k trvalejším ťažkostiam a dokonca aj k deformitám chrbtice.
Foto 1: Shutterstock
Foto 2: archív MV