Smoothie drinky na povzbudenie, prečistenie a liečenie
Trend menom smoothies otriasa svetom zdravej výživy. Ovocné či zeleninové, stali sa súčasťou života takmer každého, kto sa chce udržať v dobrej kondícii.
Smoothie je chutný spôsob, ako dostať do tela potrebné vitamíny a minerály. Posilňujú imunitný systém, ale sú vhodné aj pre tých, ktorí majú zdravotné problémy, prípadne potrebujú zhodiť nejaké to kilo navyše.
Jednou z ich výhod je pomerne jednoduchá príprava v pohodlí vášho domova a ďalšou nekonečné množstvo kombinácií surovín.
Nápoje sa vyrábajú z rozmixovaných kúskov celého ovocia alebo zeleniny (bez šupky a kôstok). Zabudnite na odšťavovanie, pretože hustý nápoj plný živín je tisíckrát lepší. Ponúkame vám zopár užitočných receptov.
[ad][/ad]Cholesterolová polícia
Vysoký cholesterol je jedným z mnohých rizikových faktorov, ktorý spôsobuje kôrnatenie ciev a kardiovaskulárne ochorenia. Nezahrávajte sa s ním!
Na zníženie zlého cholesterolu odporúčajú odborníci zaradiť do jedálnička jablká, bazalku, kokosový olej, mrkvu a kurkumu, ktorá sa nazýva aj zdravé povzbudenie.
Na jablkovo-mrkvovú smoothie budeme potrebovať: 3 mrkvy, 1 hrnček bazalky, 1 hrnček špenátu, 2 jablká a štipka mletej kurkumy.
Kurkumový tonik posilní imunitu a pôsobí aj protizápalovo. Na jeho prípravu potrebujeme: 1 pomaranč (ošúpaný), ½ citróna (bez kôry), ¼ hrnčeka petržlenovej vňate, ¾ hrnčeka vody, štipka mletej kurkumy alebo podľa chuti.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na druhej strane.
[break][/break]Lapač dny
Dna je veľmi bežná porucha spôsobená nahromadením kyseliny močovej v krvi. Ak vaše telo produkuje priveľa tejto kyseliny alebo sa jej nedokáže efektívne zbaviť (t. j. vylúčiť močom), tak soli kyseliny močovej sa môžu začať ukladať v kĺboch, šľachách i obličkách. Čo má za následok nástup bolesti, zápaly a i ďalšie zdravotné ťažkosti. Do svojho jedálnička by ste mali pridať čerešne, cviklu, stopkový zeler, listové šaláty a citrón.
Cviklovo-čerešňová šťava vás poriadne nakopne. Potrebujeme: 1 ½ hrnčeka vykôstkovaných čerešní, 1 cviklu (umytá a bez vňate), 2 hrnčeky listov rímskeho šalátu, 2 hrnčeky nasekaných stopiek zeleru, 2 lyžice čerstvej citrónovej šťavy.
Zelerovo-cviklová šťava je vhodná na dnu, ale aj pri hypertenzii – vysokom krvnom tlaku. Na jej prípravu potrebujeme: 5 stopiek zeleru, 1 cvikla (umytá a bez vňate), 3 brokolicové ružičky so stopkami, 2 hrnčeky špenátu, ¼ hrnčeka petržlenovej vňate, 2 jablká.
Vyprázdňujte sa
Téma zápchy je ošemetná, avšak postihuje ľudí každého veku. Medzi symptómy nepríjemnej zápchy patrí menej častá stolica, ktorá je sprevádzaná nafúknutím, plynatosťou a často aj bolesťami/ kŕčmi v oblasti brucha.
Ak potrebujete svoje čreva takpovediac nakopnúť, pomôže vám mrkva, jablká, ale i ľanové semená (môžete ich zamiešať do nápoja, alebo zapiť malú kávovú lyžičku semien vodou – najlepšie ráno). Nápomocné sú aj sušené slivky (tu pomôže, ak ich na noc namočíte do studenej vody a ráno sladkú vodu vypijete).
Magický elixír, na ktorý potrebujeme: ½ papáje (bez šupky a semien), 2 jablká, 4 mrkvy, 2 hrnčeky špenátu, ¼ limetky (bez kôry).
Extra detoxikačný účinok zaručí osviežujúca šťava, na ktorú potrebujeme: 1 červené jablko, 1 zelené kyslé jablko, 3 cm čerstvého zázvoru (umytého a neošúpaného), ¼ hrnček čerstvej mäty, 2 hrnčeky ošúpaného a nasekaného ananásu (aj so stredom).
Vyrobiť si akékoľvek smoothie je veľmi jednoduché. Stačí vložiť všetky suroviny do mixéra a mixovať, kým nevznikne hladká jemná tekutina. Ak sa vám bude zdať šťavnatý nápoj veľmi hustý, zriediť si ho môžete vodou.
Každý jeden recept je vhodný aj na bežné pitie – bez toho, aby ste mali nejaký zdravotný problém. Ak radi experimentujete a skúšate nové chute, namiesto obyčajnej vody použite napríklad kokosovú vodu.
Ak obľubujete skôr jemnejšiu a mliečnu variantu – ozvláštniť si šťavu môžete aj trochou kokosového či mandľového mliekom.
(zdroj: plenishcleanse.com)