Splňte si sen o bábätku, aj keď sa vám nedarí otehotnieť
Faktom je, že 15 až 20 percent párov nie je schopných počať dieťa prirodzeným spôsobom a ďalším 10 až 25 percentám sa nedarí počať ďalšie dieťa. Ak sa ani vám neplní túžba po dieťatku, nebojte sa vyhľadať pomoc. Každý prípad neplodnosti je individuálny, urobíte preto dobre, ak sa poradíte s profesionálmi. Takých nájdete v Sanatóriu pre liečbu neplodnosti SPLN. Jeho činnosť, ako i úspešnosť nám priblížil Miroslav Martinček, majiteľ.
Podnikáte vo viacerých oblastiach v rámci zdravotníctva. Prečo ste sa pred 14 rokmi rozhodli otvoriť aj kliniku SPLN?
V oblasti zdravotníctva podnikáme už viac ako 25 rokov. Našimi prvými projektmi boli dve lekárne – Váhy na Zimnej ulici a Gram na Masarykovej v Košiciach. Pokračovali sme projektom prvej online lekárne na Slovensku www.magister.sk a spoločnosťami zameranými na dodávku zdravotníckej techniky a zariadení. Najväčšie výzvy prišli pri založení spoločnosti Medialyz – dialyzačného stacionára a hlavne kliniky pre liečbu neplodnosti v roku 2006. Našu spoločnosť budujeme krok po kroku z vlastných zdrojov, máme záujem žiť a vytvárať hodnoty tu doma, na východe Slovenska. Na úspechu všetkých našich pracovísk mi veľmi záleží, avšak SPLN je predsa len srdcovka. Pravdepodobne preto, že som povolanie veterinárneho lekára pred rokmi opustil práve z Katedry anatómie, histológie a embryológie UVLF v Košiciach, čo bolo v roku 1991, keď sa narodilo na Slovensku prvé dieťa metódou asistovanej reprodukcie. Založenie SPLN-u som vnímal ako možnosť ostať tak trochu v odbore.
Aký je význam názvu SPLN?
Názov vychádza nielen z prvých písmen slov Sanatórium pre liečbu neplodnosti, ale hlavne z preneseného významu, že sa u nás pokúšame SPLNIŤ párom túžbu po dieťati.
Určite vás príbehy vašich klientov dokážu chytiť za srdce. Ktoré sú pre vás tými najzaujímavejšími?
Príbehy, ako to už v živote býva, sú pestré. S veselým aj smutným koncom, s rýchlym priebehom – ak sme v liečbe na prvýkrát úspešní, ale aj s nekonečným – ak sa nám nedarí. Zaujímavý je pre nás každý príbeh a v tom je naša prednosť. Sme komorné pracovisko s rodinnou atmosférou. Pre každý pár, ktorý sa na nás obráti, hľadajú naši odborníci riešenie na mieru. Nemám na mysli liečebné postupy, tie, samozrejme, podliehajú medzinárodným štandardom. Myslím skôr, že sa snažíme viesť neplodný pár liečbou tak, aby jej naplno rozumel, aby sa stotožnil s postupom a aby si vybral alternatívu, ak existuje. Jednoducho, aby sa necítil pod tlakom a dôveroval nám.
Navštevujú vás rôzni ľudia. Kto je to však najčastejšie? Ide skôr o ľudí, ktorí žijú na nadštandardnej úrovni?
Pri každej chorobe platí, že si nevyberá ľudí podľa sociálneho statusu. Naši pacienti sú zo všetkých sociálnych vrstiev, sú to ľudia z miest aj dedín celého východného Slovenska, aktívne pracujúci a dobre situovaní, ale aj ľudia z finančne slabšieho prostredia. Bežne aj nezamestnaní a takí, ktorí si na túto životnú príležitosť vezmú spotrebný úver. V poslednom období je tu aj skupina, ktorá pracuje a žije v zahraničí a, samozrejme, aj cudzinci.
O rôznorodosti ľudí, ktorých trápi neplodnosť, svedčí aj fakt, že vás navštevujú tiež Rómovia, ktorí sú známi početnejšími rodinami…
V spomínanej komunite sú tiež ľudia, ktorí sú odkázaní na pomoc pracoviska asistovanej reprodukcie. Myslieť si, že sa v ich populácii nevyskytujú obdobné problémy, je naivné. Samozrejme, aj Rómovia majú rovnaké starosti.
Situácia, keď sa párom nedarí splodiť dieťa, musí byť určite náročná na psychiku. Môžu vaši pacienti celý proces konzultovať aj so psychológom?
Priviesť na svet dieťa patrí k najzákladnejším potrebám človeka. Je to, ako keď dýchame alebo jeme. Niektoré páry prechádzajú naozaj ťažkým obdobím a pomoc odborníka je určite vítaná. Niekedy nedokážu prijať fakt, že sa to týka práve ich, niekedy ich vystraší niektorý z postupov liečby. Najčastejšie ohľadne mrazenia a uchovávania embryí. Väčšinou im s týmito dilemami pomôžu naši lekári a embryológovia, ale niekedy sa potrebujú poradiť s niekým ďalším.
Je známe, že síce vysoký vek zvyšuje neplodnosť človeka, nie je však jeho podmienkou. Aký je vekový priemer žien, ktoré vás navštevujú?
Všeobecne sa vie, že materstvo sa v dnešnej dobe presúva na čas po 30. roku života. K nám však prichádzajú aj celkom mladí ľudia, vo veku do 30 rokov, a aj starší ako 40 rokov. Nie sú to len tí, ktorí sa často spomínajú, že na dieťa nemali pre kariéru čas. Sú to tiež ľudia, ktorí si po štyridsiatke vytvorili po rozvode novú rodinu a s novým partnerom túžia po dieťati.
Niet pochýb, že správa o úspešnom tehotenstve páry poteší alebo dojme. Ako tento pozitívny výsledok pôsobí na vás?
So správami o úspechu alebo neúspechu našej práce sú denne konfrontovaní lekári, sestry a embryológovia. Ku mne sa dostanú správy až nakoniec. Všetci ich prijímame s veľkým záujmom a naozaj sa úprimne tešíme. K dieťaťu je cesta však ešte dlhá, definitívnu radosť pocítime, ak sa s nami rodičia podelia po narodení dieťaťa so svojím šťastím a pošlú nám fotku alebo nám dokonca prinesú dieťa ukázať.
Samozrejme, nie každý pokus sa musí podariť. Uvažujú preto niekedy vaši klienti aj o adopcii?
Pravdepodobne áno, najmä ak je nevyhnutné prijať darované pohlavné bunky alebo embryo, ale o tom, myslím, u nás nahlas nehovoria.
Stáva sa, že po deťoch túžia aj homosexuálne páry. Na Slovensku je však výchova dieťaťa takýmto párom nezákonná. Ako tieto prípady riešite?
Do cyklu liečby neplodnosti je možné zaradiť iba heterosexuálne páry. Manželov, prípadne páry žijúce v spoločnej domácnosti. Rovnako teda nemôžu požiadať o naše služby single ženy.
Predpokladajme, že takíto klienti by následne mohli hľadať rôzne okľuky, a tak by vám predstavili niektorého zo svojich kamarátov ako partnera. Mohlo by to fungovať?
Takáto fikcia je teoreticky možná, keďže pár nemusí byť spojený manželstvom. Prakticky však tým, že preverujeme identitu páru občianskym preukazom, narodením dieťaťa sa zaväzujú obaja k rodičovským právam a povinnostiam, čo je nesmierne zodpovedná vec. Preto si myslíme, že takáto možnosť prakticky neexistuje.
Môže si žena darcu vybrať podľa vlastných preferencií? Na mysli máme napríklad jej požiadavku na vzhľad, vzdelanie či sociálny status darcu alebo darkyne.
Je možné typologicky sa priblížiť k výzoru potenciálnych rodičov, ak máme k dispozícii darované vajíčka naraz od viacerých darkýň. Získanie darkýň je však veľmi náročný proces, v ktorom sa zameriavame na zdravie darkyne a nie uvedené preferencie. Sociálny status sa neposudzuje vôbec, no existujú prísne kritériá (napríklad vek od 18 do 35 rokov, BMI a iné), ktoré sa musia dodržiavať.
Odkiaľ pochádzajú darcovia spermií?
Získať darované spermie je technicky jednoduchšie, nakupujeme ich podľa potreby z medzinárodne certifikovaných pracovísk. Pri výbere vhodného darcu sa znova venujeme iba typológii – výška, váha a podobne.
Je jasné, že takáto liečba môže byť finančne náročná. Aká je možnosť úhrady liečby neplodnosti zo zdrojov zdravotného poistenia?
Podmienky a výška úhrady sa nezmenili od roku 2006. Zdravotné poisťovne prispievajú na liečbu v troch cykloch do veku ženy 39 rokov. Rovnako aj výška úhrady za výkon sa rokmi nemenila. Ak však chceme byť úspešní a používať nové metódy a možnosti, sme nútení presúvať úhradu za tieto služby na plecia našich klientov. Ak k tomu pripočítame doplatok za lieky a náklady na niekoľkonásobne cestovanie, potom je pravda, že je liečba neplodnosti finančne náročná. Cesta k rodičovstvu môže byť naozaj psychickým a finančným bremenom, ale radosť z výsledku určite stojí za to.