Starajte sa o svoje srdce
Ochorenie srdca a ciev patrí na Slovensku medzi najčastejšie príčiny úmrtia dospelých. K najviac ohrozeným skupinám patria päťdesiatnici. Pri príležitosti dnešného Svetového dňa srdca, ktorého heslom je „Daj silu životu“, by ste sa mali nad týmto dôležitým orgánom zamyslieť.
Medzi rizikové faktory vzniku srdcových chorôb patrí napríklad fajčenie, zvýšená hladina cholesterolu, stres, nedostatok pohybu alebo vysoký krvný tlak. Tieto však môže každý z nás ovplyvniť.
Skrytý nepriateľ
Medzi najrizikovejšie faktory vzniku infarktu patrí cholesterol. Ak je jeho hladina dlhodobo zvýšená, funguje ako skrytý nepriateľ, pretože nebolí. Spôsobuje kôrnatenie ciev. Rizikové údaje o svojom cholesterole sa zvyčajne každý dozvie na preventívnej prehliadke. Škoda, že ich každý nevyužíva tak, ako by mal. Najdôležitejším preventívnym opatrením je zdravý životný štýl a vhodný jedálniček. Odporúča sa obmedziť tuky, mastné mäso, údeniny, ale tiež syry s vyšším obsahom tuku, smotany a majonézy. Dôležitý je tiež pohyb ako je bicyklovanie, korčuľovanie, rýchla chôdza, beh alebo plávanie.
Snažte sa vedieť viac
Možno práve dnes by ste mali urobiť prvý krok – oboznámte sa so svojím zdravotným stavom, objednajte sa na preventívnu prehliadku. Lekári dnes majú moderné prístroje, ktorými dokážu vyšetriť a zistiť všetky rizikové procesy v tele človeka, či sú to kardiologické poruchy alebo iné civilizačné choroby. Vďaka včasnému podchyteniu ochorenia nemusí vôbec dôjsť k jej plnému rozvoju a človek si tak zvyšuje šancu na úspešnú liečbu.
Nebezpečný tlak
Správna strava výrazným spôsobom znižuje krvný tlak. V každom jedálničku by preto nemali chýbať ryby a ďalšie potraviny bohaté na nenasýtené mastné kyseliny, dostatok ovocia aj zeleniny. Chybu neurobíte, keď budete jesť nízkotučné mliečne výrobky. Blahodarné účinky má napríklad kyselina listová, ktorá sa nachádza v karfiole, brokolici, avokáde či v pomarančoch. Účinne sa tiež podieľa na znižovaní hladiny homocysteínu v krvi, ktorý zvyšuje riziko srdcových chorôb. Nezabudnite, že ani nízky tlak neprospieva zdraviu človeka.
Cigarety zvyšujú riziko
To, že fajčenie škodí zdraviu, nájdete napísané na každej škatuľke. Fajčiari sa totiž vystavujú dvakrát vyššiemu riziku infarktu než nefajčiari, obzvlášť ak človek vyfajčí denne škatuľku cigariet. Obmedzte fajčenie alebo ešte lepšie, úplne s týmto zlozvykom skoncujte. U žien, fajčiarok, je toto riziko ešte vyššie, ak zároveň užívajú hormonálnu antikoncepciu. Nikotín zvyšuje zrážanlivosť krvi, preto hrozí vytváranie zrazenín, ktoré uzavrú cievu v srdci.
Všadeprítomný stres
Nepriaznivý vplyv na srdce má stres. Ak ste dlhodobo pod veľkou psychickou záťažou, dochádza k nadmernému vyplavovaniu stresových hormónov do krvného obehu. Každý človek sa však vyrovnáva so stresom inak. Vyskúšajte niekoľko spôsobov, ktoré pomáhajú zvládať stres lepšie. Začať môžete napríklad pravidelnými relaxačnými desaťminútovkami alebo športovaním, pri ktorom sa do tela vyplavujú endorfíny, takzvané hormóny šťastia. Nezabudnite ani na dostatočný prísun vitamínov, ktoré potláčajú príznaky stresu. Ide hlavne o vitamín B, vápnik alebo horčík, ktoré môžete telu dodať aj vo výživových doplnkoch.
Foto: shutterstock