Ste tehotná. A čo ďalej?
Dozvedeli ste sa, že budete mamou? Hoci je to radostná správa, mnohé ženy začnú panikáriť.
Áno, zmien, ktoré do vášho života vstúpili spolu s dvomi čiarkami na tehotenskom teste, je nespočetne veľa. Uvedomte si však, že tehotenstvo predsa nie je choroba, ale radostná udalosť.
Prvá prehliadka
Čo teda urobiť, ak si myslíte, že ste tehotná? Odpoveď je jednoduchá. Navštívte gynekológa asi dva až tri týždne po vynechaní menštruácie. Lekár pri prvej prehliadke vykoná vyšetrenie ultrazvukom, ktoré potvrdí, či v tom ste alebo nie. Následne vám zmeria krvný tlak a vyšetrí krv a moč.
Počas tehotenstva žena absolvuje množstvo rôznych vyšetrení s cieľom overenia správneho vývoja plodu, vylúčenia rizika vývojových chýb či stanovenia termínu pôrodu. Pravidelné návštevy v poradni sú pre každú budúcu mamičku dôležité. Treba si však uvedomiť, že nemusíte súhlasiť so všetkými vyšetreniami. Nikto vás do ničoho nemôže nútiť. Ak sa rozhodnete, že ho neabsolvujete, lekár to zaznamená do zdravotnej dokumentácie.
Nepovinné vyšetrenie môže pomôcť
Aký je rozdiel medzi povinnými a nepovinnými vyšetreniami? Za povinné sa považujú tie, ktoré lekár musí urobiť, aby nebol obvinený zo zanedbania určenej lekárskej starostlivosti. Samozrejme, budúca mamička môže požiadať aj o nepovinné vyšetrenia.
Takými sú aj TRISOMY odpoved, TRISOMY odpoved XY alebo TRISOMY odpoved +. Vo všetkých troch prípadoch ide o neinvazívne vyšetrenie z krvi tehotnej ženy, ktoré dokáže s veľkou presnosťou vylúčiť prítomnosť chromozómových porúch plodu už od 11. týždňa gravidity. Pomocou genetického vyšetrenia v laboratóriách je možné DNA plodu analyzovať a identifikovať prípadný výskyt trizómií (troch rovnakých chromozómov), čo je chyba delenia bunky pri vývoji plodu. „Najznámejšou trizómiou je trizómia 21, tzv. Downov syndróm. Zriedkavejšia je trizómia 18 (Edwardsov syndróm) a trizómia 13 (Patauov syndróm),“ vysvetľuje Veronika Habovčíková, hovorkyňa MEDIREX GROUP.
Novinkou na trhu je TRISOMY odpoved XY. „Je to nová verzia vyšetrenia, pri ktorej sa okrem troch najčastejších, vyššie spomenutých trizómií, vyšetrujú aj poruchy počtu pohlavných chromozómov (Klinefelterov, Turnerov syndróm, plus ďalšie dva),“ dodáva Habovčíková. Paletu neinvazívnych vyšetrení v laboratóriách Medirex dopĺňa aj TRISOMY odpoved +, ktorý navyše stanovuje aj tzv. mikrodelécie. Tie vznikajú, keď chýba z chromozómu len jeho časť. Takéto vývojové chyby sú príčinou napríklad DiGeorgeovho syndrómu alebo Cri-du-chat syndrómu, ktorý je známy aj ako syndróm mačacieho plaču. Viac o neinvazívnom prenatálnom testovaní a vyšetrovaných syndrómoch nájdete na www.trisomytest.sk.
Test si dala urobiť aj Katka Thótová. Mamou túžila byť už od skončenia vysokej školy. Otehotnieť sa jej podarilo až v 36 rokoch. „Keďže som bola prvorodička, bála som sa, že moje dieťatko by mohlo mať Downov syndróm. Chcela som si byť istá, že sa mi narodí zdravé bábätko. Mala som na výber z dvoch možností. Buď podstúpim amniocentózu, teda odber plodovej vody, alebo trisomy odpoved. Rozhodla som sa pre neinvazívne riešenie,“ hovorí.
Do piatich dní sa Katka dozvedela výsledok. „Našťastie moja malá Emma je úplne zdravá. Som šťastná, že som toto vyšetrenie absolvovala.“
(ML)