Suché oči trápia nielen ítečkárov
V minulosti ľudia trávili viac času v „teréne“, písalo sa na písacom stroji. Potom nastal zlom – osobné počítače, objavenie internetu, smartfóny, sociálne siete… toto sa stalo neoddeliteľnou súčasťou denného fungovania väčšiny z nás. Nové technológie však priniesli aj nové negatíva – jedným z nich je, že dlhé pozeranie na monitory prináša, žiaľ, aj zdravotné problémy.
Takzvané „suché oko“, či „syndróm suchého oka“, alebo aj „Office Eye Syndrom“ – epidémia dnešnej doby. Viac o tejto téme, ktorá trápi nielen ítečkárov, ale aj bežných užívateľov, sme sa dozvedeli od oftalmologičky Lucie Kvapilovej, ktorá pracuje v optike v areáli UNLP na Rastislavovej.
Mnoho ľudí nevie rozoznať syndróm suchého oka od alergie. Ako sa to dá?
– Syndróm suchého oka sa môže prejavovať ako podráždenie, pálenie alebo pichanie. Niektorí pociťujú, akoby im do oka niečo spadlo, majú pocit cudzieho telesa alebo piesku v očiach. Výnimočná nie je ani únava očí, neostré videnie, pretieranie očí, začervenanie bielok. Termínom suché oko označujeme ochorenie povrchu oka, ktoré súvisí s nedostatkom alebo zlou kvalitou sĺz. Mnohí z nás však príznaky syndrómu suchého oka často prehliadajú alebo mylne pripisujú alergiám. Hoci ide o dve rozličné ochorenia, úzko spolu súvisia. Alergie totiž syndróm suchého oka zhoršujú. Pre alergiu je typické svrbenie, začervenanie a opuch očí a očného okolia. Ak si nie ste istí, mali by ste sa poradiť so svojim lekárom.
Na suché oko sú prirodzene najlepšie slzy. Na čo všetko slúžia?
– Slzy na povrchu oka vytvárajú tzv. slzný film, ktorý má pre oko niekoľko dôležitých funkcií. Slzy zvlhčujú povrch oka, zlepšujú refrakciu rohovky, čím sa podieľajú na ostrom videní, zabezpečujú výživu rohovky a majú aj antibakteriálne schopnosti. Slzný film sa skladá z 3 vrstiev. Porucha ktorejkoľvek vrstvy slzného filmu vedie k jeho nestabilite, trhlinám, k rôznym subjektívnym ťažkostiam a zhoršenému videniu.
Čo je syndróm suchého oka?
– Oftalmológovia všeobecne rozlišujú v tejto oblasti dva základné termíny. Prvým je „syndróm suchého oka“, čo je vážny stav autoimunitne navodenej zápalovej reakcie, napríklad pri reumatoidných ťažkostiach. Druhý termín je „suché oko“ – tento termín spájame v súvislosti so zmenami životného štýlu. Vyskytuje sa takmer u 80 percent pacientov, liečbu však potrebujú iba niektorí.
Pacienti sa obvykle sťažujú na rôzne druhy pálenia, rezania či svrbenia, udávajú, že im viečka po povrchu očí nekĺžu a lepia sa im. Čiže pociťujú určitý problém, ktorý väčšina rieši kúpou kvapiek na „unavené oči“.
Aké sú hlavné príčiny vzniku tohto ochorenia?
– Príznaky suchého oka súvisia predovšetkým s dlhodobým pobytom v klimatizovaných miestnostiach alebo pri koncentrovanom sledovaní monitora počítača. Súvisí to so znížením minútovej žmurkacej frekvencie – pretože počas žmurkania sa slzy rozotierajú po povrchu oka. Normálne – až 8-krát za minútu, pri sústredenom sledovaní monitora len 4-až 6-krát. Ďalšie príčiny, okrem pribúdajúceho veku, môžu mať pôvod farmakologický, hormonálny, zápalový, ale môže za nimi stáť i neurologické ochorenie či lieky.
Vznik tohto ochorenia úzko súvisí so systémom produkcie sĺz. Sám slzný film má 3 hlavné vrstvy: vnútornú bielkovinovú, prostrednú vodnú a vonkajšiu tukovú. Najčastejšie sa naruší tuková vrstva. Slzy sa neudržia na povrchu oka a oko je suché, aj keď sa nám slzy môžu rinúť po tvári. Toto je obvyklé u staršej populácie, o čosi viac u žien, typicky po klimaktériu. Porucha tukovej zložky slzného filmu znamená nepríjemné pocty cudzieho telesa hneď po prebudení. Nakvapkaním kvapiek do oka tento pocit odznieva.
Naopak, zhoršovanie príznakov počas dňa – sledovanie monitora, počas dlhého pobytu v umelo osvetlenej či klimatizovanej miestnosti – znamená problémy s vodnou zložkou a zníženým žmurkaním, ale celkovo aj nedostatočným pitným režimom.
Môže syndróm suchého oka, ak sa nelieči, dospieť do nejakého vážnejšieho očného ochorenia?
– Zriedkavo, ale áno. Na oku je viditeľné takmer trvalé začervenanie, môže sa poškodiť rohovka, vzniknúť zápal, dochádza k strate priehľadnosti rohovky.
[ad2][/ad2]Čo by sme mali urobiť, ak sa u nás prejaví suché oko?
– Prvá voľba sú kvapky, avšak u niektorých môžu byť príznaky menej jasné, prídu na ambulanciu, napríklad kvôli predpisu okuliarov, a počas vyšetrenia vyjadríme podozrenie, ktoré môžeme hneď aj diagnostikovať. Najbežnejší je Schirmerov odpoved. Robí sa tak, že za okraj dolného viečka zasunieme špeciálny papierik. Ten tam necháme tri minúty. Po tomto čase papierik vytiahneme a zhodnotíme úroveň jeho zvlhčenia. Tak sa kvantifikuje stupeň suchého oka.
Stačí sa spoľahnúť na odporúčania lekárnikov? Pomáhajú kvapky na suché či unavené oko v podstate rovnako, alebo sa líšia iba marketingovým prístupom výrobcov?
– Niekomu kvapky odporúčané lekárnikom hneď pomôžu, niekomu nie. Odborník v lekárni, samozrejme, nemusí vedieť, v akej zložke slzného filmu došlo u konkrétneho pacienta k problému. Na trhu je viac druhov umelých sĺz s rôznymi komponentmi. Ich najväčším nedostatkom je prítomnosť konzervačných látok (tlmia tvorbu sĺz ) alebo aditívnych látok (pridaných látok), ktoré môžu dráždiť. Naopak, vynikajúce skúsenosti máme s kvapkami obsahujúcimi kyselinu hyalurónovú. Niektoré z kvapiek sa môžu aplikovať aj na kontaktné šošovky, pretože tie tiež jemne osychajú povrch oka.
1. Uistite sa, že v miestnosti, kde pracujete alebo sa hráte na počítači, tablete či mobile, je dostatočne vlhký vzduch. Nezabudnite, že aj klimatizácia môže škodiť vašim očiam.
2. Vyhýbajte sa zafajčeným priestorom.
3. Problémy s očami môžete mať aj pri zle nastavenej klimatizácii v aute. Studený vzduch by nemal smerovať do očí.
4. Pohľad na monitor by mal smerovať mierne smerom nadol. Vzdialenosť od obrazovky je optimálne 50 až 80 cm.
5. Často žmurkajte, aby slzy zvlhčovali povrch očí.
6. Ak používate kontaktné šošovky a máte syndróm suchého oka, poraďte sa s lekárom o ich aplikácii.
7. Ak svieti vonku slnko, noste pravidelne slnečné okuliare.
8. Dbajte na dostatok vypitých tekutín počas celého dňa.
9. Očiam pomáhajú aj omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Nájdete ich napríklad v ľanovom oleji, rybách, repkovom oleji, ale aj v mandliach.
10. Vyberajte si hypoalergénnu kozmetiku. Pred spánkom si vždy očistite očné viečka a riasy správnym odličovačom.
[ad3][/ad3]