Suché oko je chrípkou dnešnej doby
Väčšina z nás prežije denne pri počítači nejakú tú hodinu. Niekto zo zábavy, iný využíva internet ako zdroj informácií, mladí prepadli facebookovaniu, hrám. Pre niekoho je práca s PC aj zdroj obživy, zamestnanie na plný úväzok, čo sa zvykne ešte o nejakú tú hodinu predĺžiť. Takto komunikuje dnešný, moderný svet.
Nezriedka v rámci prevencií vykazujú títo „IT+“ pacienti veľmi podobný oftalmologický nález – nazývaný „suché oko”, “syndróm suchého oka” aj “Office Eye Syndrom“. Viac o tejto téme, ktorá trápi veľa ľudí, sme sa dozvedeli od očnej lekárky Lucie Kvapilovej (na snímke).
[ad][/ad]Čo je syndróm suchého oka?
Oftalmológovia rozlišujú v tejto oblasti 2 základné termíny. Prvým je “syndróm suchého oka”, čo je vážny stav autoimunitne navodenej zápalovej reakcie. Primárne sa vyskytuje sám, bez ďalších systémových ochorení a charakterizuje ho vysychanie slizníc – nedostatok slín, ťažké prehĺtanie, nedostatočný slzný film. Sekundárne býva spojený s iným ochorením (napr. reaumatoidná artritída). Druhý termín je “suché oko”. Oční lekári používajú tento termín v súvislosti so zmenami životného štýlu. Vyskytuje sa takmer u 80 percent pacientov, liečbu však potrebujú iba niektorí. Ako sa prejavuje syndróm suchého oka? Vie si človek sám zadefinovať, že je to syndróm suchého oka, alebo je nutné navštíviť lekára? Pacienti sa obvykle sťažujú na rôzne druhy pálenia, rezania či svrbenia, udávajú, že im viečka po povrchu očí nekĺžu a lepia sa im. Čiže pociťujú určitý problém, ktorý väčšina rieši kúpou kvapiek na „unavené oči“.
Aké sú hlavné príčiny vzniku tohto ochorenia?
Príznaky suchého oka súvisia predovšetkým s dlhodobým pobytom v klimatizovaných miestnostiach, alebo pri koncentrovanom sledovaní monitora počítača. Súvisí to so znížením minútovej žmurkacej frekvencie – pretože počas žmurkania sa slzy rozotierajú po povrchu oka. Normálne 7 – 8-krát za minútu, pri sústredenom sledovaní monitora len 4 – 6-krát. Ďalšie príčiny, okrem pribúdajúceho veku, môžu mať pôvod farmakologický, hormonálny, zápalový, ale môže za nimi stáť i neurologické ochorenie (známe je facilias, oko nedoviera), ale aj lieky. Vznik tohto ochorenia tesne súvisí so systémom produkcie sĺz. Sám slzný film má 3 hlavné vrstvy: vnútornú bielkovinovú, prostrednú vodnú a vonkajšiu tukovú. Najčastejšie sa naruší tuková vrstva. Slzy sa neudržia na povrchu oka a oko je suché, aj keď sa nám slzy môžu rinúť po tvári. Toto je obvyklé u staršej populácie, o čosi viac u žien, typicky po klimaktériu. Porucha tukovej zložky slzného filmu znamená nepríjemné pocty cudzieho telesa hneď po prebudení. Nakvapkaním kvapiek do oka tento pocit odznieva. Naopak, zhoršovanie príznakov počas dňa – sledovanie monitora, počas dlhého pobytu v umelo osvetlenej či klimatizovanej miestnosti – znamená problémy s vodnou zložkou a zníženým žmurkaním, ale celkovo aj nedostatočným pitným režimom.
Môže syndróm suchého oka, ak sa nelieči, dospieť do nejakého vážnejšieho očného ochorenia?
Zriedkavo, ale áno. Na oku je viditeľné takmer trvalé začervenanie, môže sa poškodiť rohovka, vzniknúť zápal, dochádza k strate priehľadnosti rohovky.
Čo by sme mali urobiť, ak sa u nás prejaví “suché oko”?
Niekto má to šťastie, že v lekárni mu poradia kvapky, ktoré mu presne „sadnú“, a je to. U iných môžu byť príznaky menej jasné, prídu na ambulanciu, napríklad kvôli predpisu okuliarov a počas vyšetrenia vyjadríme podozrenie, ktoré môžeme hneď aj diagnostikovať. Najbežnejší je Schirmerov odpoved. Robí sa tak, že za okraj dolného viečka zasunieme špeciálny papierik. Ten tam necháme tri minúty. Po tomto čase papierik vytiahneme a zhodnotíme úroveň jeho zvlhčenia. Tak sa kvantifikuje stupeň suchého oka.
Stačí sa spoľahnúť na odporúčania lekárnikov? Pomáhajú kvapky na suché či unavené oko v podstate rovnako, alebo sa líšia iba marketingovým prístupom výrobcov?
Niekomu kvapky odporúčané lekárnikom hneď pomôžu, niekomu nie. Odborník v lekárni samozrejme nemusí vedieť, v akej zložke slzného filmu došlo u konkrétneho pacienta k problému. Na trhu je viac druhov umelých sĺz s rôznymi komponentmi. Ich najväčším nedostatkom je prítomnosť prezervačných látok (tlmia tvorbu sĺz) alebo aditívnych látok (pridaných látok), ktoré môžu dráždiť. Naopak, vynikajúce skúsenosti máme s kvapkami odsahujúcimi kyselinu hyalurónovú. Niektoré z kvapiek sa môžu aplikovať aj na kontaktné šošovky, pretože tie tiež jemne osychajú povrch oka.
foto: TASR
[ad3][/ad3]