TAKTO ľahko zatočíte s jesennou depresiou!
Spolu s kratšími dňami, sychravejším a chladnejším počasím prichádza k mnohým z nás aj strašiak menom jesenná depresia. Podľa štatistík, dokáže melancholické obdobie, najčastejšie začiatkom októbra, vyvolať nepríjemné pocity až u každého tretieho človeka.
Jesenná depresia postihuje častejšie ženské pohlavie a prejavuje sa únavou, stratou chuti do bežných povinností či smútkom a podráždenosťou. Vo vážnejších prípadoch môže dôjsť až k samovražedným myšlienkam z pocitu vyhorenia.
Šport a zdravá strava
Náš stav počas jesenných mesiacov môže byť odrazom vzťahu k sebe samým, životnému štýlu a celkovej duševnej pohody, ktorú sme počas predošlých mesiacov zanedbávali. Pri športových aktivitách sa uvoľňujú do mozgu endorfíny, tzv. hormóny šťastia, ktoré nám s týmto problémom zaručene pomôžu. So športom ide ruka v ruke aj kvalitná a pestrá strava, ktorá je takisto základom pre vnútornú pohodu.
Oddych
Chladnejšie mesiace dávajú telu zabrať jednoznačne viac ako tie letné. Výkyvy počasia, nádcha, zmena hodín, ale aj iné faktory vplývajúce na náš organizmus môžu nepriaznivo vplývať na naše duševné zdravie. Preto v mnohých prípadoch stačí počúvať svoje telo a dopriať si chvíľu pre seba. Aj oddych je v tomto prípade skvelým spôsobom ako zabojovať proti jesennej depresii.
Vstávajte skôr
Z teplej postele sa do sychravého počasia vstáva naozaj ťažko, avšak tí, ktorí vyspávajú dlho, spotrebujú oveľa väčšie množstvo sérotonínu, ktorý potrebujeme k tzv. životnej energii. Preto odporúčame skoršie vstávanie, vďaka čomu toho počas dňa stihnete určite omnoho viac!
Vitamíny
Počas jesene netreba zabúdať na dopĺňanie vitamínov, vďaka ktorým takisto posilníme našu imunitu. Do pozornosti treba dať najmä vitamín D, ktorý chytáme zo slnka a je dobre známy pri boji s depresiou. Počas jesene naňho netreba zabúdať a dopĺňať ho prostredníctvom stravy, najmä rýb.
(NM)