Tehotná pred 30 rokmi a dnes. Možnosti mamičiek zažívajú boom
Žiadne informácie z internetu, výdobytky modernej medicíny či techniky. Pre dnešné mamičky po 50-tke je to milá spomienka a pre súčasné „tehuľky“ nepredstaviteľná situácia.
Pokrok vo vede a technike sa dotýka aj života tehotných žien. Kedysi trávili čas prípravou na rodičovstvo doma, radili sa s blízkymi či priateľkami a raz do mesiaca absolvovali poradenstvo u gynekológa. Názorov na tehotenstvo a metód starostlivosti nebolo tak veľa, skúsenosti sa odovzdávali z matky na dcéru.
Dnes surfujú po internete, nevyhýbajú sa cvičeniu a neboja sa ani inovatívnych lekárskych postupov, ktoré dokážu zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pre ich dieťa počas celého jeho života. Tehotenstvo totiž prináša množstvo otázok.
Poradcom tehotných žien sa popri ich mamičkách stal aj mobilný telefón. Aplikácie sledujúce obdobie gravidity, pôrod aj starostlivosť o bábätko, môžete používať ako denník, nastavovať si v nich pripomienky, čítať články či prezerať poučné videá. Obľúbené sú aj portály a diskusné fóra, kde si mamičky vymieňajú informácie, zážitky a zdieľajú fotografie či inšpirácie.
Čo majú mamičky spoločné?
Raz by mohol niekto vyčísliť, koľko času venujú dnešné „tehuľky“ prieskumu trhu s potrebami pre novorodencov a samotným nákupom. Domnievame sa, že veľmi veľa, a že si to patrične užívajú spolu s krásnou predstavou, aké to bude, keď bude bábätko na svete. Tie krásne predstavy mali budúce mamičky aj kedysi, aj keď nemali také možnosti výberu tovarov či služieb. To hlavné, čo spája mamičky vo všetkých obdobiach je, že chcú to najlepšie pre svoje dieťa. Dieťa je naplnením poslania ženy na zemi, najväčším pokladom, aký môže žena mať.
Uvedomuje si to aj medicína, ktorej pokrok priniesol neuveriteľné možnosti prevencie a liečby. Jedným z príkladov je odber pupočníkovej krvi. Tá bola transplantovaná prvýkrát už v roku 1988, rozšírila sa však u nás až o mnoho rokov neskôr.
Záchrana života
Pupočníková krv má široké možnosti využitia a patrí medzi najvzácnejšie tekutiny na svete. Je o to cennejšia, že sa dá získať len pri pôrode. Obsahuje jedinečné kmeňové bunky, ktoré majú veľmi dobrú schopnosť množiť sa. Nie sú zaťažené životným štýlom ani získanými ochoreniami organizmu. Ich zloženie je neopakovateľné.
Klinické štúdie potvrdzujú, že pupočníková krv má liečebné a regeneračné účinky pri viacerých ochoreniach. Skúma sa aj jej využitie pri autizme. Momentálne prebieha na Slovensku klinická štúdia zameraná na deti s detskou mozgovou obrnou.
„Už viac ako 60 rokov sa krvotvorné kmeňové bunky využívajú najmä pri liečbe onkologických a hematologických ochorení, ako je leukémia, lymfómy, nádorové ochorenia orgánov, získané či dedičné poruchy krvotvorby, imunity či metabolizmu a iné. Napredujúci medicínsky výskum otvára nové možnosti využitia vlastnej pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka v regeneratívnej medicíne,“ vysvetlil RNDr. Richard Tangelmayer, vedúci oddelenia výroby spoločnosti Cord Blood Center, ktorá je na Slovensku špičkou v realizácii odberov pupočníkovej krvi.
Ako to prebieha
Lekári dnes dokážu použiť pupočníkovú krv na liečbu dieťaťa, ktorému bola odobraná pri pôrode, a to kedykoľvek počas celého jeho života. „Výhodou je, že telo a pupočníková krv proti sebe nebojujú. Dnes evidujeme vyše 30 000 prípadov využitia krvotvorných kmeňových buniek vo svete,“ dodal Tangelmayer.
Ktovie, čo by za takúto možnosť mamičky pred mnohými rokmi dali.
Požiadavku na odber pupočníkovej krvi si musia budúce mamičky podať už pred pôrodom. Krv sa následne odoberie z pupočnej šnúry a je uskladnená v rodinnej banke Cord Blood Center, kde je dostupná pre prípad potreby. Samotný zákrok je pre dieťa i matku bezbolestný a bezpečný. Deje sa po pôrode a v čase, keď je už o oboch dobre postarané. Dieťa si takpovediac samo daruje svoje vlastné bunky.
S takýmito možnosťami si vie každá budúca mamička zvážiť, čo je dôležitejšie a do čoho sa oplatí investovať prostriedky na dieťa. Či do pominuteľných vecí, alebo do budúcnosti dieťaťa. Možno práve preto sa k odberu pupočníkovej krvi prikláňa stále viac dnešných „tehuliek“.
Akékoľvek otázky ohľadom odberu pupočníkovej krvi môžete konzultovať na bezplatnej infolinke 0800 111 233.
Čo potrebujete do pôrodnice
Doklady: tehotenský preukaz a lekárske správy, zdravotný a občiansky preukaz, sobášny list alebo potvrdenie o súhlase s otcovstvom, kontakt na detského lekára
Osobné veci: nočné košele, župan, uteráky, hygienické potreby, spodnú bielizeň vhodnú na dojčenie, prezuvky, príbor a pohár, lieky
Pre dieťa: jednorazové plienky, látkové plienky, vlhčené obrúsky, krém, masť proti zapareninám, oblečenie, deku, odsávačku mlieka
Tiež sa zíde: mobil, nabíjačka, fotoaparát, hroznový cukor alebo horká čokoláda, časopis alebo kniha, MP3 prehrávač s obľúbenou hudbou
Odber pupočníkovej krvi: Ak ste sa rozhodli pre tento zákrok, nezabudnite na tieto veci:
– zaškrtnite odber v tehotenskom preukaze
– pripomeňte plánovaný zákrok pôrodníkovi
Pre porovnanie: Zoznam spred 30 rokov neobsahoval vlhčené utierky ani jednorazové plienky, len látkové. Prioritou bola perinka, čiapočka a háčkované papučky pre bábätko. Nočné košele nechávali ženy doma, na mieste dostávali nemocničné. Na zozname, samozrejme, nebol ani mobil či MP3 prehrávač.