Tipy ako si zdravo pripraviť desiatu a obed. Dospelákom do práce, deťom do školy
Pri udržiavaní štíhlosti a pri zdravom chudnutí je potrebné sa prestať spoliehať na pevnú vôľu, ktorá má v skutočnosti veľmi krátky život, a namiesto toho vsádzať hlavne na železné návyky. Po určitej dobe sa natoľko zautomatizujú, že ich dodržiavanie vás nebude stáť o nič viac pevnej vôle než v prípade rannej očisty zubov zubnou pastou.
V prípade zdravého stravovania ide predovšetkým o pravidelnosť. Nikomu neprospieva vstávanie v strese na poslednú chvíľu, doháňanie meškania vynechaním jedla i kvalitná hydratácia, posilnenie vnútorného stresu veľkými dávkami kofeínu, a tak aj podporou celkovej dennej nepohody, ktorá sa nesie celým dňom.
„Ak však radi dlhšie spíte, mám pre vás jednu radu. Pripravte sa na deň vopred. Nabalená desiata či celý obed vo vhodných škatuľkách či obedových nádobách v chladničke sú neprekonateľnou podporou. Aj keď to môže vyzerať, že vás chcem ochudobniť o večerný spánok, z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že práve dodržiavaním zdravých návykov získate o porciu energie navyše, ktorú môžete využiť na prípravu chutného jedla deň vopred,“ vraví Štěpánka Kutišová, výživová poradkyňa NATURHOUSE.
[ad][/ad]Ovocie pre dobrú náladu
Nevyhnutnou súčasťou príprav sú chutné a ľahké desiaty. Ak ich jete, udržiavate si vyrovnanú hladinu cukru v krvi, ktorá môže pomôcť eliminovať náladovosť v práci a deťom pomôže k väčšej sústredenosti a podporí aj ich výkon v škole.
Ľahký krok udržiava predovšetkým konzumácia širokého sortimentu ovocia. Nezabudnite na to, že vyživuje, hydratuje, a to vďaka vysokému podielu vlákniny, flavonoidov, antioxidantov a posilňuje srdcovo-cievny systém, stabilizuje hladinu krvného cukru a nakoniec udržiava vyrovnaný aj emocionálny stav.
Pre dobrú náladu si teda pripravte ovocie. Ak sme natoľko pracovne vyťažení, že nie je možné počítať ani s piatimi minútami, ktoré spotrebuje chrumkanie celého jablka, potom si ovocie nakrájajte na kúsky, pokvapkajte citrónovou alebo limetkovou šťavou a prípadne pridajte rovno malú vidličku do krabičky, aby bola okamžite po ruke. Deťom môžete z jesennej sezóny pripraviť napríklad zavárané domáce výživy z hrušiek, jabĺk a sliviek, ktoré dosladíte prírodným spôsobom, napríklad medom či javorovým sirupom.
Kyslomliečne výrobky, sušienkové maškrtenie
Ďalšou zložkou príprav desiat sú kyslomliečne výrobky. Dávajte im prednosť pred mliečnymi dofarbovanými a prehnane dosladzovanými školskými mliečnymi desiatami. Jogurty deťom vhodne dochutí napríklad ovocná výživa. Výborné sú tiež vlákninové sušienky, nalámané v jogurte či v inom kyslomliečnom produkte. Ak ich máte pripravené so sebou, môžu vás ochrániť pred zlozvykom dennej konzumácie domácich pečených múčnikov s kolegyňami u dopoludňajšej či popoludňajšej kávy.
„Niekedy však pre vyšší pocit sýtosti a spokojnosti potrebujeme vyšší prísun bielkovín konzumovaných aj počas dňa. V tomto prípade zabalíme varené vajíčko, misku šľahaného tvarohu s bylinkami, občas vymeníme za cottage syr s pažítkou, môže poslúžiť aj konzerva tuniaka so zeleninou alebo pokrájané kocky tofu. Prikusovanie pokrájaných kúskov mrkvy, uhorky, zeleru, kalerábu, reďkoviek alebo paradajok či papriky je benefitom navyše,“ odporúča výživová poradkyňa.
Sýte šaláty na obed
Ak si balíte do práce aj obedy, veľkým uľahčením sú jedlá, ktoré sú nielen zdravé, zasýtia, ale sú tiež chutné aj v studenej podobe. Môže ísť napríklad o sýtejšiu podobu obedových šalátov so strukovinami, quinoou alebo štíhlej línii prospešnými strukovinovými, tzv. sklenenými rezancami. Stredomorský cícerový šalát s tuniakom, jarnou cibuľkou, zeleninou, bylinkami a olivovým olejom je skvelý! Ľahkú quinou plnú bielkovín zmiešajte na jeseň trebárs s hráškom a zelenými fazuľkami. Sklenené rezance s ázijskou zálievkou z rybacej omáčky, limetkou, chilli papričkou, lyžičkou medu, sezamovým olejom.
Na jeseň využite plody sezóny a môžete vyrábať obedové šaláty s pečenými sýtejšími druhmi zeleniny ako je pečená tekvica, sladké zemiaky, karotka alebo červená repa. Sýtosť a chuť pokrmu obohatí tiež hrsť vlašských orechov z novej úrody, bielkoviny dodá napríklad odľahčený feta syr alebo hrsť kozieho syra. Ochutiť môžete pre zmenu lyžičkou horčice, jablčným octom, medom a pomarančovou šťavou. Ľahké aromatické lístky rukoly pridajú šalátu na atraktivite.
Wrapy pre deti
Jednoduchá forma konzumácie týchto jedál pre detských stravníkov je napríklad wrap z celozrnnej tortilly. Pripravujte ho v nezvyčajných kombináciách s pečenou tekvicou, roztlačeným hráškom a kúskami pečeného kuraťa. Inokedy použite rozmixované kari z červenej šošovice alebo avokádový hummus s vajcom a kúskami zeleniny. Wrap z pečeného kurčaťa v štýle Caesar s listovým šalátom a odľahčeným jogurtovým dipom sa deťom asi nikdy nepreje. Do wrapov upečte tiež sladké zemiaky a kuracie mäso občas vymeňte za morčacie či králičie.
„Máte pocit, že ako odmenu poctivého snaženia by to chcelo nejaký dobrý bonbónik navyše? Moje obľúbené sú napríklad nesírené sušené marhule či slivky obalené v horkej čokoláde, ktoré si ľahko vyrobíte podomácky. Skvelé sú tiež datľové hľuzovky s kvalitnou cejlónskou škoricou, na prípravu ktorých potrebujete len mixér,“ prezradila svoj tip výživová poradkyňa.
[ad][/ad]