Tipy na hračky a aktivity pri príprave na vyšetrenie očí
Ak ste sa rozhodli ísť so svojím dieťaťom na vyšetrenie očí, mali by ste pred tým vyskúšať zopár aktivít, ktoré pomôžu nielen vášmu drobcovi ale aj vám a očnému lekárovi pri vyšetrení.
Vždy je lepšie, ak dieťa vie, čo ho čaká. Nuž, a najlepšie sa to učí hrou.
Vonkajšie vyšetrenie oka
Oblasť očí je zvlášť citlivá, preto treba dieťa pripraviť na to, že sa mu lekár bude dotýkať tváre. Pár dní pred vyšetrením ho hladkajte po tvári a dotýkajte sa jeho očných viečok. Vytvorte príjemnú atmosféru a na pomoc si môžete vziať bábiku či medvedíka. Tak ako sa budete dotýkať tváre hračky, dotýkajte sa aj tváre dieťaťa. Keďže pri vyšetrení bude potrebné si zakrývať jedno oko, skúšajte si to celá rodina. Vezmite čistú vreckovku a zakrývajte si ňou vždy jedno oko. Majte poruke atraktívne obrázky, ktoré budete všetci rozpoznávať jedným okom.
[ad][/ad]Okluzor
Okluzor je prostriedok na zakrytie oka, ktorý sa používa na liečbu detského škúlenia a tupozrakosti. Deti nosia okluzory tak často, ako im to odporučí lekár. Môžu zakrývať oči striedavo alebo iba jedno oko. Už pred vyšetrením sa môžete s dieťaťom zahrať na piráta – zalepiť si oko lepiacim okluzorom či vyrobeným z náplasti. Určite sa pobavíte, keď si budete aspoň krátky čas zaslepovať jedno oko. Taktiež poslúži aj hračka. Postupne si dieťa zvykne a pri nosení okluzora nebude protestovať.
Meranie prístrojom
Očká sa vyšetrujú ručným alebo stolovým refraktometrom. Dieťa musí sústredene pozerať na jedno miesto. Vyskúšajte si to už doma. Pužite rolku od toaletného papiera, ktorá vám poslúži na hľadenie si z oka do oka. Možno si spomeniete na krasohľady, kde sa kamienky a koráliky ukladali do rôznych farebných obrazcov. Vyskúšať môžete aj dlhšiu papierovú rúrku. Dieťa ňou môže sledovať napríklad svetlo baterky či lampy, ktorá je oproti nemu. V prípade, že bude musieť mať bradu opretú o podložku, vyskúšajte pozerať si obrázky s podopretou bradou o operadlo stoličky.
Optotypy
Sú to obrázky či písmenká ktoré sa čítajú pri vyšetrení. Poznáme ich všetci, len možno nevieme, že sa tak volajú. Rôzne druhy optotypov nájdete aj na internete. Rodičia by si ich mali s dieťaťom prezrieť, oboznámiť sa s ich podobou ale aj s názvami. Rovnaký obrázok môže byť pre jedno dieťa jablkom, srdcom, paprikou či ušami zajaca.
[article slug=”nebojte-sa-ocneho-lekara”][/article] [ad2][/ad2]