Trápi vás jarná únava? Je aj o našej psychike
Po dlhých zimných mesiacoch prichádza konečne jar. Dni sa predlžujú a vonku vládne príjemné počasie. Príchod jari však, bohužiaľ, často sprevádza aj jarná únava. Niekto ju prežíva intenzívnejšie a niekto naopak nepociťuje žiadne zmeny.
Pravdepodobne to nie je tým, že by boli niektorí ľudia senzitívnejší, ale skôr tým, že sme už naučení, že je jarná únava súčasťou tohto ročného obdobia. Podľa výživovej poradkyne Zuzany Kala Grófovej nás ovplyvňuje najmä psychika. Stokrát opakované tvrdenie považujú mnohí ľudia za neochvejnú pravdu a podľa toho sa aj správajú.
[ad][/ad]Vybehnite do prírody
Jar v mnohých ľuďoch vyvoláva pocit radosti z nového, sviežeho života a prebúdzajúcej sa prírody. Niektorých ľudí tento pocit vyslovene ťahá von. Pokiaľ ste neboli cez zimu aktívni, môže sa stať, že na jar s prílivom energie potom pri športoch či inej pohybovej aktivite prepnete svoje sily a ste tak omnoho viac unavení. „K tomu môže prispieť tiež predlžujúci sa deň a viac času, ktorý strávite pohybovou aktivitou. Svoju úlohu zohráva aj svetlo. V zime je ho v našej zemepisnej šírke menej, s čím tiež súvisí hladina vitamínu D. Ten okrem iného ovplyvňuje svalovú výkonnosť na čo môže únava tiež nadväzovať.“
Najlepšie, čo začiatkom jari môžete pre svoje telo urobiť, je tráviť čas v prírode príjemnými prechádzkami či iným pohybom na čerstvom vzduchu. Pozitívne to ovplyvňuje najmä mentálnu rovnováhu. Slnečné lúče vás nabijú energiou a doplnia vitamín D, ktorý má výrazne pozitívne účinky na imunitný systém. Veľmi prospešné je tiež piť viac vody, pretože počas zimy organizmus nevyžaduje vyšší prísun tekutín. Na jar je však dobré vyplaviť všetky škodlivé látky.
Pestrá strava po celý rok
Za jarnou únavou všeobecne stojí nedostatok vitamínov po zime. Dnes je však dostupná pestrá strava počas celého roka. „Pravdou zostáva, že v dnešnej dobe jedlo vrátane zeleniny a ovocia prekonáva veľké vzdialenosti a obsah vitamínov nemusí byť konštantný. Napríklad k poklesu vitamínu C dochádza počas skladovania a pri tepelnej úprave. Kyselina listová sa zase rozkladá svetlom,“ hovorí výživová poradkyňa. Vitamíny rozpustné vo vode naše telo potrebuje dopĺňať pravidelne, teda vo všetkých ročných obdobiach.
„Na únave sa môžu podieľať tiež prekonané vírusové ochorenia. Ďalším spúšťačom je dnes všadeprítomný stres,“ dodáva Zuzana Kala Grófová. Vyplýva to aj z online prieskumu Index Zdravia Walmark. Každý druhý zo zapojených Slovákov a Čechov je často vystavený stresu a zabúda na vyváženú stravu.
[ad2][/ad2]Nedostatok železa
Ak nemáme čas strážiť si pravidelný prísun napríklad červeného mäsa, strukovín či rýb, môžeme si potrebné živiny doplniť aj výživovými doplnkami. Počas jari by sme určite nemali zabúdať aj na železo. Kvôli jeho prítomnosti v hemoglobíne má veľký význam pre organizmus. Pomáha prenášať kyslík z pľúc do celého tela. Nedostatok železa patrí medzi celosvetovo najrozšírenejšie výživové deficity. Postihuje až jednu tretinu obyvateľov Zeme. Ide o jediný nutričný nedostatok, ktorý sa vyskytuje aj v rozvinutých krajinách. Najčastejšie u mladých
a tehotných žien a u detí do piatich rokov. Napríklad v Európe nedostatok železa postihuje až 33 percent mladých žien, 77 percent tehotných žien a až 48 percent detí. Úbytok tohto vitamínu môže spôsobovať anémiu a môžu ním trpieť vo veľkej miere tiež vegáni.
Ak nám železo chýba, následkom môže byť, že krv transportuje menej kyslíku do buniek, a to môže viesť k zlému spaľovaniu tukov a sacharidov. Telo potom nie je schopné aktivovať energiu, a tak prichádza únava. Dospelí by mali denne prijať 10 až 15 miligramov železa, zatiaľ čo ženy by mali dopĺňať železo až do 18 mg denne, deti by nemali prijímať viac ako 8 až 15mg.
Na doplnenie chýbajúcich živín do organizmu prirodzenou cestou je ideálne zaradiť do jedálnička napríklad červenú repu či listovú zeleninu, mak alebo dokonca horkú čokoládu.
[ad3][/ad3]