Tŕpnutie či pálenie rúk: Signál ochorenia alebo bežný problém?
Bolestivé problémy s rukami má čoraz viac ľudí a pre bežný život môžu byť podľa odborníkov veľmi obmedzujúce.
Pocity brnenia, pichania či mravenčenia sú spontánne alebo vyprovokované príznaky. Môžu byť prítomné na horných, dolných končatinách, na tvári alebo aj na prstoch. Sú príznakom chorobných stavov?
„Veľa ľudí na Slovensku pracuje manuálne. Väčšina ochorení ruky je spojená s dlhodobou nadmernou záťažou, čiže pacientov máme neúrekom,“ hovorí plastický chirurg Lukáš Šimko, ktorý sa špecializuje na chirurgiu ruky. Pre prevenciu ochorení je podľa neho dôležité vykonávať rukami rozmanité pohyby.
V ambulancii sa často stretáva s diagnózami syndróm karpálneho tunela, Dupuytrenova kontraktúra, skákavý prst alebo ganglión. „K tomu ešte treba pripočítať všetky úrazy rúk, teda prerezané šľachy, nervy, zlomeniny prstov a kostí ruky,“ dodáva.
[ad][/ad]Znížená citlivosť prstov
Syndróm karpálneho kanála sa podľa neho typicky prejavuje tŕpnutím prstov s nočným budením pri útlaku nervu. Pri tomto ochorení dochádza v dôsledku zhrubnutia šliach a ich obalov k zúženiu priestoru karpálneho tunela, na nerv ruky je tak vyvíjaný neustály tlak, ktorý spôsobuje bolesti a tŕpnutie prstov. Príznakom je aj znížená citlivosť prstov a zhoršená jemná motorika ruky.
„Pri záťaži je veľmi dôležitá rozmanitosť pohybov. Pokiaľ robíte stále identické a opakujúce sa pohyby, existuje vysoké riziko, že sa ruky pomstia,“ radí Šimko, ako sa problémom s rukami vyvarovať. V opačnom prípade sa človek niekedy nevyhne operácii.
Rýchla diagnostika
Podľa neho rastie počet pacientov, ktorí s podobnými problémami vyhľadajú odbornú lekársku pomoc. „V dnešnej dobe je povedomie pacientov a obvodných lekárov o ochoreniach rúk veľmi dobré, preto sa aj rýchlo diagnostikujú a tendencia je stúpajúca,“ hovorí Šimko. Problémy s rukami odporúča neodsúvať a v prípade bolestí či tŕpnutia čo najskôr navštíviť odborníka.
Najlepšou formou liečby je vôbec ju nepotrebovať. To sa vám môže podariť, ak budete venovať nejaký čas pretiahnutiu svalov zápästia, ramien a krčných svalov.Veľmi vhodné sú napríklad tieto jednoduché cviky.
Každú hodinu v práci, alebo aj doma (ak sedíte dlho pri počítači) vykonajte jeden z nich v dĺžke 20 sekúnd oboma rukami.
Natiahnutie zápästia
Dajte si ruky do pästí, pričom palce si zovrite dovnútra. Natiahnite paže pred seba a striedavo preťahujte päste von a dovnútra.
Natiahnutie prstov
Natiahnite pravú pažu pred seba tak, ako keby ste sa chceli oprieť o stenu (prsty smerujú nahor). Ľavou rukou si chyťte prsty a ťahajte ich smerom k predlaktiu, pričom spodok dlane pravej ruky tlačte pred seba.
Natiahnutie predlaktí
Spojte si pred hrudníkom dlane, pričom ich tlačte do seba. Spodky dlaní dostaňte do jednej roviny s predlaktiami a následne posúvajte spojené dlane doľava od stredu tela, pričom tlak vykonáva spodok pravej dlane.
Natiahnutie ramien a paží
Natiahnite si ramená pred seba s rukami v pästiach a s palcami v zovretí. Striedavo kývajte zápästiami zhora nadol.
(zdroj: cvicte.sk)
Čítajte aj:
- Poruchami štítnej žľazy trpí približne každý piaty Slovák
- Kedy dopĺňať magnézium?
- Lekár Google: Hľadáte si na internete diagnózy? Môže vám to uškodiť
- Exotické kivi relaxuje cievne steny a pomáha znižovať krvný tlak