TRX systém rýchlo precvičí celé telo
Skratku TRX, čiže Total Body Resistence Exercises, môžeme voľne preložiť ako tréning pre svaly celého tela. Momentálne je v posilňovniach veľmi populárny. Cvičiť sa dá aj doma. Jeho podstatou je cvičenie v závesnom systéme. „Dnes, keď vedieme sedavý spôsob života v práci, školách aj doma, je veľmi dôležité priviesť ľudí k cvičeniu a športovaniu. Preto sa hľadali nové cvičenia, ktoré by zabezpečili dostatočnú motiváciu cvičencov,“ hovorí primárka Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie MUDr. Eliška Takácsová z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura.
Dôležitý je stred tela
V športe, ale aj v školskej telesnej výchove k takým novým prostriedkom a metódam cvičení patrí aj TRX. „Tento závesný systém umožňuje vykonávanie veľkého množstva cvičení, preto ho vo výcviku využíva dlhé roky napríklad aj americká armáda.“ TRX sa od iných cvičení odlišuje tým, že hlavný dôraz je kladený na jadro. „Sústreďuje sa na vybudovanie stabilného jadra. Svalov brucha, panvy, zadku a hrudníka,“ pokračuje Eliška Takácsová. „Stred tela je totiž zodpovedný za ľahké a jednoduché zvládanie bežných aktivít cez deň. Stabilné jadro je potom zárukou, že cvičenci nebudú pociťovať bolesti chrbta, kĺbov a svalov.“ TRX je ľahký, prenosný a rýchlo nastaviteľný. „Nastavenie pred cvičením zaberie krátky čas. Je teda ideálny pre tréning aj mimo posilňovní. Môžete ho mať zavesený doma v byte či dome na dverách, na dvore, v telocvični na rebrinách, na akejkoľvek konštrukcii. Tiež v prírode, napríklad na strome.“
Záťaž si môžete regulovať
TRX je systém, ktorý rozvíja kondičné schopnosti, rovnováhu aj silu. “Sami si regulujete záťaž, s ktorou cvičíte. TRX je vhodný pre všetky úrovne fyzickej zdatnosti.“ Počas cvičenia sa využíva len hmotnosť vlastného tela. „Princípom je zavesenie časti tela do popruhov, pričom druhá časť zostáva v kontakte s podložkou. Intenzitu cvičenia si regulujeme zmenou polohy tela oproti závesnému bodu.“ Posunutie tela o pár centimetrov ľahko a rýchlo zmení intenzitu vykonávaného cviku. „Čím nižšie ste pod závesným bodom, tým je cvičenie náročnejšie, a naopak.“
S pomocou trénera k technike
„Hoci je cvičenie jednoduché a záujemca sa ľahko môže dostať k návodom na cvičenie, dôležité je poznať vplyv cvikov na telo a svaly. Treba dávať pozor na ich správne vykonávanie a bezpečnosť. Preto, skôr ako začnete cvičiť s TRX, odporúčam absolvovať niekoľko lekcií s kvalifikovaným trénerom. Naučíte sa správnej technike, ale predídete hlavne prípadnému zbytočnému zraneniu,“ dodáva primárka Takácsová.
Výhody cvičenia s TRX
– Závesný systém je skladný a priestorovo nenáročný. – TRX systém sa dá použiť kdekoľvek – doma, v prírode, v posilňovniach. – Za krátky čas precvičíte všetky svalové skupiny. – Rovnomerne sa precvičujú svaly, ktoré sa pri iných druhoch cvičenia precvičujú ťažko. Výsledkom je pekné bruško, pevný zadok a vypracovaný triceps. – Pri každom cviku dochádza k intenzívnemu zapojeniu hlbokého stabilizačného svalového systému. Posilňuje sa aj správne držanie tela. – Zlepšuje kondíciu, mobilitu chrbtice, svalovú silu, stabilitu, ohybnosť kĺbov, flexibilitu, rovnováhu a koordináciu. – Cvičenie využíva formu silového tréningu. Posilňujete s vlastnou hmotnosťou. – Cvičí sa vo všetkých troch základných rovinách pohybu, čo bežné cvičenia na posilňovacích strojoch neumožňujú. Tým je dosiahnutá komplexnosť. – Šetria sa kĺby a šľachy – nárazy sú pri tomto cvičení úplne vylúčené. – TRX je prostriedkom k redukcii hmotnosti zrýchľovaním metabolizmu a spaľovaním tukových zásob. – TRX zároveň buduje svalovú hmotu – preto spálite väčšie množstvo kalórií aj pri pokoji tela. – Cvičenia sú vhodné k prevencii voči zraneniam alebo ako rehabilitačné cvičenie po úrazoch. – Dodáva energiu a zvyšuje sebavedomie, čo je zárukou kvalitného života.
Najčastejšie chyby
Aby bolo cvičenie afektívne, treba ho vykonávať správne. Nesprávne cvičenie s TRX môže viesť k bolesti chrbta a kĺbov. Najčastejšie chyby pri cvičení: – nekontrolované pohyby – pri trhavých pohyboch hrozí zranenie najmä chrbtových svalov – uvoľnené popruhy – musia byť vždy napnuté – prekĺzavanie popruhov v TRX slučke „Nesprávne cvičenie môže vyplynúť aj z nedostatku sily. V takom prípade je potrebné oddialiť telo a chodidlá od upnutia systému. Zníži sa uhol medzi telom a zemou a tým sa zmenší záťaž,“ dodáva Eliška Takácsová. Foto: shutterstock, archív unlp