Ulomený či vyrazený zub vrátia späť rýchlo a bez bolesti
Čo podniknúť, aby sme aj po dovolenke nasadili v škole a v práci „kompletný“ úsmev? Úrazy zubov sú nepríjemné kedykoľvek a v každom veku. V prvom rade je pre ne dôležitá rýchla prvá pomoc. Pri deťoch sa zohľadňuje aj to, či ide o úrazy mliečnych, alebo stálych zubov.
Čo sa týka mliečnych zubov, netreba to brať tragicky. Všetko však záleží od rozsahu poranenia. Problém môže nastať vtedy, ak dôjde k strate viacerých zubov naraz. Napríklad pri vyrazení štyroch predných zubov, ktoré sú najviac viditeľné. Pravdepodobná je komplikácia pri učení sa rozprávať, pri správnej výslovnosti. Keďže je takýto „poškodený“ úsmev na očiach, je aj často vystavený posmechu kamarátov. Ak úraz zasiahne zadné zuby, tu by mohol nastať problém pri žuvaní jedla. Z tohto je zrejmé, že aj mliečne zuby majú svoje dôležité funkcie. V prípade poškodenia stálych zubov takisto záleží na stupni poranenia.
Najmiernejší typ poranenia je, ak si zub narazíme
Nedochádza k jeho poškodeniu, no na skus je citlivý a okolo neho môže byť vystúpené ďasno. Je dôležité zub sledovať, preto aj pri narazení odporúčame navštíviť stomatológa. Ten za pár minút určí reálny stav. Určite pomôže pár dní jesť mäkšiu stravu, aby sme zub i ďasná zbytočne nedráždili. Samozrejme je potrebné chodiť na kontrolu. Kedy si môžeme byť istí, že narazený zub nie je viac poškodený, ako sme predpokladali? Je to možné po mesiaci? „Mesiac je naozaj prikrátky čas. Postihnutý zub kontrolujeme chladovým, studeným podnetom či napríklad aj po roku reaguje na chlad. Ak áno, tak si môžeme povedať, že je v poriadku. Laicky vnímané, keď nervy reagujú je to na dobrej ceste,“ vysvetľuje MDDr. Vladimír Strečko zo Schill Dental Clinic v košickom Auparku.
Ulomený zub
Najčastejšie sa v praxi lekári stretávajú s tým, že pacienti prídu so zubom, ktorý je ulomený.
Ako keby odštipnutý. Vďaka moderným materiálom a technológiám je možné tento defekt počas veľmi krátkej doby opraviť. Napríklad ak ide len o nepatrnú časť zuba, dokážu ho za pár minúť pomocou kvalitných estetických materiálov opraviť tak, že v konečnom výsledku nie je poznať, ktorá časť zuba bola ulomená. Takáto rekonštrukcia je na dlhé roky, treba však pravidelne chodiť na preventívne prehliadky a v rámci nich sa viac sústrediť aj na stav takto reparovaného zuba.
S návštevou zubára nesmiete váhať
„Ani v prípade že dôjde k vyrazeniu celého zuba vrátane koreňa, nie je ešte nič stratené a môžeme zub ešte zachrániť. Treba vyrazený zub pochopiteľne nájsť a vyhľadať okamžite lekára, maximálne do dvoch hodín. Za ideálnych okolností sa zub vráti späť do zubného lôžka, príjme sa, prihojí a môže slúžiť ďalej. Samozrejme, že sa zub v lôžku fixuje malou špeciálnou dlahou od jazyka, aby ju nebolo vidieť, takže je prilepený k susedným zubom a na prvý pohľad nevidno žiadne lepidlo, pretože je dobre schované a pevné,“ vysvetľuje odborník.
Ako takýto zub bezpečne dopraviť k lekárovi? „Určite ho stačí opláchnuť vodou, zdržme sa akejkoľvek dezinfekcie domácimi prostriedkami, dajme ho do nejakej nádoby buď so slinami, alebo napríklad s mliekom. Prirodzené, aj keď niekomu nie príliš príjemné, je vyrazený zub opláchnuť a vrátiť ho späť do úst, kde sú sliny a jemu vlastné prostredie. Ak však viem, že mám svojho zubára poruke, s návštevou neváham ani minútu,“ dodáva.
Pri úraze sme skôr v strese ako duchaprítomní, takže aj keď vyrazený zub nenájdeme, netreba zúfať a takisto sa čo najskôr poradiť so stomatológom o možnostiach rekonštrukcie úsmevu. „Moderné technológie poskytujú možnosti náhrady zubov, ktoré sú pre pacientov kvalitné, funkčné a estetické. Ideálnym riešením sú implantáty, ktoré sú v mnohých prípadoch aj potrebnou oporou pri aplikácii mostíkov, ďalšej možnosti náhrady zubov.“