V zimnom období je lepší dezodorant ako antiperspirant
Tropické horúčavy skončili už pred niekoľkými týždňami a onedlho teploty klesnú až k nule. Práve teraz je najvhodnejší čas prestať používať antiperspiranty a zamerať sa na dezodoranty.
Dostanete tak do tela menej škodlivých látok bez toho, aby ste sa museli báť, že budete páchnuť.
Antiperspirant vs dezodorant
Pojmy „antiperspirant“ a „dezodorant“ sa často zamieňajú, ale oni v skutočnosti odkazujú na rôzne produkty. Antiperspiranty bránia prenikaniu potu na povrch kože a zároveň odstránia baktérie, ktoré spôsobujú telesný pach. Dezodoranty sa od antiperspirantov líšia tým, že obsahujú len antimikrobiálne látky, ktoré zabraňujú telesnému zápachu a neriadia tok potu.
[ad][/ad]Ako funguje antiperspirant
Keď sa antiperspirant aplikuje na povrch kože, jeho účinné zložky, zvyčajne soli hliníka, sa rozpustia v pote. Rozpustené látky vytvoria gél, ktorý funguje ako malý dočasný „konektor“ v hornej časti potnej žľazy, čo výrazne zníži množstvo potu. Antiperspirant sa ťažšie odstraňuje, niekedy je potrebné viacnásobné kúpanie či sprchovanie. Antiperspiranty obmedzujú potenie a udržiavajú vás sviežich po celý deň.
Ako funguje dezodorant
Dezodorant je vlastne parfumovaná voda s obsahom alkoholu alebo zinku, ktorá má za cieľ zabrániť nepríjemnému zápachu. Neobmedzí ale potenie ako také. Iba spomaľuje rozkladanie baktérií, ktoré pot obsahuje. Vďaka tomu a tiež vďaka parfumu sa minimalizuje zápach, ktorý potenie sprevádza.
Alkohol je látka prítomná vo viacerých roll-on, sprejoch a géloch. Účinné zložky antiperspirantov a dezodorantov sú často rozpustné v alkohole, pretože tento rýchlo uschne po aplikácii na kožu a poskytuje bezprostredný pocit chladu. Hliníkové soli sú zas aktívnou zložkou antiperspirantov. Pôsobia tak, aby sa znížilo potenie. Tieto soli poskytujú bezpečné a účinné prostriedky na ovládanie potu.
V zime sa spravidla potíme oveľa menej než v lete, a nie je preto potrebné antiperspirantom zabraňovať poteniu ako takému.
[ad2][/ad2]