Vakcínu proti HPV budú preplácať poisťovne. Aké ochorenia infekcia HPV spôsobuje a aká je prevencia?

Ľudský papilomavírus známy pod skratkou HPV je v súčasnosti najbežnejšou pohlavne prenášanou infekciou. Ide o bežné vírusy a väčšina typov nevyvoláva žiadne symptómy ochorenia. Infekcia tak odznie bez akejkoľvek liečby. Na včerajšej (16. 2.) tlačovej besede informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský o preplácaní nonavalentnej vakcíne, ktorá obsahuje 9 genotypov HPV vírusu.
9-valentná vakcína proti HPV vírusu bude zo zdravotného poistenia plne hradená od mája 2022 deťom vo veku 12 rokov (v 13. roku života, teda od 12 do 12 rokov a 364 dní).
Väčšina ľudí si pod HPV vírusom predstaví rakovinu krčka maternice, ktorá je u žien vo veku 0-45 rokov 2. najčastejšou rakovinou na Slovensku. Toto ochorenie je na Slovensku denne diagnostikované cca dvom ženám. V roku 2020 na rakovinu krčka maternice zomrelo takmer 200 žien.
HPV vírus však nespôsobuje len rakovinu krčka maternice. Ľudské papilomavírusy napádajú rôzne miesta, tela nielen u žien, ale aj u mužov. HPV vírus spôsobuje aj karcinóm vulvy (vonkajších rodidiel), vagíny (pošvy), penisu, rakovinu análneho otvoru či karcinóm v oblasti hlavy a krku. Karcinóm v oblasti hlavy a krku je 5. najčastejším zhubným nádorom na svete. Karcinómy na týchto miestach vznikajú následkom poškodenia sliznice fajčením cigariet, fajok alebo žuvaním tabaku.
Ľudské papilomavírusy spôsobujú aj nezhubné ochorenia, medzi ktoré patria genitálne bradavice, lézie krčku maternice, ktoré sa postupne môže zmeniť na nádor. Ďalším ochorením je aj papilomatóza hrtana, čo sú bradavičnaté výrastky v oblasti hrtana a hlasiviek, ktoré môžu spôsobiť aj úplnú stratu hlasu. HPV vírus sa môže preniesť z matky na dieťa aj pri pôrode. Infikovaný novorodenec má podobný priebeh ako pri papilomatóze hrtana a potrebné sú operačné zákroky.
Aká je prevencia pred HPV infekciou sa dočítate na ďalšej strane.
Odporúčané články

V noci zo včera na dnes, krátko po 23:30, vypukol požiar dvojpodlažnej chaty v záhradkárskej lokalite na Sadovskej ulici v Trebišove. Na miesto okamžite vyrazilo šesť profesionálnych hasičov z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Trebišov s dvomi hasičskými vozidlami.

Mestskí poslanci v Košiciach diskutovali o racionalizácii počtu mestských častí (MČ) v Košiciach. Na rokovaní mestského zastupiteľstva bolo predstavených celkovo šesť modelov usporiadania samosprávy v druhom najväčšom meste na Slovensku.

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.