Vedci odhalili možnú príčinu sklerózy multiplex. Spájajú ju s TÝMTO vírusom
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) evidovalo ku koncu roka 2016 až 11 000 pacientov trpiacich sklerózou multiplex. Príčina vzniku tohto ochorenia bola dlho neznáma, no nové zistenia to môžu zmeniť. Vedci pravdepodobne odhalili spojitosť medzi vírusom Epsteina-Barrovej (EBV) a sklerózou multiplex. Toto zistenie by potenciálne mohlo pomôcť s objavom lieku proti tejto zákernej chorobe.
Čo je skleróza multiplex?
Jedná sa o chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré napáda myelínové obaly chrániace neuróny v mozgu a mieche. „Je podmienené dysreguláciou imunitnej odpovede. Je jedným z najčastejších neurologických ochorení centrálneho nervového systému mladých dospelých,“ tvrdí MUDr. Jarmila Szilasová v časopise Neurológia pre prax.
Medicínsky portál WebMD zhŕňa najčastejšie príznaky sklerózy, patria sem únava, problémy so zrakom, mravčenie, svalové kŕče, stuhnutosť a slabosť, problémy s pohyblivosťou, problémy s myslením, učením a plánovaním, depresie a úzkosti, sexuálne problémy a ťažkosti s rečou a prehĺtaním.
Vedecký výskum hľadal spojitosť medzi sklerózou a zákerným vírusom Epstein-Barrovej (EBV). Tento vírus patrí medzi herpetické infekcie. Spôsobuje infekčnú mononukleózu a šíri sa slinami a krvou.
Spojitosť medzi EBV vírusom a sklerózou
Aby zistili spojitosť medzi vírusom EBV a sklerózou, výskumníci pozorovali viac ako desať miliónov mladých dospelých v aktívnej vojenskej službe. Tím vedcov z Harvardovej univerzity analyzoval vzorky séra raz za dva roky. Ukázalo sa, že riziko sklerózy multiplex sa zvýšilo až 32-násobne po infikovaní sa vírusom EBV, pričom infikovanie ostatnými vírusmi nemalo žiadny vplyv. Hladiny reťazca neurofilamentov, ktoré sú ukazovateľom nervovej degenerácie typickej pre SM, sa zvýšili len po infekcii vírusom EBV. Vírus EBV sa tak javí ako hlavná príčina sklerózy.
„Momentálne neexistuje efektívna prevencia alebo liečba infekcie EBV, ale vakcína alebo špecifické antivírusové lieky by v konečnom dôsledku mohli predchádzať alebo liečiť sklerózu multiplex,“ povedal pre Harvard Gazette Alberto Ascherio, profesor epidemiológie na Harvarde a vedúci výskumník štúdie.
Zdroj: (Harvard Gazette, WebMD, ML)
Odporúčané články
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.