Viete, aké pečivo jete?
V obchodoch je čoraz väčšia ponuka chleba a pečiva. Veľakrát spotrebiteľ nevie, ako si správne vybrať, ktoré pečivo je pre jeho zdravie vhodnejšie, ktoré mu dlhšie vydrží.
Na každom potravinárskom výrobku musia byť uvedené základné informácie, to znamená, z čoho bol ten ktorý produkt vyrobený. Zákon predpisuje, že toto oznámenie musí byť zostupné. Ak je napríklad na chlebe uvedené, že je žitno-pšeničný, prevažuje v ňom žitná múka. Pri pšenično-žitnom je zas vo väčšom pomere zastúpená pšeničná. Žitné pečivo je vždy dobrou voľbou, pretože obsahuje viac vlákniny, vitamínov a minerálov. Navyše býva chutnejšie a dlhšie vydrží.
Na čo potrebujeme vlákninu
Najdôležitejším kritériom pri výbere pečiva je obsah vlákniny a obsah sodíka. Zdravé pečivo obsahuje čo najviac vlákniny a čo najmenší podiel sodíka. Vláknina je pre človeka veľmi dôležitá, hoci neslúži ako zdroj energie. Dobre zasýti, pomáha teda pri chudnutí a má prínos aj pre diabetikov, pretože znižuje glykemický index potravín, hladinu cholesterolu a pomáha udržiavať stálu hladinu krvného cukru. Má veľký význam pre črevá, pomáha chrániť pred rakovinou hrubého čreva a je aj prevenciou zápchy.
Denný príjem vlákniny dospelého človeka by mal byť aspoň 25 g. Vo väčšine prípadov si však človek dopraje iba polovičnú dávku. Ak chcete jesť pečivo s vysokým podielom vlákniny, tak na etikete by ste mali hľadať údaje o jej obsahu. Malo by jej byť viac ako šesť percent, to znamená 6 g v 100 gramoch výrobku. Tiež býva zvykom, že takého výrobky bývajú priamo označené, že sú s vysokým obsahom vlákniny.
Na čo si dať pozor
Najčastejšou chybou pri kúpe pečiva býva, že sa zamieňa cereálne pečivo za celozrnné a zafarbené pečivo za tmavé. Veľakrát tiež považujeme za celozrnné pečivo také, ktoré je posypané semienkami, hoci bolo vyrobené z bielej múky. Ak si kupujete viaczrnné pečivo, znamená to, že je vyrobené z niekoľkých druhov múky, teda pri výrobe boli použité pšeničné, žitné, ovsené zrná. Neznamená to však, že bola použitá celozrnná múka.
Tmavá farba tiež nie je zárukou celozrnného pečiva. Čo je tmavé, môže byť zafarbené alebo žitné. Neskúsených zákazníkov môžu oklamať napríklad rôzne žemličky, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako celozrnné. Majú tmavú farbu a sú na nich zrniečka. Väčšina takéhoto pečiva sa vyrába z bielej múky, ktorá je iba zafarbená, napríklad karamelom.
Rozdelenie pečiva podľa typu múky:
- Biele pečivo sa vyrába z bielej múky (najčastejšie pšeničnej), ktorá sa melie z vnútornej časti obilného zrna, z ktorého boli odstránené všetky obalové vrstvy. Pečivo z takejto múky je svetlé až biele, jemné a ľahké.
- Tmavé pečivo sa vyrába z múky, ku ktorej sa pridá časť otrúb. Nejde o výrobok vyrábaný zo zdravšej žitnej múky. Tmavú striedku docielia pekári použitím praženého
žita, jačmeňa, čakanky a farbí sa tiež karamelom.
- Viaczrnné pečivo je také, do cesta ktorého sa pridávajú mlynárenské výrobky z iných obilnín, než je pšenica či žito – strukoviny alebo olejniny v celkovom množstve aspoň päť percent.
- Celozrnné pečivo sa pečie z celozrnnej múky, teda z múky, ktorá bola pripravená mletím celého obilného zrna.
Obsah celozrnnej múky je aspoň 80 percent.
- Grahamové pečivo sa vyrába z celozrnnej múky, v ktorej sú navyše pridané mleté otruby (vonkajší obal zrna).
- Špeciálne pečivo (klíčkové, vločkové, sójové, strukovinové, zemiakové...) je vyrobené z mlynárskych výrobkov z pšenice a žita a navyše obsahuje aj ďalšiu zložku v množstve najmenej 10 percent.
Foto: Shutterstock