Viete, kedy máte hnačku a kedy zápchu?
Čo je to stolica? Stretol sa s ňou už každý, a predsa sa o nej málo rozpráva a vie. Samozrejme, príčina je jasná, o stolici sa nerozpráva, dokonca sa pacienti o nej hanbia hovoriť aj s lekárom. Pritom ide o veľmi dôležitý indikátor zdravia človeka.
Položme si niekoľko otázok. Je riedka stolica alebo častejšia, t. j. viackrát denne hnačka? Ak nie je stolica každý deň, je to zápcha? Ak stolica zapácha je to choroba? Ak budem jesť veľa vlákniny, nebudem mať zápchu? Zápcha je nepríjemná, ale neškodná. Otázky sme položili MUDr. Štefanovi Muchovi (na snímke), gastroenterológovi v Nemocnici Šaca.
Definície
„Existuje viac rôznych definícií stolice, niektoré si dokonca aj odporujú,“ hovorí dr. Mucha. „Najjednoduchšie kritérium normálnej stolice je jej početnosť. Normálne vyprázdňovanie stolice sa pohybuje od 3x denne do 3x týždenne. Viac väčšinou znamená hnačku a menej zase zápchu. Veľmi dôležitá je aj konzistencia, množstvo stolice a ťažkosti pri vyprázdňovaní. V zásade platí, normálna je stolica s približne rovnakou konzistenciou a približne rovnakou frekvenciou.“
Čo je hnačka
„Hnačka je charakterizovaná ako abnormálne vyprázdňovanie stolice so zvýšením tekutej zložky alebo zníženou konzistenciou a zväčšením množstva stolice,“ upozorňuje dr. Mucha. „Takže ak má niekto stolicu aj 3x denne alebo redšiu, ešte to nemusí znamenať, že má hnačku. Čo je pre niekoho normálne, pre iného to už môže znamenať vážny problém, Tu je dôležité uvažovať o tom, či sa so stolicou niečo zmenilo.“
Hnačky rozdeľujeme na akútne a chronické. Akútna hnačka trvá menej ako 2 – 3 týždne. Môže ju vyvolať množstvo príčin. Najčastejšou príčinou aj u nás zostáva infekčná. Nemenej dôležitými vyvolávateľmi hnačky môžu byť intolerancia potravín, alkohol, lieky, zápalové ochorenie čreva, pooperačné stavy, niektoré celkové závažné ochorenia a nádory.
Prvá pomoc
„Liečba akútnej hnačky predpokladá liečbu a prevenciu dehydratácie, s tým súvisiace udržanie výživy a elimináciu základnej príčiny. Najčastejšou chybou v liečbe je hladovka. Je nutné zachovať príjem potravy, diéty s jednoducho tolerovanou stravou v malých množstvách a obmedziť ťažšie jedlá,“ upozorňuje lekár.
„Ak chorý nejaví známky závažnej dehydratácie, celkovej slabosti až neschopnosť chodiť, nemá zrýchlený pulz, nízky tlak, suchosť kože a slizníc, postačí diéta, prípadne rehydratačné roztoky, dostupné v lekárni. Ak ťažkosti trvajú, resp. sa prehlbujú, prípadne pacient nevie prijímať potravu, návšteva lekára sa stáva nevyhnutná.“
Zápcha
Pôvodná definícia zápchy, že frekvencia stolice je menej ako 3 stolice do týždňa, sa ukázala ako nedostatočná. Doktor Mucha hovorí, že na Slovensku dnes platia tzv. Rímske kritériá II: minimálne 2 príznaky počas minimálne 25 percent času počas troch mesiacov v priebehu jedného roka.
„Prvým je ťažké vyprázdňovanie, druhým pocit neúplného vyprázdnenia, tretím tvrdá alebo bobkovitá stolica a štvrtým nutnosť ručného uvoľnenia stolice z konečníka. Zápcha môže byť vyvolaná vonkajším vplyvom na funkciu vyprázdňovania, imobilitou alebo mentálnym stavom. Najčastejšími príčinami sú porucha funkcie hrubého čreva, zapríčinená psychickými problémami, liekmi, metabolickými alebo neurologickými ochoreniami, ako aj obštrukciou hrubého čreva a konečníka, kde najzávažnejším problémom je nádorové ochorenie.“
Liečba
Prvým a základným predpokladom liečby zápchy je odstránenie jej príčiny. Ďalším zmena životosprávy, pohyb, dostatok tekutín a takzvaná zvyšková diéta, t. j. dostatok vlákniny. Vlákninu obsahuje hlavne zelenina a ovocie. Pokiaľ je naša strava bohatá na celulózu, teda rastlinnú vlákninu, je množstvo stolice väčšie. Rastlinná vláknina pôsobí v zažívacom ústrojenstve ako huba, ktorá vstrebáva toxíny a odnáša so sebou škodlivé látky. Vďaka vode napučí a zvyšuje mnohonásobne svoj objem. Vytvorí sa tak stolica s dobrou konzistenciou, čím je prechod hrubým črevom a konečníkom ľahší.
Vláknina navyše urýchľuje peristaltiku čriev. Súčasťou liečby sú aj probiotiká. Nie každému však dokáže pomôcť len zmena životosprávy. Niekedy je nutné pristúpiť k nácviku defekačného rytmu za pomoci preháňadiel, uprednostňujeme prirodzené laxatíva, napr. vlákninu (psylium), laktulózu, občas aj minerálne vody s vysokým obsahom magnézia, prípadne výťažky senného listu.
Foto: Shuterstock