Vyberte sa na skorocel
Skorocel kopijovitý, tiež nazývaný „psí jazyk“, je u bylinkárov veľmi obľúbený. Na pohľad veľmi nevýrazná bylinka má napriek tomu vynikajúce liečivé účinky.
Už jeho názov napovedá, že skorocel rýchlo niečo zaceľuje. Rímsky spisovateľ Plinius dokonca tvrdil, že ak pridáme do hrnca ku kusom mäsa skorocel, znovu sa scelí. Anglosasi mu v spisoch z 10. storočia pripisujú vlastnosti statočného, nebojácneho a vytrvalého rytiera odolávajúceho zlu. Všeobecne bola táto rastlinka odpradávna považovaná za zázračnú bylinu na ošetrovanie rán.
Rastie všade
Na svete ich existuje niekoľko druhov. Okrem toho najznámejšieho, kopijnatého, je to napríklad skorocel väčší, ktorý má tiež značnú liečivú silu. Pomáha pri bodnutí včely či uštipnutí iným hmyzom. Oba druhy rastú na lúkach, okrajoch ciest aj pastvinách. Pestuje sa však aj na poliach a v záhradkách.
Zber
Listy sa zbierajú v čase, keď narastú do zvyčajnej veľkosti – nie je potrebné čakať na vykvitnutie. Teraz je asi ten najlepší čas. Listy musia byť orezané opatrne, aby sa veľmi nepopučili, pretože by neskôr pri sušení zhnedli. Okrem listov sa výnimočne zbierajú aj semená bohaté na vlákninu. Môžu sa tiež užívať ako účinné a neškodné preháňadlo a ich sliz pomáha znižovať cholesterol.
Listy
Skorocel je osvedčeným prostriedkom na liečbu dýchacích ciest a všetkých chorôb, ktoré s tým súvisia: uvoľňuje hlieny, chráni sliznice, účinkuje proti kašľu či chrapotu. Deťom pomôže pri kašli zahustená šťava prisladená cukrom alebo medom. Okrem toho má skorocel aj protizápalové účinky. Šťava sa používa na kloktanie pri zápaloch mandlí, očí a pomáha pri sennej nádche.
Ak sa list popučí medzi prstami a priloží na ranu, má zázračnú sceľovaciu silu, lebo obsahuje účinné látky ničiace baktérie. Pri hnisavých ranách je lepšie použiť skorocel väčší. Vďaka výborným chladiacim, sťahujúcim a antiseptickým účinkom je ideálnym prostriedkom proti akné a pri starostlivosti o mastnú pleť. Nepokúšajte sa však túto bylinku odšťaviť. Listy sú nepriepustné a hrubé, preto „nepustia“ ani kvapku šťavy. A takým istým spôsobom aj zoceľuje rany. Zatmelí ich prírodným slizom, ktorý obsahuje.
Listy sa sušia v tenkých vrstvách v sieťke alebo na mriežke. Dbajte na to, aby bola miestnosť vzdušná a bez priamych slnečných lúčov. Po usušení uskladnite bylinku v plátennom vrecúšku. Poslúži ako základ na vynikajúci zdravý čaj.
Oplatí sa vyskúšať
Pleťová voda
Vynikajúco čistí mastnú pleť, sťahuje póry a dezinfi kuje. Najprv si pripravte tinktúru z 5 g čerstvých listov a 100 g 60-percentného liehu. Listy lúhujte asi desať dní pri izbovej teplote v nádobe so širokým hrdlom, tekutinu potom sceďte. Tridsať gramov z nej zmiešajte so 70 g destilovanej vody a zvyšok tinktúry uložte do tmavej nádoby na ďalšie použitie.
Sirup
Zo šťavy je možné pripraviť aj sirup proti kašľu, či na hnisavý zápal hrdla. Vynikajúci je pre deti. Štyri plné hrste umytých listov rozmixujte. K hmote pridajte trošku vody, 300 g cukru a 250 g medu. Za stáleho miešania varte na slabom ohni, kým nevznikne hustnúci sirup, ktorý ešte horúci nalejte do fliaš a uložte do chladničky.
Foto: shutterstock