Vybočený palec trápi najmä ženy
Trápi vás vybočený palec? Tak to máte asi poriadnu zlosť, pretože nemôžete nosiť lodičky, hanbíte sa chodiť naboso a ešte k tomu navyše vás trápi aj neznesiteľná bolesť. Dá sa s tým vôbec niečo urobiť? Operácia? Alebo sú aj iné riešenia?
Aby ste sa už viac netrápili a našli odpovede na všetky otázky, oslovili sme MUDr. Rastislava Šepitku, ortopéda z Kliniky ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva UNLP v Košiciach.
Hallux valgus – čo to vlastne je?
„Je komplexná, progresívna trojrozmerná deformita kĺbu palca na prednej časti nohy, ktorá spôsobuje jeho vybočenie k vonkajšej (malíčkovej) strane, tzv. deviácia laterálnym smerom. Zároveň je prítomná aj vnútorná rotácia palca, ktorý sa svojou nechtovou platničkou stáča k podložke. Veľmi často je spojený s vnútorným vychýlením I. záprstnej kosti (metatarzu), tzv. metatarsus primus varus, s kostnou prominenciou na vnútornej a hornej časti hlavičky I. záprstnej kosti, rozšírením prednej nohy, posunom šľachy naťahovača a ohýbača palca smerom navonok.
Často súvisí so syndrómom priečne plochej nohy. Pri deformite dochádza k dráždeniu kĺbu, otlaku a zmenám na koži na vnútornej strane palca. Neskôr sa objavuje aj artróza, obmedzenie hybnosti, opuch a bolesti. Palec tlačí na ostatné prsty a predná časť chodidla sa deformuje. Priečna klenba chodidla môže byť poklesnutá.“
Čo spôsobuje vybočenie?
„Jednoznačná príčina vzniku ochorenia nie je známa. Ide o stav, ktorý sa vyvíja niekoľko rokov a vzniká kombináciou vnútorných a vonkajších faktorov. Z vnútorných faktorov sa uplatňuje najmä dedičnosť, väčšia dĺžka I. metatarzu, ako aj jeho instabilita, zápalové, reumatické či neuromuskulárne ochorenia. Medzi najčastejšie sa uplatňujúce vonkajšie faktory patrí nevhodná obuv s úzkou špičkou, topánky s vysokými podpätkami, tesné ponožky, dlhodobá statická záťaž a úrazy.“
Koho najviac trápi toto ochorenie?
„Ochorenie sa vyskytuje najmä v dospelosti, častejšie u žien (ženy:muži 9:1) medzi 40. – 60. rokom života. Menej výskytov je u detí, u ktorých toto ochorenie zaznamenávame najmä v období puberty a adolescencie.“
Dá sa voči tomu nejako brániť?
„Najvhodnejšou prevenciou je nosenie vhodnej obuvi s dostatočným priestorom pre prsty, mäkkou a tvarovanou ortopedickou podrážkou, nosenie ortopedických vložiek. Je však potrebné podotknúť, že v prípade genetickej predispozície, event. pôsobenia iných vnútorných faktorov, tieto opatrenia majú menšiu účinnosť.“
Existuje konzervatívna liečba?
„Konzervatívny spôsob liečby je jednou z možností najmä u ľahších foriem. Existujú rozličné druhy zdravotníckych pomôcok k zabráneniu progresie, napr. silikónové alebo gumové korektory, ktoré sa vkladajú medzi palec a druhý prst, denné/nočné odťahovače palca, ďalšou z možností je rehabilitácia, masáže, chôdza po nerovnom teréne k posilneniu svalov nohy a v neposlednom rade taping (tejpovanie). Tieto modality môžu zabezpečiť stabilizáciu stavu, avšak úplnú korekciu nemožno očakávať.“
Ak sa človek rozhodne pre operáciu, čo ho čaká?
„Operácia je jedinou možnosťou vedúcou k úplnej úprave, jej cieľom je ústup bolesti a esteticky uspokojivý výsledok. V súčasnosti sa popisuje veľké množstvo operačných riešení, výber závisí na operatérovi, ktorý sa rozhoduje na základe viacerých faktorov. U každého pacienta je nutné pred operáciou dôkladné klinické vyšetrenie nohy s následnou RTG dokumentáciou.
Operácia sa vykonáva v celkovej, regionálnej alebo lokálnej anestézii. Operačné riešenie spočíva vo výkonoch realizovaných na kostiach a mäkkých tkanivách v závislosti od stupňa deformity, artrózy kĺbu a veku pacienta, podstatou je odstránenie časti hlavičky prvej záprstnej kosti, ktorá je vysunutá a spôsobuje tlak v topánke.
Po úvodnom odstránení bolestivého otlaku, znesení kostného výrastku realizujeme osteotómiu, t. j. prerezanie kosti s následnou korekciou postavenia za pomoci skrutiek, dlahy. Častokrát v prípade výskytu deformít na viacerých prstoch nôh realizujeme v priebehu jedného výkonu aj ich korekciu. Po operácii majú pacienti naloženú špeciálnu pooperačnú topánku po dobu 5 – 6 týždňov, počas celej doby fixácie nohy je nutná prevencia trombembolickej choroby. Po zložení fixácie je možné venovať sa každodenným aktivitám.“
Je operácia trvalé riešenie?
„Výsledok operácie závisí od mnohých faktorov, ako napríklad stupeň deformity, sprievodných ochorení vedúcich ku vybočeniu palca a v neposlednom rade pooperačného režimu pacienta. Spravidla po zvolení správneho operačného postupu a splnení všetkých pooperačných odporúčaní je spokojnosť aj na strane pacienta aj na strane operatéra.“