Vyspite sa do sýtosti!
Poriadny spánok počas pracovného týždňa je pre mnohých luxusom, ktorý si doprajú len málokedy. Aby sa stal vašou každodennou súčasťou, skúsiť môžete bylinky, sviečky či mlieko s medom.
Po náročnom dni sa väčšina ľudí najviac teší na svoju posteľ. Natiahnete si chrbát, vystriete nohy a dobre sa vyspíte. To však najmä popri množstve povinností môže byť problémom. Nespavosť trápi nielen pracujúcich. Taký človek sa obracia z boka na bok aj viac než hodinu. Ako s touto ťažkosťou zatočiť? Skúsiť to môžete všetkými zmyslami.
[ad][/ad]Pripravte si žalúdok
Vaše zaspávanie ovplyvňuje aj večera či takzvané pochrumkávanie pri filme. Je dobré nesýtiť sa ničím, čo vaše chute príliš rozprúdi. Podľa odborníkov večer netreba siahať po výraznom korení, čili ani cukre. Zabudnúť by ste mali aj na romantiku v podobe červeného vína. Práve to dokáže zhoršiť spánok, na večer sa preto vôbec nehodí.
Urobíte dobre, ak si pred spaním doprajete mliečne výrobky spolu s jedlami s nízkym obsahom cukru. Ideálne by mali byť syry, jogurty či samotné mlieko. V kombinácii s medom spôsobí, že rýchlejšie zaspíte.
Vyskúšajte zázrak prírody
Pomôcť s väčšinou problémov dokážu bylinky. Medzi najznámejšie s upokojujúcim účinkom patria levanduľa, valeriána a medovka, ktoré uvedú do pohody vašu nervovú sústavu. Či už máte množstvo povinností alebo stresu, práve tieto byliny vás pripravia na kvalitnejší spánok. Ďalšími alternatívami sú všestranne liečivý harmanček a ľubovník bodkovaný.
Práve vďaka ich známym účinkom na telo i dušu si dnes už môžete kúpiť aj vankúš plnený týmito bylinami. Niektoré majú tiež špaldovú či pohánkovú výplň. Nápomocné pre spánok sú aj kvety bazy čiernej či prvosienky. S takýmito vankúšmi si doslova usteliete pre sladké sny.
Poslúžia aj vôňou
Bylinky sú známe aj svojimi prenikavými vôňami. Pre ideálnu nočnú atmosféru si môžete napríklad zapáliť vonné sviečky. Takúto aromaterapiu si môžete vychutnávať aj počas kúpeľa. Stačí, ak do vody pridáte penu alebo oleje s vôňou levandule, bergamotu alebo medovky.
Dajte si záležať aj na správnej teplote samotného kúpeľa, aby vás dostatočne zahrial. Ak vyjdete z vane, teplota vám začne postupne klesať, čo vyvolá ospalosť. Je tiež dôležité mať správne prostredie v spálni. Ideálna teplota sa pohybuje medzi 18 až 20 stupňami. Izbu netreba zbytočne prehrievať, pred spánkom ju radšej poriadne vyvetrajte. Otvoriť okno dokorán môžete napríklad počas umývania zubov.
Dopriať si dostatok vzduchu pred uložením sa do postele môžete aj tak, že si urobíte malú nočnú prechádzku. Zimný mráz v kombinácii s pohybom zabezpečí, že sa vám bude chcieť do postele o niečo viac.
Rozprávka na dobrú noc
I keď niekedy neovplyvníte, či sa vyhnete konfliktom, skúste sa pred spánkom vždy dostať do pohody. Využite čokoľvek, čo vás pokojne naladí. Môže ísť o hudbu, knihu či film. Nevyberajte si nič negatívne alebo príliš napínavé. V tomto prípade urobíte dobre, ak sa vrátite do detstva a pozriete si rozprávku. Uvoľní vás, rozosmeje a spôsobí, že zabudnete na problémy v práci či vzťahoch.
Ako to majú vo zvyku deti, mali by ste chodiť spať približne v rovnakom čase, a to aj počas víkendov. Zmeny času ukladania sa do postele môžu spôsobovať práve problémy s nespavosťou.